Hayatınızı Boşa Harcadığınızın 5 işareti

REKLAM

Hayat değerlidir ve hayata sadece bir kere gelme şansımız var. Pek çok insan hayatlarını, kalan kısa sürede en iyi şekilde geçirerek yararlanmak yerine, yalnızca zaman geçirerek harcıyor.

Hayatınızı Boşa Harcadığınızın 5 işareti
Hayatınızı Boşa Harcadığınızın 5 işareti

Özellikle gençler olarak – hayatlarımızın ilk baharındayız. Eğer bir şeylere başlamamız gerekiyorsa bunu şimdi ve hemen yapmalıyız. Oysa biz gençler bunu yapmıyoruz. Gençler olarak zamanımızı, sosyal ve eğlenceli partiler ile doldurmak, okumak, yeni beceri setleri oluşturmak, sağlıklı alışkanlıklar geliştirmek ve kendimize yatırım yapmak yerine tatil gibi yada boş işler ile uğraşıyoruz.

Hayatınızı en iyi şekilde değerlendirmek yerine boş işlerle zaman geçiriyorsanız okuyun.

1. Uyandıktan hemen sonra yataktan kalkmamak.

Yataktan çıkmadan önce telefonunuzda dolaşıp yarım saat ile bir saat geçirerek, hayatınızdan en iyi şekilde yararlanamazsınız.

Yaşamlarında bir amacı olan insanlar, yatakta telefonlarıyla uğraşarak vakit geçirmiyorlar. Amacı olan biri için, her sabah uyanmak, zor olabilir ama anlamlı ve boşa geçirilmeyen dakikalar her zaman harikadır.

2. Amaçsız aktivitelerle günde bir veya iki saatten fazla zaman harcamak

Bazı aktiviteler doğal olarak amaçsızdır, ancak hoş oldukları için kendinizi alı koyamıyor olabilirsiniz bunlar şunlardır;

  • sosyal medyada vakit geçirmek
  • TV veya film izlemek
  • video oyunları oynamak
  • Sevgili ile saatlerce mesajlaşmak
  • Saatlerce boş ve anlamsız videoları izleyerek like ve benzeri puanları vermek

Küçük dozlarda, günde bir veya iki saatten fazla olmamak kaydıyla, bu tür faaliyetler dekompresyon işleminin önemli bir parçası olabilir. Bundan daha fazlası, hayatını boşa harcamaktan başka bir şey deil. Amaçlı insanlar bu tür şeyleri yapmak için çok uzun zaman harcamazlar çünkü amaçsız aktiviteler tarafından emilen her saatin bir daha asla geri dönemeyeceklerinin bilirler. Ayrıca amacı olan insanlar boş vakitlerinde dahi bu tarz işlerle uğraşmazlar.

3. Her günün sonunda yatmaya hazır olamamak

Amacı olan insanlar etkinliklerle dolu insanlardır, Bu yüzden yoğun bir kural ve aktivite sonrası günün sonunda kendilerini zihinsel ve beyinsel olarak yorgun bir o kadarda sorumluluklarını yerine getirme hissi ile mutlu hisederler. Bu durumun güzel yanları biri de enerjinizi en iyi şekilde atmanızı sağlayarak sizi her gün kuralcı bir şekilde uyumaya veya yatmaya teşvik eder.

4. Geleceği ve yapacaklarınızı hayal kurarak boş zaman geçirmek

Vaktinizi, geleceği hayal ederek planlarınızı hayaller dünyası içinde süsleyerek yorumlamayın. Bu size gerektiğinden daha fazla boş zaman kazandıracaktır.

Kendileri için bir şeyler yapan insanlar, geleceğin nasıl bir şey olabileceğini hayal etmek yerine gelecek için bir hedef seçerler ve daha sonra bu hedefi gerçekleştirmek için çok çalışırlar. Tüm zamanlarını hayal kurarak geçiren biri, bütün zamanını harcamış olur.

5. Başkalarının senin hakkında ne düşündüğünü merak etmek.

Başarılı insanlar için, başkalarının sizin hakkınız da ne düşündüklerinin önemi yoktur bunu önemseyerek geçirmeyin. 

Başarılı insanlar, kendileri için önemli olan kişilerin ne düşündüğünden endişe duyabilir, ancak arkadaşlarının, ailesinin veya toplumsal kültürün kendisi hakkında ne düşündüğünden endişelenmezler. Çünkü yapacak çok işleri vardır.

Tek yapmanız gereken ben kim olacağım? ne yapacağım? sorusuna gerçekçi bir cevap vermeniz ve bu bağlamda isteklerinizin peşinden çok çalışarak gitmeniz.

Kimsenin ne dediğiyle ilgilenmeyin. Kimsenin sözlerinden etkilenmeyin. Dünya bile size karşı olsa olumlu yönde düşündüğünüz o başarıyı elde etmek için gerekirse herkesi silin.

Yorum yapın