Alkol vücuttan ne kadar sürede çıkar ?

1184
Görüldü

Alkolün vücuttan atılması tüketilen alkol oranına göre 48 ila 72 saat arasında değişmektedir. Alkollü içeceğin tüketiminden 1 saat sonra saatte 0,1 promil olmak üzere alkol vücuttan atılmaya başlar. 1 promil alkol, 11 saat sonra vücuttan atılmış olur. Alkolün kandaki miktarı saatte ortalama olarak 15mg/dl azalmaktadır.

UZMANLARCA

üç büyük biranın kandan 5-6 günde küçük rakının da 8-9 saatte atılabildiği bildirildi. Uzmanlar, beş tek rakının 100 promile eşit olduğunu, bunun da vücuttan 10 saatten önce atılmasının mümkün olmadığını belirtmişlerdir.

0.5 promil=50mg/dl eşittir.
0.2 promil=20mg/dl eşittir.
1 promil=100mg/dl eşittir.

Not: Vücuttan alkolün atılım miktarı cinsiyete, metabolizma hızına, bedensel faaliyete, bünyesel özelliklere göre değişmekle

Vücutta emilim ve faliyeti

Alınan alkol mideden başlayarak barsak ve sinirim sistemimizce hızla emilir ve vücut sıvısına geçer. İnce barsaklardan emilim mideden daha hızlı olduğu için midenin boşalmasının gecikmesi (Yani alkolün gıdalarla beraber alınması) emilimi yavaşlatır. Alkol kana geçtiğinde il evvela portal yolla karaciğere gelir. Karaciğer ve midedeki alkol dehidrogenaz (ADH) enzimlerinin ilk geçişteki etkileri nedeniyle ağızdan alınan alkol kan alkol konsatrasyonunu aynı süre içinde damardan verilen aynı miktardaki alkolden daha az yükseltir. Aspirin mide ADH aktivitesini baskılayarak alkol biyoyararlanımını artırır. Kadınlarda midedeki ADH aktivitesi erkeklerden düşüktür. Bu, kadınların alkole tahammülünün daha az olmasının nedenlerindendir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz