Florit Nedir?

REKLAM

Florit, üretimde sayısız kullanımının yanı sıra, geniş renk yelpazesi ve çarpıcı floresansıyla bilinen sürekli değişen bir değerli taştır. “Dünyanın en renkli minerali” olarak adlandırılan Florit değerli taşları, renkli yaşamayı tanımlar.

Florit Nedir?

Florit çok çeşitli bir değerli taştır. Florit veya fluorspar, kalsiyum ve flordan oluşan bir mineraldir. Allokromatik bir mineral olarak Florit en saf haliyle renksizdir. Ancak oluşumu sırasındaki doğal süreçler farklı renkler üretir. Florit taşları tipik olarak renk bölgelerine sahiptir, ancak bazıları renkleri tamamen değiştirir. Renk değiştiren Florit genellikle mavidir ve akkor ışıklar altında mor ve yeşilin yanlarını gösterir.

Mohs mineral sertlik ölçeğinde, Florit 4. sıralamayı tanımlar, bu da onun en kırılgan değerli taşlardan biri olduğu anlamına gelir. Ancak bu, şifa ve mücevher özelliklerinden yararlanamayacağınız anlamına gelmez!

Florit Spesifikasyonları ve Özellikleri

Renk: Mavi, mor, sarı, yeşil, kırmızı, pembe, kahverengi, siyah, beyaz, gri veya renksiz
Kristal yapı: İzometrik/Kübik
Parlaklık: Camsı
Şeffaflık: Saydamdan şeffafa
Kırılma indeksi: 1.43-1.45
Yoğunluk: 3.17-3.56 (neredeyse her zaman 3.2)
Bölünme: Oktahedral; [111]’de mükemmel, [011]’de ayrılık
Kırık: Subkonkoidal ila düzensiz
Lüminesans: Floresan, fosforesans, termolüminesans ve tribolüminesans tipik olarak mevcuttur
Optik Olay: Bazı örnekler renk değiştiren etkiler gösterir; Floresan ışığında mavi veya deniz mavisi ila akkor ışıkta leylak veya soluk yeşil

Florit Taşı Anlamı

“Florit”, Florit’in eritme işleminde bir akış malzemesi olarak kullanılması için “akış” anlamına gelen Latince fluere kelimesinden gelir. Taşın orijinal adı fluorospar veya fluorspar’dı ve bu terimler bugün hala değerli taşı tanımlamak için kullanılıyor. Florit’in renk aralığı ve optik etkileri eski insanları büyüledi ve birçok Florit kristali anlam yorumuna yol açtı. Yaygın bir antik inanç, Florit’in kristalize ışık içerdiği ve kullanıcının parlak bir içgörü veya aydınlanma kazanmasına izin vermesiydi.

Eski Yunanlılar, Florit anlamını başka bir mücevhere benzer şekilde yorumladılar: ametist. Her iki taşın da aşırı sarhoşluğu engellediği iddia ediliyor. Bu nedenle, Florit saflığı ve ayıklığı sembolize etmeye başladı.

Antik Çin’de, mor Florit, korunma ve rüyalara bağlı anlamına gelir. Mor Florit taşları, bir güvenlik kalkanını ve kabusları savuşturan ve berrak rüyayı teşvik eden bir “Rüya Kristali”ni sembolize ediyordu.
Eski Mısırlılar için gökkuşağı Florit anlamı onları tanrılara bağladı. Gökkuşağı Florit’i, çeşitli tanrı heykellerine yerleştirilen bok böceği oymak için popüler bir malzemeydi.

Tanrılardan bahsetmişken, Hindu Florit’in manevi anlamı, konuşulan kelimenin tanrıçası Vac ve yemek tanrıçası Annapurna ile ilişkilidir.

Florit İyileştirici Özellikleri

Tüm değerli taşlar, onlara iyileştirme yetenekleri veren enerjiler içerir ve bunlara şifa taşları denir. Florit bütünsel olarak ne sunar? Florit kristal faydalarının bolluğu, “Dahi Taşı”ndan “Birlik Taşı”na kadar çeşitli takma adlara yol açmıştır.
Mavi, en nadir Florit renkleri arasında yer aldığından, mavi Florit kristalleri önemli bir güce sahiptir. Diğer mavi değerli taşlar gibi, mavi Florit de bilgelik, huzur ve ilham verebilir.

Fiziksel İyileşme

Florit’in fiziksel iyileştirici faydaları genellikle boğaz veya bağırsak yolundaki problemler için geçerlidir. Diğer faydaları arasında eklemlerin ve kemik yapısının, özellikle dişlerin güçlendirilmesi yer alır. Ek olarak, Florit’in vücudun enfeksiyonlarla savaşma ve kendini onarmaya başlama yeteneğini arttırdığı iddia edilmektedir. Sersemlik ve baş dönmesini azaltmak da Florit’in fiziksel iyileştirici güçleri arasındadır.

Duygusal olarak, Florit, kafa karışıklığı, hayal kırıklığı veya yön eksikliği ile mücadele eden herkese yarar sağlar. Florit, olumsuz düşüncelerden koruma sağlayabilir ve sizi hayattaki gerçek amacınıza doğru yönlendirebilir.

