Türkler ne zaman ve nasıl müslüman olmuştur araştırınız

Türkler ne zaman ve nasıl müslüman olmuştur araştırınız
Türklerin Müslüman olmasını hızlandırmış, Önemli etkenlerden biri ise türklerin inancının müslümanların inançlarına benzemesidir.

Türkler 751 yılındaki Talas Savaşından sonra müslüman olmuştur. 751 yılında Talas Irmağı (Güney Kazakistan) kıyısında gerçekleşen bir savaşta ilk kez Arap Ve Türk orduları Çin ordusunu yenince bu başarı da Türklerin Müslüman olmasını hızlandırmış, Önemli etkenlerden biri ise türklerin inancının müslümanların inançlarına benzemesidir. 

Bazı kaynaklarda ise (arapların zorla dayatması ile Türkler İslamiyeti kabul etmişlerdir. tarihçiler bu konuda biraz daha ileri giderek Arap komutan Kuteybe Bin Müslim komutasındaki arap ordusunun türklere katliam derecesinde eziyet yaptığını söylerler. Beykenti 2 aylık bir savaşın sonunda ele geçirdiklerinde geride kalan ve eli silah tutan Türklerin tamamını kılıçtan geçirmişler, kadın ve çocukları esir edip götürmüşlerdir. Ardından Talkant kentine giren araplar teslim olan Türkler de dahil olmak üzere erkeklerin tamamını kılıçtan geçirmişlerdir.) denmektedir…

“Türkler ne zaman ve nasıl müslüman olmuştur araştırınız” üzerine bir yorum

  1. İyi bloglar burada. Bugünlerde sizinki gibi yüksek kaliteli yazılar bulmak zor. Senin gibi insanları çok takdir ediyorum! Kendine iyi bak!!

    Cevapla

Yorum yapın