Yeni Kan Testi 10 Yıl İçindeki Ölüm Riskinizi Tahmin Edebilir

284
Görüldü

Yeni kan testi, BMI, kan basıncı vb. Gibi geleneksel risk faktörlerini kullanarak tahminlerin %80 doğruluğunu kanıtladı. Geleceğin sizin için neyin saklanacağını tahmin etmenin bir yolu yoktur, ancak yeni kan testi bilim adamları tarafından keşfedilen, on yıl içinde ölüp ölmeyeceğinizi öğrenebilirsiniz.

Yeni Kan Testi 10 Yıl İçindeki Ölüm Riskinizi Tahmin Edebilir
10 Yıl İçinde ölecekmiyim ?

Kan testlerinin yapılması, tıbbi muayene sırasında doktorların belirli hastalıkları veya koşulları kontrol etmelerine ve hatta organların düzgün çalışıp çalışmadıklarını belirlemelerine yardımcı olmak için yaygın bir işlemdir. Ancak Nature Communications’da yayınlanan bu yeni çalışma, yeni bir kan testinin 10 yıl içindeki ölüm oranını yüzde 80 doğruluk oranıyla tahmin edebileceğini buldu.

Almanya’da bir bilim adamı ekibi bu çığır açan testi geliştirdi.

Ne zaman öleceğimizi bilmek bizim için dehşet verici olsa da, bilim adamları bunun riskli olanlara yardım edeceğini, gelecek de sağlıklı olabilmeleri için yaşam tarzlarını daha iyi hale getirebileceklerini söylüyorlar.

Almanya’daki Max Planck Institute for Biology of Ageing’den akademisyenler, 18 ve 109 yaş aralığındaki Avrupa kökenli 44 bin 168 yetişkinden kan örnekleri aldı.16 yıl süresince deneklerden 5 bin 512’si hayatını kaybetti. Araştırmacılar da biyolojik göstergelere bakarak daha uzun yaşayan ve ölüm riski yüksek kişileri inceledi. Yaşam beklentisi konusunda diğer yapılan tahminlere göre kan test sonuçları yüzde 10 daha doğru çıktı. Doktorlar, kişinin kan basınca kolesterol seviyelerine bakarak gelecek yıl içerisinde hayatta kalıp kalmayacağını tahmin edebiliyor. Bu tahmin şimdiye kadar 10 yıla kadar yapılamıyordu.

Yeni kan testi, BMI, kan basıncı vb. Gibi geleneksel risk faktörlerini kullanarak tahminlerin doğruluğunu kanıtladı.

10 yıl içinde ölürmüyüm

Ekip bir kez daha, ölüm riskini ne kadar iyi tahmin edebildiklerini bulmak için biyobelirteçleri inceledi, bu sefer 1997’de 7.000’den fazla Finli hastayı kapsıyordu. Takip sırasında, 1.213 katılımcı öldü test bu durum 5-10 yıl içinde yüzde 83 doğruluk payı ile şaşırttı. Araştırmacılar şunu yazdı:

“Bu sonuçlar, metabolik biyobelirteç profillemesinin, ilgili klinik ortamlarda daha fazla doğrulanması durumunda, hasta bakımını yönlendirmek için potansiyel olarak kullanılabileceğini göstermektedir.”

Bu yeni kan testi ile, bilim adamları şimdi klinisyenlerin hastalarının ilaç durumlarını çözme konusunda daha iyi bir plan ortaya koymalarının yararlı olacağını umuyorlar.

Test, fiziksel olarak ne kadar savunmasız olduğunuzu ölçer.

10 yıl içinde öelecekmiyim

Dr. Joris Deleen, yeni kan testinin ne kadar yılınız kaldığını tahmin edemeyebilirken, size sağlığınız ve yaşam tarzınız hakkında bir şeyler yapmaya zorlaması gereken fiziksel olarak ne kadar savunmasız olduğunuzu söyleyebileceğini söyledi.

Yeni kan testi umut verici olsa da, bilim adamları klinik ortamda kullanıma hazır olmadığını ve daha fazla araştırma yapılması gerektiğini söylüyorlar . Çalışma sadece Avrupa kökenli hastaları içeriyordu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz