Tedavi hizmetlerinde basamaklı sağlık sistemine uymanın yararları

REKLAM

Birinci basamak tedavi hizmetinde, evde ve ayakta tedavi şeklidir. İkinci basamak tedavi hizmeti, hastanede doktor kontrolünde yapılan teşhis ve tedavi hizmetidir. Üçüncü basamak tedavi hizmeti de üst düzey bir hizmet olarak yatış verilen hastalarda gerçekleştirilen bir tedavi hizmetidir.
Tedavi hizmetlerinde basamaklı sağlık sistemine uymanın yararları

Tedavi hizmetlerinde basamaklı sağlık sistemine uymanın yararları, Sağlık sorunu olan hastaların direkt olarak İkinci ve üçüncü basamağa müracaat etmeleri aşırı yığıl­malara ve hizmetlerin aksamasına sebep olmaktadır.

Üç aşamalı olarak gerçekleşen bu tedavi basamakları hastanın durumuna göre teşhis ve tedavisi uygulanmaktadır. Tedavide önemli olan hastanın durumu ve doktorun yapması gerekeni uygulamasıdır.

Tedavi hizmetlerinde basamaklı sağlık sistemi uygulaması, birinci basamak tedavi hizmeti, ikinci basamak tedavi hizmeti, üçüncü basamak tedavi hizmeti gibi hizmetlerdir.

Birinci basamak tedavi hizmetinde, evde ve ayakta tedavi şeklidir. İkinci basamak tedavi hizmeti, hastanede doktor kontrolünde yapılan teşhis ve tedavi hizmetidir. Üçüncü basamak tedavi hizmeti de üst düzey bir hizmet olarak yatış verilen hastalarda gerçekleştirilen bir tedavi hizmetidir. Bu hizmetin verildiği yerler en üst düzeyde tıp teknolojisi kullanılan üniversite hastaneleri, kanser araştırma merkezleri, ruh ve sinir hastalıla­rı hastaneleri ve senatoryumlardır. Birinci ve ikinci basamakta sorunu çözülemeyen hastalar bu kuruluşlara sevk edilirler

https://www.youtube.com/watch?v=4JKeqS8mBVU

Yorum yapın