Başarılı öğrencilerin 10 alışkanlığı

REKLAM

Organize Olmak

Ne yapacağınız ve ne zaman yapacağınız için bir planlama tasarlamak, kelimenin tam anlamıyla her zaman bir adım önde olmanızı sağlayacaktır.

Daldan dala atlamamak

Araştırmalar, çoklu görevin fiziksel olarak imkansız olduğunu göstermiştir.

Çalışmaları Bölmek

Ders çalışmaya başlamak sıkıcı gelebilir bu yüzden size eğlenceli gelmeye bilir. Kendinizi bir çalışma maratonuna zorlamak, sadece durumu daha da kötüleştirecektir. Çalışmanızı zaman çizelgesi ile yöneterek bölümlere ayırın ve her bölümü bitirdiğinizde kendinizi ödüllendirin, çalışmayı (daha) eğlenceli hale getirecektir.

İyi uyku almak

Her gece sekiz saatlik uykuların önemini küçümsemeyin! İyi bir gece uykusu, odaklanmanızı keskinleştirir ve çalışma belleğinizi geliştirir. Her gün kesinlikle 8 saatlik uykunuzu alın.

Bir program belirlemek

Okuldan hemen sonra mı yoksa akşam yemeği yedikten sonra mı daha iyi çalışıyorsun? 90 dakikalık çalışmalar mı yoksa yarım saatlik çalışmalarla mı daha üretken siniz? Size uygun bir program bulun ve ona bağlı kalın. 

Not almak

Bol bol not al! Sınav zamanı geldiğinde çalışmanız gereken kısımları daraltmanıza yardımcı olur. Notlarınıza çalışmak, tüm ders kitabınızı yeniden okumaktan çok daha kolaydır!

Aniden yüklenmemek

Çalışacağınız konuları bir kaç gün öncededen belirleyerek bölümler halinde çalışın. Bir günde tüm konulara çalışmak ve sınırları zorlamak hiç iyi bir durum olmaz.

Çalışma alanı seçimi

Üretkenliğinizi en üst düzeye çıkaracak bir yer bulun. Televizyondan ve diğer dikkat dağıtıcı şeylerden uzak yerler arayın. İster bölge kütüphaneniz isterse yatak odanızdaki masa olsun, zaman geçirirken benimseyeceğiniz ve isteyeceğiniz bir çalışma alanı ayırın. 

Bir çalışma grubu bulmak

Sizinle aynı şeyleri öğrenen bir grup insanla oturup çalışmak kafa karıştırıcı ders konularının üzerinden geçmek sınava hazırlanmanın harika bir yoludur. Birbirinizi test edebilir, arkadaşlarınıza konuları yeniden öğretip öğrenebilirsiniz. Unutmayın başka birine öğretmek öğrenmenin en iyi yoludur. 

Sorular sormak

Öğrenmek için okuldasın, o yüzden bunu yapmaktan korkup çekinme! Sen bir ezik değilsin. Bir öğretmenden, veya arkadaşlarınızdan yardım istemek, Dersleri iyi bir şekilde anlamanıza yardımcı olacaktır.

Yorum yapın