Mavi balina nasıl bir oyun?

432
Görüldü


15 yaşındaki Yulia Konstantinova, 14 katlı bir apartman dairesinin çatısından atlayarak arkadaşı Veronika’ya katıldı.

MAVİ Balina, savunmasız gençleri kendilerini öldürmeye yönlendiren teşvik türü bir intihar oyunudur. Korkunç derecede tehlikeli bir oyun, Rusya genelinde en az 130 genç ölümüyle ilişkilendirildi.

Oyun Nasıl Çalışıyor?

MAVİ Balina, savunmasız gençleri kendilerini öldürmeye yönlendiren teşvik türü bir intihar oyunudur.
Mavi balina nasıl bir oyun?

Oyun yönetici  ve  katılımcı yani kurban arasında başlar. 50 görev verilir Oyun her gün kurbanın yapması için farklı bir görev verir. İlk görevler oldukça kolay başlıyor – bazı müzik türlerini ve korku filmleri izleyerek dinliyorsunuz. Günler geçtikçe, görevler farklılaşıp sapkınlaşıyor örnek: kollar üzerine bir “balina” sembolünü kazınması isteniyor. Son görev ve oyunun sonu intihar ile sonuclanıyor.

Katılımcı görevini tamamlamayı reddederse

Yönetici, çevrim içi olarak kurbanın son derece kişisel veya çok hassas bir şeylerini hesaplarından yayınlayacak, kurbanı bu gizeme inandırmaya ve ölüme sürüklemeye devam edecektir.

Mağdurlar Nasıl Seçilir?

Oyunun resmi bir internet adresi ve yasal satışı yok. Chat sayfalarından, uygulamalardan, whatsap aracılığı ve sosyal medya hesaplarından oyuna girmek isteyen kişilere yönetici tarafından adres gönderiliyor. Bu internet adresine giren kişilerin bilgisayarlarına virüs sokularak tüm kişisel bilgilerine ulaşılıyor ve bundan sonra da şantaj yoluyla ‘oyuncu’dan verilen tüm talimatların yerine getirilmesi isteniyor.

Nasıl önlem alınmalı Ne yapabilirsin?

Daha önce de belirtildiği gibi, bu satın alınarak edilinen bir bir oyun değil. Mağdurun sosyal medya platformlarında veya hatta telefonla davet edildiği bir oyun. Bu dünyaya girmekten kaçınmanın en iyi yolu, çevrim içi hesaplarınızda ki gizlilik ayarlarınızı değiştirmektir, böylece yalnızca siz veya aileniz yakın arkadaşlarınız profilinizi görebilir. Ayrıca, tanımadığınız kişilerden gelen arkadaşlık isteklerini kabul etmeyin. Son olarak, tanımadığınız insanlardan gelen aramaları cevaplamayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz