Düşük Doz Radyasyona Uzun Süre Maruz Kalmak Hipertansiyon Riskini Artırabilir

REKLAM

Düşük Doz Radyasyona Uzun Süre Maruz Kalmak Hipertansiyon Riskini Artırabilir
Düşük Doz Radyasyona Uzun Süre Maruz Kalmak Hipertansiyon Riskini Artırabilir

Araştırmaya göre

Amerikan Kalp Birliği’nin Hypertension dergisinde yayınlanan Rusya’daki bir nükleer santralde çalışan işçilerin yaptığı bir araştırmaya göre, düşük dozda radyasyona uzun süre maruz kalmak hipertansiyon riskini artırdığı yönünde.

Yüksek tansiyon olarak da bilinen kontrolsüz hipertansiyon kalp krizi, felç, kalp yetmezliği ve diğer ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Daha önceki çalışmalar gösteriyor ki, yüksek doz radyasyona maruz kalmış kişilerde kardiyovasküler hastalık riskinin çok yüksek olduğu ve bu hastalıkların ölümle sonuçlandığı gösterilmiştir. Bu çalışma ise, uzun yıllar boyunca kronik olarak düşük dozda radyasyona maruz kalmış büyük bir grup çalışan arasında risk artışı tespit edilmiştir.

Çalışma, Rusya’daki Mayak Üretim Birliği olarak bilinen ilk büyük ölçekli nükleer işletmede 22.000’den fazla çalışanı içermektedir. İşçiler, 1948 ile 1982 arasında işe alındı, ortalama olarak 18 yıllık bir işte çalışıyorlardı. Yarısı 10 yıldan fazla orada çalışmıştı. Tüm çalışanlar, her beş yılda bir ileri değerlendirmelerle yılda en az bir kez kapsamlı sağlık kontrolleri ve tarama testleri yaptırdı.

Tanı

Araştırmacılar, 2013 yılına kadar işçilerin sağlık kayıtlarını değerlendirdiler. Bu çalışmada 80000’den fazla çalışana (grubun yüzde 38’i) hipertansiyon tanısı kondu.

Perspektif olarak koymak gerekirse, çalışmadaki işçiler arasında hipertansiyon insidansı, II. Dünya Savaşı’nın sonunda atom bombasından kurtulanlardan daha yüksek, ancak Çernobil nükleer kazasının ardından temizlik işçileri için tahmin edilen riskten daha düşüktü. .

Araştırmacılara göre, Bu drum üç farklı grup arasındaki farklılıklar ile açıklanabilir. Atom bombasının ardından Japonlar, yüksek dozda tek bir radyasyon etkisinde maruz kalırken, Çernobil işçileri kısa bir süre radyasyona maruz kalırken, Mayak çalışanları birçok kez düşük dozda radyasyona maruz kaldılar. Bu durum uzun süre az dozda radyasyona maruz kalmanın çok riskli olduğunu göstermektedir.

Radyasyon ve farklı hastalıklar

Kanser gelişimi genellikle radyasyona maruz kalma ile ilişkiliyken, “radyasyona maruz kalmanın farklı sağlık sorunlarını da getirdiğine inanıyoruz” diyen Rusya’daki Biyofizik Enstitüsü’nün araştırmacısı Güney Ural Biyofizik Enstitüsü · klinik çalışanıMD Tamara Azizova. Radyasyona maruz kalmanın aynı zamanda artmış hipertansiyon, kardiyovasküler hastalık ve serebrovasküler hastalık riskine de yol açabileceğini gösteren kanıtlara sahibiz ”dedi.

Doz limiti ve Önlem

Azizova, son yıllarda günlük yaşamda radyasyona maruz kalan insan sayısının arttığına işaret etti. “Sadece yüksek doz radyasyonun değil, aynı zamanda düşük ve orta dozlarda da, ölüm ve sakatlığa neden olmaktadır. Ayrıca budurum hipertansiyon ve diğer dolaşım sistemi hastalıkları riskini artırdığını kamuoyuna bildirmek gerekiyor. Sonuç olarak, tüm radyolojik koruma ilkeleri ve doz limitleri çalışanlar ve halk için kesinlikle takip edilmelidir. ”

Araştırma sonucu detayı

Azizova’ya göre radyasyona maruz kalmanın hipertansiyon riskini nasıl arttırdığı hala bir soru işareti. Önümüzdeki on yıl içinde asıl görevlerimizden biri radyasyona maruz kalan insanlarda meydana gelen hipertansiyon ve kalp ve beyin aterosklerozu mekanizmalarını incelemektir. ”

araştırmacılar tarafından bu çalışmalarının retrospektif bir çalışma olduğu ve işçilerin tıbbi kayıtlarında (yaş, sigara içme, alkol tüketimi ve vücut kitle indeksi gibi), birçok sağlık koşulunun belgelendiğini belirtmiştir.

Source

Yorum yapın