Florit Değerli Taş Özellikleri

Bir değerli taş satın alırken, belirli faktörler bir taşın değerini etkilediğinden, hangi özelliklerin aranacağını bilmek en iyisidir. Florit için bilinmesi gereken değer faktörleri renk, berraklık ve kesimdir.

Renk

Florit’te, gökkuşağının her renginden ve ardından bazı renklerde beraberinde gelir. Renksiz çeşitliliğin yanı sıra, Florit üzerinde göreceğiniz en yaygın renkler mor ve yeşildir. Daha nadir renkler arasında siyah, kahverengi, pembe ve kırmızı-turuncu bulunur. Florit’in çoğunluğunun yalnızca bir rengi vardır, ancak bazı Florit kristalleri, mücevher boyunca dağılmış renk bantları veya çoklu renkler sergilerler. Bir Florit kristalinde dört ila beş renk görebilirsiniz! Bantlı Florit renkleri genellikle mavi, yeşil ve morun bir kombinasyonudur. Ayrıca, çok renkli örneklere “Gökkuşağı Florit’i” adını veren sarılar ve portakallar bulunabilir.

Netlik ve Parlaklık

Netliği derecelendirirken uzmanlar taştaki kapanımların miktarına ve görünürlüğüne bakar. Renkli değerli taşlar genellikle renklerini inklüzyonlara borçlu olduğundan, basitleştirilmiş bir sistem kullanılır.

Renkli değerli taş derecelendirme sistemine göre Florit, Tip II berraklığa sahiptir. Tip II taşlar tipik olarak kapanımlara sahiptir, ancak en kaliteli numuneler göze zarar vermez, yani görünür kalıntılara sahip değildirler.
Parlaklık açısından, en yüksek kaliteli Florit şeffaf, düşük kaliteli Florit ise yarı saydamdır.

Kesmek

Florit için kesilen en popüler değerli taş bir trilyondur, çünkü trilyonlar kaba malzemeyi en üst düzeye çıkarır ve mücevheri bölünme boyunca kırılmaya karşı korur. Çoğu zaman, Florit kristalleri kabaşon veya boncuk haline gelir. Florit’in kırılganlığı, yarı değerli bir taş olarak kullanımının sınırlı olduğu anlamına gelir. Yine de, deneyimli uzmanlar genellikle güzel ve karmaşık Florit oymalar yaratır. Aslında, Florit oyma asırlık bir uygulamadır!

Florit Taşının Tarihi

Florit’in tarihi, dilde büyüleyici bir yolculuktur. Taşın baskıdaki ilk görünümü Alman bilim adamı Georgius Agricola’nın 16. yüzyıldan kalma Bermannus eserindeydi; veya metallerin doğası hakkında bir diyalog (Latince başlığından çevrilmiştir.) ile Agricola, “nehir” için Alman Flusspat’ın bir versiyonu olan mineral fluorspar’ı ve alçı benzeri bir minerali ifade eden tükürüğü çağırdı.

Florit adı, İtalyan mineralog Carlo Antonio Napione’nin minerali adlandırmak için Latince fluere kullandığı 1797 yılına kadar gelmedi.

Antik çağda, Latince murrina veya mür, Florit anlamına geliyordu. Naturalis Historia’da Yaşlı Pliny, Florit oymalarını lüks ve statünün en yüksek sembolü olarak tanımladı.

Efsaneler, Romalı general Pompey’in Mithridates’i yendikten ve Pontus’u ele geçirdikten sonra ondan altı Florit fincan aldığını söylüyor. Başka bir Roma seçkini olan Petronius, haksız yere ihanetle suçlandı ve ölüme mahkum edildi. Petronius, imparatora miras kalmasın diye kendi hayatına son vermeden önce pahalı Florit şarap kepçesini kırdı.
Amerika’da Yerliler, Mississippi yakınlarındaki mezarlık alanlarında ortaya çıkarılan 2. yüzyıl eserlerinin kanıtladığı gibi, Florit oymalar ve mücevherler yarattı.

Tüm Avrupa’da, Florit bir oyma malzemesi olarak gelişti. Çok sayıda toplum, figürinler, totemler, tabaklar ve daha fazlasını oluşturmak için Florit kullandı.

Florit’in manevi gücüne ağırlık katmak, falcı ilan edilen Friederike Hauffe üzerinde 18. yüzyıldan kalma bir Alman deneyidir. Deneyciler, değerli taşların ruhsal olarak hassas bir kişi üzerindeki etkilerini test etmek istedi ve Florit tutmak Hauffe’yi trans benzeri bir duruma soktu. Deneyin bilimsel standartlara uygun olup olmadığından emin olamayız, ancak Florit’in bilimsel uygulamaları için birçok kanıt var!

