Google’ın Yeni Sesli Konuşma Çeviri Aracı, Doğrudan Kullanıcının Sesini Çeviriyor

REKLAM

Google’ın Yeni Sesli Konuşma Çeviri Aracı
Google’ın Yeni Sesli Konuşma Çeviri Aracı

Google Translatotron ile Yeni bir çağ

Google bugün tanıtılan ‘Translatotron’ İle, konuşma metni olmadan sadece ses ile bir dili diğerine çeviren, yeni konuşma aracı -to-speech- çeviri aracını tanıttı -. Bu araç birkaç yıl süren araştırma ve geliştirmenin bir sonucudur. ve hala geliştirme aşamasındadır.

Diğer çeviri araçlarından farklı olarak, Tranlatotron konuşmanın metne çevrilmesi ve daha sonra da sonuç için tekrar konuşmaya çevrilmesi konvansiyonel adımlarını atlar. Bunun yerine, konuşmacının sesini doğrudan başka bir dilde konuşmaya çevirir .

Google Research’ün GitHub sayfasına göre , “ ara metni temsil etmeden, konuşmayı bir dilden başka bir dilde konuşmaya doğrudan çevirebilen, dikkate dayalı bir diziden diziye sinir ağı.”

Google, aracın bir spektrogram oluşturduğunu ve giriş konuşmalarının frekanslarının görsel bir sunumunu ve ardından çıkış dilinin yeni bir spektrogramını oluşturduğunu belirti. Tercüme edilmiş konuşma biraz robotsu ama yine de konuşmacının sesinin bazı öğelerini taşıyor.

Konuşmadan metne ve sonra metinden konuşmaya çeviri dahil olmak üzere ek adımlar söz konusu olmadığından, konuşmayı doğrudan konuşmaya çeviren oldukça hızlı bir araçtır .

Google, Translatotron’u çeşitli dillerde test etti. Örnekleri buradan kontrol edebilirsiniz .

Araç mükemmel olmaktan uzak ancak çeviri tekniklerinde önemli bir atılım. Sistemin zamanla gelişeceğini umuyoruz.

Yorum yapın