Robotik Solucanlar İnme (felç) Tedavisinde Kullanıma Hazırlanıyor

REKLAM

MIT araştırmacıları, ince bir robotik telimsi iplik oluşturarak. Gelecekte, Science Robotics’teki yeni bir araştırmaya göre, beyin tıkanıklıklarını gidermek için beyindeki kan damarlarında ilerleye bilen bu ipliksi robotlar inme veya felç tedavisine ışık tutacak.

Robotik Solucanlar İnme (felç) Tedavisinde Kullanıma Hazırlanıyor
Robotik Solucanlar İnme (felç) Tedavisinde Kullanıma Hazırlanıyor

Araştırmacılara göre, Akut inme ilk 90 dakika içinde tedavi edilebiliyorsa, hastaların hayatta kalma oranları önemli ölçüde artabilir, MIT mühendisi ve çalışma ortak yazarı Xuanhe Zhao. “Bu ‘Çok değerli zaman diliminde’ kan damarı tıkanmasını tersine çevirecek bir cihaz tasarlayabilirsek, kalıcı beyin hasarını önleyebiliriz. Bu bizim umudumuz.

robo solucan için ekip, uzmanlıklarını manyetik olarak çalıştırılan malzemeler ile öncelikle sudan yapılmış biyo-uyumlu bir materyal olan mıknatıslar ve hidrojeller ile birleştirilerek hareket ettirilebilir biçimde tasarladı.

robotik solucan, pürüzsüz, sürtünmesiz bir hareket oluşturmak için hidrojel(damarlara zarar vermemesi gerekmektedir.) ile kaplanmıştır. bu tel, manyetik parçacıklar ile işaretlenmiş bir mürekkeple kaplanmış nitinol adı verilen ve yalnızca 0.6 milimetre çapında olan nikel-titanyum alaşımından yapılmıştır.

Eğer bilgiyi toparlarsak bu özel materyaller ile oluşturulan solucan mıknatıs yardımı ile beyin damarlarını açmak da kullanılacak.

Ekip, Bir sonraki adım için robo solucanları hayvanlar üzerinde deneyecek.

Yorum yapın