Bilimin getireceği yeni meslekler

Teknolojinin gelişimi, yaşam standartlarının yükselmesi, ortalama insan ömrünün uzaması, zamanla yeni gereksinmelerin ve gereklerin ortaya çıkması, yeni mesleklerin doğmasına, oluşmasına neden olmaktadırlar.
Kaynak Yeniçağ: 2020’li yıllara doğru en geçerli olacak meslekler.

Yapay zekâ pazarlamacılığından gen terapistliğine, duygu tasarımcılığına kadar birçok yeni iş kolu bizleri ve meraklılarını bekliyor. Bu güne kadar çocuklara sorduğumuzda doktor, öğretmen dışında pek bir meslek duymazken bilim ile beraber yakın gelecekte: iklim değiştirme uzmanı, uzay rehberi, vücut parçası imalatçısı, sanal karmaşa uzamanı ve hafıza artırma rehberi gibi birçok hayal bile etmesi zor olan meslekler ile karşılaşabileceğiz.

Kültürel, Demografik ve Ekonomik Değişimler

Nüfus hızla yaşlanmaktadır. 2050 yılına gelindiğinde, 60 yaş üstü Dünya üzerindeki insanların sayısının iki kattan fazla olması beklenmektedir. Ve 80 yaş üstü insan sayısının üç kattan fazla olması bekleniyor. 4 Ancak teknoloji, yaşamımızı genişletmeye devam edebilir ve bu da zaten önemli olan eğilimi artıracaktır.

Küresel Zorluklar ve Krizler

Dünya nüfusunun 2015 yılında 7,3 milyar insandan 2050 yılına kadar 9,7 milyar insana ve 2100 yılında 11.2 milyar insana ulaşacağını biliyor muydunuz? dünya nüfusunun neredeyse yarısının 2030 yılı civarında su sıkıntısı çekeceğini biliyormuydunuz. Durum bu olunca teknolojik gelişmeler hızla bu sıkıntıları yok etmeye amaçlanmıştır.

Bilim kurgu olarak kullanılan şeylerin çoğu ve daha fazlası hızla günümüzde gerçekleşerek bilim olgusu haline geliyor.

İnsan benzeri robotlar
Yapay zeka (AI)
Nanoteknoloji
Biyomedikal “mucizeler”
Gelişmiş genomikler
3D baskı
Arttırılmış gerçeklik
İnsan ve makine füzyonu

Gelin şimdi Bilimin getireceği yeni mesleklere göz atalım.

1. Güneş Enerjisi Teknisyeni
Rüzgar enerjisi gibi, güneş enerjisi de insanlığı temiz enerji geleceğine doğru geçişinin önemli bir parçası olmaya devam edecektir. Güneş enerjisinin maliyeti yıldan yıla azalmaya devam ediyor, bu yüzden işletmeler ve ev sahipleri için daha uygun hale geliyor. Dünyanın dört bir yanındaki şehirlerde, güneş enerjisi teknisyenliği büyümekte olan bir sektör.

2. Rüzgar Enerjisi Teknisyeni
Dünyaya zarar veren etmenler iklim değişikliğine yol açtığı için temiz enerji kaynaklarına geçmek daha önemli hale gelecektir. Karbon ve metan emisyonlarının azaltılması, Bu durum, petrol kömür ve doğal gaz gibi fosil yakıt kaynaklarından uzaklaşma anlamına gelir. Bu, rüzgar enerjisinin büyük ihtimalle geleceğin büyük bir parçası olacağı anlamına geliyor.

3. Hemşire Uygulayıcısı
Yaşlanan ve daha uzun ömürlü bir popülasyondan dolayı, sağlık sistemi, hastaların artan yoğunluğu ile başa çıkmakta zorunda. Birçok bölgede doktorların ciddi sıkıntıları vardır. Çeşitli akut ve kronik rahatsızlıkları olan hastaları teşhis etme ve tedavi etme yetenekleri ile daha fazla hekim dışı sağlık çalışanına ihtiyaç duyulacaktır.

4. Yazılım Geliştirici
Bilgisayarlar, robotlar ve mobil cihazlar, üzerinde çalıştığı karmaşık donanımlara hayat veren iyi tasarlanmış bir yazılım olmadan işe yaramaz. İnternet ve yazılım ağı büyüdükçe yetenekli yazılım geliştiricilere olan ihtiyaç artacaktır. Mobil uygulama geliştirme , özellikle, 2020 ve ötesindeki en iyi kariyerlerden biri olarak kabul edilir.

5. Fiziksel Terapist
Topluluklarımızdaki daha yaşlılar artmakda ve fizik tedavide profesyonellere olan ihtiyaç artacaktır. Birçok yaşlıya, bir çeşit fiziksel rehabilitasyon, ağrı yönetimi, mobil yardım veya yaşlandıkça terapötik tedavi gerekecektir.

6. Veri Analisti
Her yıl toplanan veri miktarı şaşırtıcı bir miktarda büyümektedir. Her türden kurum, artık çok daha fazla bilgi toplayabiliyor, bu da bir çok şeyin ne anlama geldiğini zorlaştırıyor. Verileri toplayabilen, aynı zamanda spot kalıpları, geçmiş ve güncel eğilimleri tespit edebilecek ve gelecekteki olasılıkları tahmin edebilecek profesyonellere ihtiyaç artıyor.

7. Bilgi Güvenliği Analisti
Modern yaşam tarzımız bilgisayarlarla daha iç içe geçmiş ve bilgi teknolojisine (BT) bağımlı hale gelmiş durumda, hepimiz siber saldırılara karşı daha savunmasız hale geliriz. Siber güvenlik dünya çapında hızlı bir artışla geleceğin mesleklerinden olma yolunda.

8. Bilgisayar Sistemleri Analisti
Büyüyen karmaşıklık yazılım teknolojisi ve sistemlerinde kafa karışıklığı gittikçe artmaktadır bu nedenle ileriye yönelik sistem analistlerine ihtiyaç duyulacaktır.. Şirketler (potansiyel olarak) robotlar ve yapay zeka makineleri de dahil olmak üzere en iyi donanım ve yazılımları seçme ve uygulama konusunda yardıma ihtiyaç duyacaklardır.

9. Biyomedikal Mühendisi
Biyomedikal mühendisler Günümüzde her türlü en son araştırma ve geliştirmeye katılıyorlar. Örneğin, birçoğu sofistike tıbbi cihazlar, yapay organlar, biyonik vücut parçaları ve biyolojik implantlar ile sağlık endüstrisinde devrim yaratmaya başladı bile . Kariyeriniz için en önde gelen mesleklerden biride budur.

10. Makine Mühendisliği Uzmanı
En heyecan verici gelişmekte olan bazı teknolojilerin geliştirilmesine yardımcı olmak ister misiniz? Giderek artan robotlar, otomasyon ekipmanı, 3D baskı makineleri ve temiz enerji cihazları gibi şeylerin tasarımı ve test edilmesine ihtiyac vardır bu bağlamda mekanik mühendisler ve makine mühendisliği teknisyenlerine ihtiyaç duyulacaktır.

11. Elektronik Mühendisliği 
En ileri teknolojileri tasarlamak, test etmek ve değerlendirmek Daha iyi bilgisayarlar, otomatik makineler, el tıbbi cihazlar, seyrüsefer ve haberleşme teçhizatı gibi şeylerin geliştirilmesine büyük katkıları olacak bu bölüm  elektronik devre ve diğer bileşenler küçüldükçe, daha karmaşık ve daha güçlü hale gelmiştir. Şimdiden ihtiyac tavandadır.

12. Blockchain Geliştirici
Muhtemelen Bitcoin adlı dijital kripto para birimini duymuşsunuzdur. Ama bunu mümkün kılan temel teknoloji hakkında ne biliyorsunuz? biraz zor olsada gelecekte kripto parabirimleri uzamanlığı ve geliştiriciliği artışa geçecektir.

13. Sivil veya Ticari Drone Pilot veya Dispatcher
Hükümet, dronların kullanımını sınırlasada Dronlar çoğunlukla askeri ya da eğlence amaçlı kullanılmaktansa, her türlü sivil ve ticari uygulama için giderek daha çok kullanılmaktadır. Örneğin, Amazon gibi şirketlerde dronlar paketleri teslim ediyor. Ayrıca şehir sokaklarından gelen atıkların uzaklaştırılması, hava kirliliği düzeylerinin izlenmesi ve tehlikeli veya ulaşılması zor olan yüksek yerlerde rutin görevlerin yerine getirilmesi gibi şeyler için de kullanılabilirler. Bu nedenle bazı şirketler ve kamu kurumları, küçük uzaktan kumandalı uçak filolarını yönetmek için drone pilotlarını ve dağıtım görevlilerini bir araya getirmeye başlıyor.

14. Akıllı Bina Teknisyeni
Her geçen yıl daha fazla ev, ofis ve fabrika, aydınlatma, ısıtma, klima ve güvenlik gibi çeşitli bina sistemlerini kontrol etmek için otomasyon teknolojisinden yararlanıyor. Gelecekte, akıllı binalar tüm şehirlere hakim olabilir.

15. 3D Baskı Teknisyeni
Hobiler, endüstriyel tasarımcılar, biyomedikal mühendisleri, giyim, günlük ev eşyaları, tıbbi implantlar ve havacılık, otomotiv ve elektronik bileşenler. Bu teknolojiler gittikçe 3D baskı makinelerine ihtiyaç duymakta.

16. Artırılmış Gerçeklik Geliştirici
Gerçek dünya çok mu sıkıcı? İnsanlar Biyonik kontakt lensler veya başka teknolojiler kullanarak dünyanın normal algısı üzerine yerleştirmek için Yeni yollar geliştiriyorlar. Artırılmış gerçeklik, muhtemelen her endüstri ve kamusal alanda geliştiricilerine ihtiyaç duyacaktır.

17. Robotik Servis Teknisyeni
Gelecek yıllarda, hemen hemen her evde çamaşır, yemek, temizlik ve çim bakımı gibi rutin ev işlerine yardımcı olan karmaşık robotlar olabilir.  Bu alanda da robot servis teknisyenlerine ihtiyac olacaktır.

18. Nanoteknoloji Mühendisi
Maddeyi atomlar veya moleküller düzeyinde manipüle ederek, çok çeşitli yeni inovasyonlar hayal etmek ve geliştirmek mümkün hale geldi. Örneğin, bu alandaki birçok insan, kendi kendini kopyalayan nanoyapıların inşaatta kullanıldığı ve nano-robotların bağışıklık sistemine yardımcı olmak ve hastalıkları tedavi etmek için insan vücuduna yerleştirildiği bir geleceği öngörmektedir. Kesinlikler geleceğin mesleğidir.

19. Genetik Mühendisi
En zorlu hastalıklardan kurtulmanın yanı sıra yaşlanma sürecini yavaşlatan veya hatta durduran tedaviler için Genetik mühendislerine ihtiyac duyulacaktır.

20. Özel Vücut Parça Üreticisi
Bir noktada, organ nakilleri için beklemek muhtemelen geçmişte kalmış olacak. Kısa bir süre sonra, doktorlar, hücreleri kullanılarak büyütülmüş organlar veya 3D baskılı özel organlar sipariş edebilirler. Sonuçta, bilim adamları zaten laboratuarlarında kalp, böbrek ve karaciğer yaratmada bazı başarılar elde ettiler. Deriyi, kulakları ve diğer dış vücut parçalarını bile ürettiler.

21. Beyin İmplant Uzmanı
İnsan beyni inanılmaz derecede karmaşıktır, Sinirbilimdeki hızlı gelişmeleri bilgisayar teknolojisindeki inanılmaz gelişmelerle birleştirdiğimizde, gerçekten inanılmaz olasılıklarla sonuçlanacağız. Özel bilgisayar çipleri, sanal telepati, bellek iyileştirmeleri, hastalık yönetimi, duygudurum düzenlemeleri, felç tedavileri insanların beyinlerine bir gün aşılanabilir.

22. ​​Uzay Turizm Rehberi
SpaceX ve Virgin Galactic gibi şirketler zaten halk için uzay yolculuğunu ticarileştirmek amacındalar yakın gelecekte uzay turizm rehberlerine ihtiyac duyulacaktır.

23. Android İlişki Danışmanı
Yani otonom makinelerin insanlardan daha zeki hale geldiği gelecekteki teorik noktaya ulaşırsak, bu özellikle doğru olacaktır.

24. Akıl-Aktarım Uzmanı
Evet, bu meslek çok zor geliyor. Ancak bazı uzmanlar bunun gerçek olabileceğini düşünüyor. Bu yüzyılın sonundan önce, bir insan zihnini bir bilgisayara yüklemek ve daha sonra aynı veya farklı insan beynine geri aktarmak ve saklamak mümkün olabilir.

Yorum yapın