Everest dağı bulutların üstünde ise nasıl kar var

5642
Görüldü

Everest dağı bulutların üstünde ise nasıl kar varEverest dağı bulutların üstünde ise nasıl kar var diye merak içindesin biliyorum hemen nedenini açıklayayım.

Yaz musonları sırasında yağan kar rüzgarla ufalanarak yandan veya dolaylı biçimde bulutların üstünde kalan kısmada yığılır. Görseller’den bakacak olursanız, karı yandan yemiş gibi bir kar kümesi vardır. Tepe kısmı hafif çıplaktır ve fırtınalar everest’e bu şekli kazandırmıştır.

Bu kar yığıntıları buharlaşma çizgisinin üzerinde olduğundan genellikle buzulları besleyen büyük buzkar çanakları oluşmaz. Bu nedenle Everest’in buzulları yalnızca sık sık düşen çığlarla beslenir. Ana sırtlarla birbirinden ayrılan dağ yamaçlarındaki buz katmanları dağın eteklerine kadar bütün yamacı kaplamakla birlikte, zaman içinde iklimin değişmesiyle ağır ağır çekilmektedir. Kış aylarında kuzey batıdan gelen güçlü rüzgarlar karları süpürerek doruğun daha çıplak bir görünüm kazanmasına yol açar.

5 YORUMLAR

  1. Hz Aişe ile efendimiz (sallahualeyhi vesellem) bir gün,otururken havanın açık olmasına rağmen yağmur yağar hz Aişe sorar havada bulut yok ama yağmur yağıyor efendimizde ne mutlu sana Aişe allahu teala gözünden vesileyi kaldırdı, bulutlar sadece vesiledir onu yağdıran allah tır, yani bulıtsuzda karın o dağın üzerine yağması çok normal bişeydir allah c.c ol deyince olur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz