ABD İstihbarat Ajansı Yapay Bir Casus Beyin Yapıyor

REKLAM

Bu ABD yapay casus beyni gizli bir proje olup 2010’dan beri geliştirildiği bilinmektedir.

ABD İstihbarat Ajansı Yapay Bir Casus Beyin Yapıyor
Sentient projesi

The Verge isimli site, geçen sene “Sentient” adlı gizemli proje hakkıda daha fazla bilgi edinme isteğiyle, Bilgi Özgürlüğü Yasası (FOIA) dilekçesini Ulusal Keşif Ofis’ne (NRO) karşı doldurdu ve bu gizli program hakkında ellerine bir yığın dolusu belge elde etmeyi başardılar.

Sentient” adlı gizemli proje ile ilgili araştırmalar 2010 yılından beri devam etmektedir. 2013 yılında, program ilk araştırma ve geliştirme de dönüm noktası oldu, ancak detaylar gizli kaldı. 2018’de Sentient hakkında çevrimiçi olarak bir sunum yapıldı, ancak NRO Halkla İlişkiler Ofisi Direktör Yardımcısı Karen Furgerson The Verge’e projenin hala geliştirilme aşamasında olduğunu söyledi.

Bu yapay zekanın artık sadece uydulardan gelen resimlerden ibaret olmadığını, zaman olgusu, konum olgusu gibi ve tüm çeşitli veri türlerini birleştirebilen muazzam bir proje olduğu belirtildi. Ayrıca bu yapay zekanın gerçek zamanlı yorumlamaya benzer yeteneklere sahip olması bekleniyor.

 “Sentient” adlı gizemli proje
yapay zeka casus

NRO’nun nüfustan savaşa alanlarına kadar her türlü bilgiyi öğrenmek için uydu verisini kullanacak. Ve yüklü miktarda bilgiyi bir araya getirebilen bir yapay zeka sistemi geliştirdiğini ortaya çıkarıyor.

Yapay beyin yıllardır gelişmekte ancak detaylar az kalmaktadır. Furgerson’a göre, “Yüksek miktarda veri alıyor ve işliyor, Sentient normal kalıpları katalogluyor, anormallikleri tespit ediyor ve rakiplerin potansiyel eylem planlarını tahmin etmeye ve modellemeye yardımcı oluyor.”

Yorum yapın