Resimli duvar ilanına ne denir

599
Görüldü

Resimli duvar ilanlanına kısaca “Afiş” denir. Ayrıca bir şeyi tanıtmak, herkese duyurabilmek için hazırlanmış, kalabalıkların görebileceği yerlere asılmış, genellikle resimli duvar duyurusu.

Afişin Tarihçesi

Eski Yunan ve Roma’da resmi bildiriler ve halkı ilgilendiren resimler duvarlara yazılıp çizilirdi. Kağıt üzerine yapılmış ilk afiş Fransa’da 15. yüzyılda görüldü. Daha sonraki yüzyıllarda matbaacılığın gelişmesiyle tahta ve taş basmasıyla çoğaltılmış afişler yayınlandı. Basım tekniğinin günümüzdeki üstünlüğe ulaşması afişi ve afişçiliği bir sanat kolu durumuna getirdi.

Kelime Fransızca affiche’den dilimize geçmiştir. baskı ve resim sanatlarının bulunmadığı, yahut henüz yayılmadığı, hele halkın çoğunun okuma-yazma bilmediği devirlerde ve yerlerde tellallarla yapılan ilanların yerini, son zamanlarda afiş almıştır. Avrupa’da genel olarak on yedinci yüzyıla DOĞRU daha çok tiyatro ve fuarların duyurulması maksadıyla görülmüştür.

Afiş genellikle bir yazı ve bir resimden meydana gelir.

Günümüzde afiş genellikle şu iki gaye için kullanılmaktadır

1) tiyatro ve sinema gösterilerinin program ve saatlerini belirtmek. Bu durumda afiş, halkın söz konusu bilgiyi kolayca görebileceği yerlere (tiyatroların, sinemaların, resmi dairelerin girişlerine, kalabalık caddelere vb.) asılır.

2) Reklam yapmak.

Bu durumda afiş o konuyla ilgili olan herkese ulaşmak gayesi güttüğünden, daha bol sayıda asılmak, daha çarpıcı, daha canlı olmak gerekir. TV, basın ve radyo gibi öteki reklam yolları ile birlikte kullanıldığından afişli reklam günümüzde oldukça yaygın bir reklam vasıtası haline gelmiştir.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz