Matematik Derslerinde Nasıl Başarılı Olabilirim?

REKLAM

Matematik derslerinde öğrenci için işe yarayacak kesin bir başarı yöntemi yoktur, ancak hemen hemen her durumda çok iyi çalışan temel ilkeler vardır, bazıları nettir, bazıları değildir. Kendi başarınızın sorumluluğunu üstlenmeye istekli iseniz, bu içerik size yardımcı olacaktır.

Devamsızlık yapma Sınıfa git!

Mazeretiniz ne kadar iyi olursa olsun, Okulunuzda verilen derslerinizi aksatmayın. Hele ki matematik derslerinizi kesinlikle kaçırmamaya çalışın. 

Bir dersi kaçırdığınız zaman, hangi konuyu kaçırdığınızı bilmekte zorlaşır. Deneyimlerime göre, bir dersi kaçıran çoğu öğrencinin kaçırdıklarını kendi başlarına öğrenmeye çalışmadıkları görülüyor. 

Matematikde dinleyerek ve görerek öğrenmek çok önemlidir.

Ek bilgi: Üniversitedeki hız nedeniyle dersin bir gününü kaçırmak, lisede neredeyse bir hafta kaçırmakla karşılaştırılabilir.

Pratik yap!

İşte matematik öğrenmenin en büyük sırrı: sık sık çok pratik yaparak öğrenmeniz. Bol bol uygulamalar ile matematik konularını iyce kavramanız gerekmetedir.

Kendinizi kandırmayın. Bir veya birkaç problemi başarılı bir şekilde yapmak, o konuyu öğrendiğiniz anlamına gelmez.

Her zaman öğrencilerin çoğunun çok az pratik yaptığını görüyorum ve bu da neden çok fazla kişinin matematik notlarından memnun olmadığını açıklıyor. 

Problemlerde ortaya çıkabilecek incelik ve nüanslarla nasıl başa çıkılacağını öğrenmek için yeterince pratik yapmalısınız.

Yanıtları kontrol et!

Sonuçlarınızı doğruluk açısından kontrol etmek için hiçbir çaba göstermezseniz pratik yapmanın anlamı kalmaz. Mümkün olduğunca, cevaplarınızı kendi başınıza kontrol etmeyi de öğrenin. 

Örneğin, çarpanlara ayırma, her şeyi geri çarparak kontrol edilebilir veya bir denklemin çözümü, tekrar denkleme eklenerek kontrol edilebilir. 

Cevapları kendi başınıza kontrol etmek için fazladan yol kat ettiğinizde, matematiği kavramakda büyük ilerleme kaydetmeye başlayacaksınız. çünkü bu teknik size matematiğin temelinin nasıl çalıştığına dair mükemmel bilgiler verecektir.

Cevaplarını kendi kendilerine kontrol eden öğrenciler, normal olarak matematik testlerinde yüksek puan alırlar çünkü iyi öğreniyorlar ve hatalarının çoğunu yakalayabiliyorlar.

Tertipli ve düzenli ol!

Başarılı matematik , iyi organize edilmiş düzen ve tertiple başlar. Organizasyon, Çok fazla adımı atlamamak, Ders çalışırken ve not alırken özensiz yazmamak, Matematikte ifade ve terimleri yazarken kusursuz ve temiz olmalıyız. Sıkışık bir tarzda yazmamalıyız. Sık sık formülleri not alın ki aklınızda kalsın.

Ders kitabını kullan!

Matematik ders kitaplarını okumak genellikle sıkıcı ve zor gelir. Hikaye veya roman okumaya benzemez. Bu yüzden kitabınızı gazate, roman gibi okumayın. 

Elinizde kalem ve kağıt bulundurun en azından örnek problemleri çözerek adım adım ilerleyin. Ders kitabı, sınıfta öğrendiklerinizi pekiştirecek ikinci bir bilgi kaynağıdır. 

Kitap için çok para ödediniz, bu yüzden onu sık sık ve akıllıca kullanın!

