Hiç Duymadığınız 10 Çılgın Antik Silah

REKLAM

Geçmişten günümüze savaşlar ve teknikleri değişerek farklılaşmaktadır. Ordular her zaman düşmanı ele geçirmek için yeni taktikler ve yeni silahlar denerler.

Kalkanlar, Kılıçlar, Mancınık ve tatar yayı , günümüzün en gelişmiş füzeleri ve tüfekleriyle eşleştirilemeyen basit yapıda mekanik çekiciliğe sahip tarihi savaş silahlarıydı. Dünyadaki farklı medeniyetler geçmişten günümüze düşmanlarına zarar vermek için eşsiz silahlar tasarladılar. 

İşte muhtemelen duymadığınız 10 çılgın eski tarihi antik silah.

İnsan avcısı – Man catcher

Hiç Duymadığınız 10 Çılgın Antik Silah
Hiç Duymadığınız 10 Çılgın eski tarihi Antik Silah

18. yüzyılın sonlarında Avrupa’da kullanılan ezoterik bir silah türüdür. İnsan avcısı öncelikle bir kişiyi at sırtından çekmek ve onu çaresizce tutsaklamak yerde sürüklemek için kullanıldı. Bu, ölümcül olmayan bir antik silah türüydü.

Kaplan Pençesi – Bagh Nakh

Bagh Nah ( “kaplan pençesi”) Alışılmışın dışında bir silahtı Kimse ilk ortaya çıkışını kesin olarak bilmemekedir, Nihang Sikh savaşçıları tarafından sonra popülerlik kazanmıştır. Avuç içinde kolayca gizlenen dört veya beş metal pençeden oluşan bu antik silah, tarihte suikast silahları olarak da kullanıldı.

Demir Dikeni – Caltrop

Demir dikenlerin ilk olarak MÖ 331 yılındaki Gaugamela Savaşı‘nda kullanıldığı tarihçi Quintus Curtius tarafından yazılır. Roma İmparatorluğu zamanında demir dikenine murex ferreus denilmiştir. Partlar tarafından Romalılara karşı Carrhae Muharebesinde başarıyla kullanılmıştır.

Bu Antik ve tarihi silah Bir yere düşerse, bir noktada dümdüz yukarı bakacak şekilde duracağından çok kullanışlı ve akıllıca bir tasarımdı. Bu silahın geniş kitlelere hızla dağılmasını sağlayan ise kolay kullanımı ve hiçbir beceriye ihtiyaç duyulmamasıdır.

Kullanımları barutun icadı ile azaldı, ancak yine de nadir durumlarda kullanıldılar. Aslında, bugün hala konuşlandırılmaktadırlar. Kore Savaşı’nda, pusuları önlemek için antipersonel silahlar olarak kullanılmış ve araçları etkisiz hale getirmek için kullanılmıştır.

Japonlar tarafında da kullanılan demir dikenine japonlar arafından makibişi denilir. Samuray tahkimatlarını korumak için geliştirilmiştir. Feodal Japonya‘da yaygınlıkla kullanılan sandaletleri kolaylıkla delebilecek şekilde tasarlanmıştır.

Demir dikeni II. Dünya Savaşı sırasında ve günümüzde özel harekât birliklerince sıkça kullanılmaktadır.

Bill Kancası – Bill Hook

Ortaçağ ve Rönesans’ta nispeten yaygın bir silahtı. Esnekliği ve basit yapısı, birçok fakir asker veya köylülerin tercih ettiği silahtı.

Tasarımı Avrupa genelinde önemli ölçüde değişiyordu, ancak sürekli olarak çok amaçlı bir silahtı. Geniş, kavisli kafası , kesmek için de kullanılabilirken uçtaki küçük kanca, Rakibin zırh plakasının kenarlarını yakalayabilir nitelikteydi. gerektiğinde mızrak olarak kullanılabilen uzun bir çiviye sahipti. 1500’lerde Avrupa’da modası düştü.

Fener Kalkanı

Rönesans’ın şafağında, İtalya da icat edilen kalkandı. O dönemde Sanat, bilim veya mühendislik önemseniyor, çalışmalar zengin prensler ve tüccarlar tarafından destekleniyordu.

