Koronavirüs laboratuvarda mı üretildi? Yapılan Genetik bir analiz virüsün doğadan geldiğini gösterdi

REKLAM

Yapılan Yeni bir çalışma, dünyayı saran koronavirüsün, laboratuvar da üretilmiş olduğunu yalanlayarak, koronavirüsün doğal bir virüs olduğunu söylüyor.
Yapılan Yeni bir çalışma, koronavirüsün doğal bir virüs olduğunu söylüyor.

Yapılan Yeni bir çalışma, dünyayı saran koronavirüsün, laboratuvar da üretilmiş olduğunu yalanlayarak, koronavirüsün doğal bir virüs olduğunu söylüyor.

Kristian Andersen ve meslektaşları 17 Mart Nature Medicine’de rapor ettikleri söyleşide. Virüsün genetik yapısı, SARS-CoV-2’nin insan yapımı olması durumunda beklenebileceği gibi bilinen virüslerin bir karışıklığı olmadığını ortaya koyuyor. Ve son zamanlarda pangolins denilen pullu anteater’larda tespit edilen alışılmadık özelliklere sahip bu virüsün doğadan geldiğine dair kanıtlar vurgulandı.

Kaliforniya, La Jolla’daki Scripps Araştırma Enstitüsü’nde bulaşıcı bir hastalık araştırmacısı olan Andersen, ilk olarak Çin’de bir salgına neden olan koronavirüsü duyduğunda, virüsün nereden geldiğini merak etti. Başlangıçta araştırmacılar, virüsün, Wuhan, Çin’deki bir deniz ürünleri pazarındaki hayvanlardan insanlara sıçrayan ve daha sonra insandan insana bulaşan tekrarlanan enfeksiyonlarla yayıldığını düşünüyorlardı. Diğer araştırmacılar tarafından yapılan analizler, virüsün muhtemelen bir hayvandan bir kişiye sadece bir kez atladığını ve Kasım ayının ortalarından beri insana yayıldığını öne sürdü ( SN: 3/4/20 ).

Ancak virüsün genetik yapısının Ocak ayı başlarında ortaya çıkmasından kısa bir süre sonra, virüsün bir laboratuvarda tasarlandığını ve kasıtlı olarak veya yanlışlıkla serbest bırakıldığına dair söylentiler patlamaya başladı. Talihsiz tesadüf bu komplo teorisyenlerini körükledi, SARS dahil virüslerin yanlışlıkla salınması geçmişte diğer laboratuvarlardan meydana gelmiştir. “Bu sadece elden çıkarabileceğiniz bir şey değil” diyor Andersen. “Bu aptalca olur.”

Andersen, virüsü insan yapımı olabileceği veya bir laboratuvarda büyüyüp kazara salınabileceği ipuçlarını analiz etmek için çeşitli ülkelerden Garry de dahil olmak üzere evrimsel biyologlar ve virologlardan oluşan bir ekip oluşturdu. Andersen, “Çok farklı versiyonları olan bu teoriyi, virüsün doğal olmayan bir kökene sahip olduğunu… ciddi bir potansiyel hipotez olarak alalım” dedi. Slack ve diğer sanal portallar aracılığıyla bir araya gelen araştırmacılar, virüsün genetik yapısını veya RNA dizisini kökeniyle ilgili ipuçları için analiz ettiler.

Andersen, virüsün insan yapımı olmadığı “neredeyse bir gecede” belliydi. Bir virüs yaratmayı ümit eden herkes zaten bilinen virüslerle çalışmalı ve onları istenen özelliklere sahip olacak şekilde tasarlamalıdır. Ancak SARS-CoV-2 virüsünün daha önce bilinen virüslerden farklı bileşenleri vardır, bu nedenle doğada bilinmeyen bir virüs veya virüsden gelmeleri gerekiyordu. Andersen ve çalışma arkadaşları, “Genetik veriler, SARS-CoV-2’nin daha önce kullanılan herhangi bir virüs omurgasından türetilmediğini açıkça gösteriyor ” diyor.

kaynak https://www.sciencenews.org/article/coronavirus-covid-19-not-human-made-lab-genetic-analysis-nature

“Koronavirüs laboratuvarda mı üretildi? Yapılan Genetik bir analiz virüsün doğadan geldiğini gösterdi” üzerine bir yorum

  1. Blogger
    severlerle ilgili çok sayıda makale veya inceleme okudum ancak bu paragraf gerçekten titiz bir makale,
    devam edin.

    Cevapla

Yorum yapın