Everest dağı bulutların üstünde ise nasıl kar var

REKLAM

Everest dağı bulutların üstünde ise nasıl kar varEverest dağı bulutların üstünde ise nasıl kar var diye merak içindesin biliyorum hemen nedenini açıklayayım.

Bulutlar tek bir yükseklikte bulunmaz  kat kat yukarıya doğru çıkarlar. bulutlar tropopause’a kadar (yerine göre 42500 feet’e kadar ) çıkabilirler. yani 13 000 metreye kadar bulut oluşumu olabilir. everest’in de epey üstünde bir yüksekliğe karşılık düşer bu. tropopause’ın üstündeki alanda (stratosphere) herhangi bir meteorolojik aktivite yoktur ve sıcaklık da hemen hemen sabittir (-56 derece).

Yaz musonları sırasında yağan kar rüzgarla ufalanarak yandan veya dolaylı biçimde bulutların üstünde kalan kısmada yığılır. Görseller’den bakacak olursanız, karı yandan yemiş gibi bir kar kümesi vardır. Tepe kısmı hafif çıplaktır ve fırtınalar everest’e bu şekli kazandırmıştır.

Bu kar yığıntıları buharlaşma çizgisinin üzerinde olduğundan genellikle buzulları besleyen büyük buzkar çanakları oluşmaz. Bu nedenle Everest’in buzulları yalnızca sık sık düşen çığlarla beslenir. Ana sırtlarla birbirinden ayrılan dağ yamaçlarındaki buz katmanları dağın eteklerine kadar bütün yamacı kaplamakla birlikte, zaman içinde iklimin değişmesiyle ağır ağır çekilmektedir. Kış aylarında kuzey batıdan gelen güçlü rüzgarlar karları süpürerek doruğun daha çıplak bir görünüm kazanmasına yol açar.

“Everest dağı bulutların üstünde ise nasıl kar var” üzerine bir yorum

  1. Hz Aişe ile efendimiz (sallahualeyhi vesellem) bir gün,otururken havanın açık olmasına rağmen yağmur yağar hz Aişe sorar havada bulut yok ama yağmur yağıyor efendimizde ne mutlu sana Aişe allahu teala gözünden vesileyi kaldırdı, bulutlar sadece vesiledir onu yağdıran allah tır, yani bulıtsuzda karın o dağın üzerine yağması çok normal bişeydir allah c.c ol deyince olur.

    Cevapla

Yorum yapın