En tuhaf örnek, şu anda Viyana’da bulunan ve Viyana’daki Sanat Tarihi Müzesi’nde tutulmuş olanı . 1540’larda. Şafakta düello yapan kılıç ustalarının, 16. ve 17. yüzyıllarda fener taşıdıkları darbeleri engellemek ve rakibi kör etmek için kullandıkları bildiriliyor.

İnsanlık tarihinin en garip ve en ayrıntılı kalkanlarından birinin Rönesans da İtalya’da tasarlanması şaşırtıcı olmamalıdır. O zamanlar, ülkenin gençleri arasında güçlü bir düello kültürü vardı. Birçok genç erkek karanlıkta dışarı çıkıp sokaklarda düellolara katılmaya giderdi.

En gelişmiş bu fener kalkanları her türlü özelliğe sahipti: bir rakibin kılıcını yakalamak ve kırmak için tasarlanmış tırtıklı eldiveni, kalkanın önünden çıkan çiviler ve hatta kılıç Kalkanın içine yerleştirilmiş bıçaklar, onu kendi içinde bir silah haline getiriyor.

Fletched cirit

Fletched cirit, dünyanın diğer yerlerinde de kullanılmıştır. Amerika’da, yerli kültürler atlat olarak bilinen özel bir askı kullanıyordu. Bu tahta alet, paletli bir ciriti fırlatmak için kullanılıyordu.

Çoğumuz ciritlerin Yunanlılar ve Romalıların dünyalarında yaygın olarak kullanıldığını biliyoruz . Bununla birlikte çoğu ciritlerin orta çağ ve ötesinde de kullanıldığını bilmek de fayda var.

Aslında, ortaçağ ciritleri eski emsallerinden daha ileriydi. Genellikle kanatlı cirit adı verilen bu ciritler bir hayli özeldi . Dev oklara benziyorlardı. Ayrıca normal ciritlerden farklı olarak inşa edilmişlerdir; Erken ortaçağ döneminde önemli ölçüde daha fazla kullanılmıştır, daha sonra longbow ve tatar yayının popülaritesi arttıkça azaldı.

Chakram

Chakram (çakra veya çakar) etkili bir şekilde savaş frizbisidir. kullanımı 2.000 yıldan daha eski olmasına rağmen, göçebe Akali Nihang Sikhs topluluğu tarafından yüzlerce yıldır kullanılmaktadır.

Birçok atma yöntemi bulunmaktadır (dikey, yatay, çapraz) genellikle çapraz atımlar daha etkili bir atış için gerekirdi. Savaşta, arka saflardaki askerlere topluca dağıtılır ve düşmanlarının kafalarına düşmeleri için onları havaya fırlatırlardı.

Ağlar, savaşta binlerce farklı kültür tarafından binlerce yıldır kullanılmıştır, ancak antik Roma’da gladyatör arenalarında popülerliği doruklara ulaşmışdır.

Khopesh

Khopesh tamamen metalden yapılarak insanlık tarihinin en eski silahlardan biridir. İlk örnekler MÖ 2500 yıllarında Mezopotamya’da yapıldı. Dünyanın ilk kılıcıda denebilir. Mısırda yaygınlaşmıştır.

Kpinga

Bir fırlatma bıçağı kullanmak oldukça zor bir beceri gerektirir. Tabi ki, kullanıcının silahı doğru şekilde atabilmesi gerekiyor, Ayrıca mesafeyi ayarlaması keskin ve sivri ucunu hedefe tam isabet fırlatması gibi zor koşulları başarması gerekir.

Dünyadaki birçok kültür bu sorunu çözmek için çeşitli yenilikler kullandı. Yukarıda sözü edilen Japon shuriken de silahın hangi kısmının hedefe gelirse gelsin öldürsün mantığı amaçlanmıştır.

Afrika’nın Azande halkı bu sorunu farklı bir şekilde çözdü. Çok bıçaklı bir fırlatma bıçağı, kpinga yaptılar . Bu Bıçaklar, bıçağın nasıl atıldığına bakılmaksızın talihsiz düşmanın illa bir bıçak darbesi almasını sağlamıştır.

Yorum yapın