İletişim kurun

Yaptığınız şeyi iletmek organize olmakla senkronize gider. İşte bir ticari sır: Yapmaya çalıştığınız şeyi organize bir şekilde ne kadar iyi anlatırsanız, hatalı olduğunuzda o kadar olumlu dönüş alırsınız. 

Öğretmeniniz ne yapmaya çalıştığınızı anlayamazsa, o zaman size olumlu puan vermeyecektir. Yapabileceğiniz en kötü şey bu olur. Bu yüzden sık sık iletişim içinde olarak yaptıklarınız hatalı olsa da çabanızı gösterin.

Ödevinizi özensiz kaba taslak yapmayın. Teslim edeceğiniz ödevler için özen gösterin. Tekrar tekrar bakarak yakaladığınız hataları görün. Bu şekilde profesyonel bir dünyaya da hazırlanmış olacaksınız.

Hatalarınızdan ders alın

Herkes matematikte yaptıkları yanlışın nereden kaynaklandığını her zaman anlayamaz, ancak hataları anlamayı alışkanlık haline getirenler büyük ilerleme kaydeder. 

Matematik öğrenmedeki en büyük sıçramalardan birini, nerede hata yaptığınızı anlamaya başlayınca yakalayacaksınız.

Not al!

Matematik öğrenirken nadiren notlarıma bakardım, ancak notları almadığım zaman çok daha kötü yaptığımı öğrendim. Not almazsanız, neler olup bittiğine dair konsantrasyonunuzu kaybedersiniz. Not almak sizi dikkat etmeye zorlar.

Notlarla yapabileceğiniz en iyi şey onları yeniden yazmak ve yoğunlaştırmaktır. Bu, büyük bir öz disiplin ve zaman yönetimi gerektirir.

İhtiyaç duyduğunuzda yardım alın

Anlamadığınız bir şey olduğunda sınıfta sorular sorun. Başkalarının sorunuz hakkında ne düşünebileceği konusunda endişelenmeyin; Büyük olasılıkla diğerleri de aynı şeyi merak ediyor olacaktır. Ayrıca cesaretinizi takdir edeceklerdir.

Ders dışında yardım almanın en iyi yolu, çalışmanızı bakması için Öğretmeninize gitmek. Her zaman öğrenmeye açık olun.

Sınav ve testlerde başarılı olmak için

Biri size matematik testi verdiğinde, ilk problem üzerinde çalışmaya başlamayın. Tüm soruları hızlıca gözden geçir. Daha sonra, en kolay sorulardan başlayarak zora doğru problemleri çözmeye başlayın. Bu teknik size hem zaman kazandırır hemde iyi not almanızı sağlar.

Matematik sınav kaygısıyla başa çıkın

Öğrencilerin belki de üçte biri ile yarısı bir sınava girerken matematik kaygısı yaşıyor. Testi elinize alır almaz sitres tavan yapmakta. Hatta bazı öğrencilerin avuç içi dahi terlemekte. 

– Yukarıdaki sınavlarda nasıl başarılı olurum kısmını okuyun ve deneyin.

–İyi çalışmayla ilgili güven çok önemlidir. Pek çok öğrenci sınavda endişeli olmakta. Çünkü olması gerektiği kadar çalışmadın.

– Notun hakkında endişelenmeyin yeterince çalıştıysan rahat ol.

– Arada bir derin nefes alın. Arada bir gözlerinizi birkaç dakika kapatın ve testle ilgisi olmayan bir şey düşünün. Bu sizi rahatlatıp adepte olmanızı sağlayacaktır.

Matematik herkese kolay gelmiyor. Benim için de o kadar kolay gelmiyor, ancak konuya aşırı derecede güçlü bir ilgi ve motivasyonla kutsanmış durumdayım. Matematik derslerinde başarılı olmak için her şeyi denedim. Bu makale matematik öğrenmedeki deneyimlerime ve matematik öğretirken öğrencilerle ilgili gözlemlerime dayanmaktadır. Geçmişte matematik derslerindeki başarından memnun değilseniz, taktiklerinizi değiştirmenin zamanı gelmiş demektir. Asla pes etme.

Yorum yapın