Sadece 1 ay boyunca bile alkole ara vermenin vücuda olan kalıcı faydaları

REKLAM

Bir çoğumuz kışın olsun yazın olsun çok sayıda kadeh şarap, bira, şampanya veya diğer alkollü içecekleri hunharca tüketmektedir. Bu nedenle, bir ay gibi bir süre alkole bir mola verme ihtiyacını hissedebiliriz. İngiliz araştırmacılar, Uzun vadede sağlıklı geçirilmiş bir ayın bile ne kadar önemli olduğunu vurgulamaktadırlar.

1 ay boyunca bile alkole ara vermenin vücuda olan kalıcı faydaları
Araştırmacılar, yalnızca 1 ay boyunca alkolsüz kalmanın gerçekten de yıl boyunca sağlığınızı artıracağını düşünüyor.

İngiltere merkezli Alcohol Change United Kingdom isimli yardım kuruluşu bir kampanya başlatarak insanları sadece 1 aylığına alkolden uzaklaştırmayı teşvik ederek bu kampanyaya dahil olmalarını istiyor. Yardım kurumu İngiltere merkezli olmasına rağmen, dünyadaki binlerce insan her yıl bu kampanyaya katılıyor.

31 gün boyunca alkole ara vermenin sağlığa fayda sağlayabileceğini varsaymak oldukça mantıklıdır, çünkü düzenli olarak alkol içmek kanser, karaciğer hastalıkları, kalp damar hastalıklarında önemli bir risk faktörü taşır .

İngiltere, Falmer’deki Sussex Üniversitesi‘nden araştırmacılar tarafından yapılan bir araştırmaya göre, 1 ay boyunca alkole ara vermenin dahi yaşamınızı daha kaliteli yaparak sizi iyileştirebileceğini ve bu faydaların uzun ömürlü olacağı sonucuna varıldı.

Araştırma Dr Richard de Visser led Sussex Üniversitesi’nden, 2018 yılında Ocak ayında bu kampanyaya katılan insanlar; 31 gün boyunca alkole ara vererek kilo sorunlarını da dengeleyerek daha yüksek enerji düzeylerine ve daha sağlıklı olduklarını bildirmişlerdir, Ayrıca, bu insanlar girişime katıldıktan birkaç ay sonra bile alkol almaları gerektiğini daha az hissettiler.

Alkolsüz 1 ay uzun süreli sağlığı artırır

Dr. de Visser ve ekibi Dry Ocak katılımcılarından topladıkları verileri üç çevrim içi ankette analiz ettiler. Ocak ayı başında kampanyaya kayıt olduktan sonra toplam 2.821 kişi anket doldurdu. Şubat ayının ilk haftasında 1.715 katılımcı anketi tamamladı ve 816 katılımcı Ağustos 2018’de ek veri gönderdi.

Araştırmacılar bir ay boyunca alkole ara verenlerin yıl içerisindeki içki tüketimlerinin azaldığını vurguladı. Bu rakam, ocak kampanyasında yer almadan önce haftada ortalama 4,3 gün içenler kampanya katılımından sonra içki tüketimleri haftada ortalama 3,3 güne düştü.

Ayrıca, alkole bir ay boyunca ara veren insanlar, bir yıl sonra çok daha az sarhoş oldular. Aşırı içme oranları başlangıçta ayda ortalama 3,4 iken ayda ortalama 2,1’e düştü.

Dr. De Visser, “Bir ay boyunca alkole ara verme eylemi, insanların uzun vadede daha az içmelerine yardımcı oluyor” diyor.

“Ayrıca 10 kişiden dokuzu paradan tasarruf ediyor, 10 kişiden yedi kişi daha iyi ve mutlu iken beş kişiden üçü sağlıklı kilo veriyor” diye ekliyor.

“İlginç bir şekilde, bu girişime katılanlardan bir ay boyunca alkolsüz kalmayı başaramayan katılımcılarda da görülmüştür ” (fakat küçük bir kitle)

Uzun bir fayda listesi gözlemlendi

 • Katılımcıların yüzde 93’ü alkolsüz ayın sonunda bir başarı hissi yaşadığını bildirdi
 • Yüzde 88’i, muazzam bir derecede paradan tasarruf ederek zengin kaldı 🙂
 • Katılımcıların yüzde 82’si alkolle ilişkilerinde gelişmiş bir farkındalık olduğunu bildirdi
 • Yüzde 80’i içme alışkanlıklarını kontrol altına aldı.
 • Yüzde 76’sı içmeye daha fazla hevesli olduklarını ve nedenini anlamadığını anladı
 • Katılımcıların yüzde 71’i eğlenmek için alkole ihtiyaçları olmadığını öğrendi
 • Yüzde 71’i daha iyi bir uyku kalitesi yaşadıklarını söyledi
 • Yüzde 70’i sağlıkta daha iyi olduğunu bildirdi
 • Yüzde 67’si daha yüksek enerji seviyesine sahipti.
 • Katılımcıların yüzde 58’i kilo kaybetti
 • Yüzde 57’sinde derişim artışı gelişti
 • Yüzde 54’ü cilt sağlığının daha iyi olduğunu belirtti

Dr. Richard Piper “31 gün boyunca alkolsüz olmak bize eğlenmek, rahatlamak, sosyalleşmek için alkole ihtiyacımız olmadığını gösteriyor” diyor.

Piper, “Artık kararlarınızı net vererek çok içmekden kaçınmanız gerekiyor” dedi.

“Birçoğumuz alkolün sağlık risklerini biliyoruz – yedi kanser türü, karaciğer hastalığı, zihinsel sağlık problemleri gibi fakat daha az içmenin ne kadar faydalı olduğunu bilmiyoruz.”

richard piper

Bu nedenle, Alkol yerine Günlük hayatınızda ki yararlı içeceklere daha çok önem verin. Alkolü azaltın.

Yorum yapın