Kimyasal ve Endüstriyel Kullanımı

Florit keşfedildiğinde, flor elementi hala bilinmiyordu, bu nedenle Florit sonunda florin ismine yol açtı. Florit ayrıca 1852’de jeolog George Stokes’un bazı yeşil Florit örneklerinde parıldayan kaliteyi tanımasından sonra “floresan” kelimesine ilham verdi.

Floresan optik etkilerin yanı sıra, Florit özellikleri onu optik endüstrisinde değerli bir malzeme haline getirir. Tek kırılımlı bir malzeme olarak renksiz Florit ışığı bozmaz, bu nedenle Florit lensler kristal netliğinde görüntüler üretir. Aslında, renksiz şeffaf Florit herhangi bir camdan daha düşük dağılıma sahiptir ve bu da onu kameralar, teleskoplar ve floresan mikroskoplar için harika kılar.

1800’lerin sonlarında Victor Schumann, Florit’in lensler ve prizmalar için potansiyelini inceleyen ilk kişi oldu. O zamandan beri, bilim adamları sentetik değerli taşlar üretmek için süreçler geliştirdiler, bu nedenle sentetik Florit lensler için daha yaygın hale geldi.

Diğer değerli taş olmayan Florit kullanımları arasında hidroflorik asit üretimi, flor gazı üretimi ve Alzheimer hastalığının araştırılması yer alır. Sadece referans olarak, “fluorspar” günümüzde bilimsel ve üretim süreçleri için kullanılan Florit’i, Florit ise değerli taşı ifade eder. Florit veya fluorspar olsun, ikisi de aynı şekilde oluşur.

Florit Kökenleri ve Kaynakları

Florit, hidrotermal aktivite yoluyla oluşur. Yeraltında, magma, üstündeki yeraltı suyunu ısıtır ve kalsiyum ve flor gibi yakındaki elementlerin suda çözünmesine neden olur. Magma soğudukça, mineraller Florit oluşturmak için kristalleşir!
Florit oluşumunun dikkat çekici bir kısmı renklenmesidir. Çoğu renkli değerli taş için bakır veya demir gibi inklüzyonlar oluşum sırasında kayar ve yeni renkler yaratır. Ancak Florit’in renkleri ışığın bir hilesidir. Florit rengi ışınlama, ısı ve/veya nadir toprak elementlerinin (REE) varlığından gelir. Nadir toprak elementleri, hepsi aynı kimyasal özelliklere sahip ancak benzersiz bireysel özelliklere sahip bir grup ağır metaldir. REE’nin benzersiz özellikleri, Florit’in kristal yapısının değişmesine izin vererek ışığın taşın her alanı boyunca farklı şekilde kırılmasına neden olur. Sonuç? Her yerde aynı kimyasal makyaj ama göze görsel olarak farklı renkler. Oldukça temiz, değil mi?

Peki, Florit’in göz kamaştıran renkleri hangi lokasyonlarda ortaya çıkıyor?

Maden Lokasyonları

Florit’in çoğunluğu Çin, Meksika ve Güney Afrika‘dan geliyor. Önemli miktarlar da Rusya, İspanya ve Moğolistan’dan geliyor.

Florit Başka Nerede Bulunur?

Brezilya
Kanada
Mısır
Fransa
Almanya
Kenya
Meksika
Fas
Namibya
Kuzey Kore
Romanya
Birleşik Krallık

Gördüğünüz gibi, Florit oldukça bol, bu da onu uygun fiyatlı bir hazine yapıyor!

Florit Fiyatı ve Değeri

Bir numaralı Florit fiyat faktörü renktir. Canlı, derinden doygun renkler ve türünün tek örneği renk desenleri daha yüksek fiyatlara hükmediyor. Netlik açısından, gözü temizleyen şeffaf Florit, görünür kusurları olan yarı saydam malzemeden her zaman daha maliyetlidir.

En uygun fiyatlı kesim, genellikle karat başına 1,50 ila 5 dolar arasında değişen Florit kabaşonlardır. Yine de, yönlü Florit taşlar oldukça uygun, genellikle karat başına 3-8 dolardır. Renk değiştiren Florit, karat başına 10-25 dolar arasında değişmektedir. Kaba Florit, karat başına 0,05-3 $ arasında en uygun fiyatlı olanıdır. Fiyat ne olursa olsun, Florit gibi hassas bir taş biraz ekstra TLC’ye ihtiyaç duyar.

Florit Bakımı

Florit takıların bakımı, onu seçtiğiniz anda başlar. Bölünmesi ve yumuşaklığı nedeniyle Florit tek darbede kırılabilir. Florit küpeler veya kolye uçları en güvenli olanıdır ve koruyucu takı ayarları bir zorunluluktur.

Floriti temizlemek için sabunlu su ve yumuşak bir bez kullanarak kalıntıları dikkatlice silin, ardından durulayın ve nazikçe kurulayın. Florit suda hafifçe çözünür, bu nedenle suda veya sert kimyasalların çevresinde bırakmaktan kaçının. Son olarak, Florit’i diğer değerli taşlardan ve mücevherlerden ayrı olarak ekstra yumuşak bir bez içinde sakladığınızdan emin olun.

Kaynakça:

Britannica

odevvebilim.com