Cuju Nedir?

REKLAM

Cuju (antik futbol), futbolla benzerlikleri olan, puanlama ve oyun tarzında birkaç önemli varyasyon içeren eski bir Çin sporudur. Genellikle bir veya iki kalenin sahanın ortasına yerleştirildiği, genellikle iplik veya alçak duvarlarla tanımlanan dikdörtgen bir alanda oynanır. Orta çağın Çin’inde çok popüler bir spordu, tüm sınıflar arasında yaygındı ve entelektüeller, köylüler, kraliyet ailesi ve askerler tarafından aynı şekilde beğenildi.

Spor, 16. yüzyılda kaybolmadan önce, Çin’den diğer ülkelere bile yayılan, bin yılı aşkın bir süredir popülerlik saltanatının tadını çıkardı.

Kökenler ve Tarih

Spor muhtemelen bir süre önce oynanmış olsa da, Cuju’nun daha önceki oynama rekoru, tarihi bir siyasi ders kitabı olan MÖ 3. yüzyılda Zhan Guo Ce’ye aittir. Çin, sporun doğum yeri ve ana vatanıydı, ancak Japonya, Kore ve Vietnam’da bir dereceye kadar uygulanmış gibi görünüyor.

Song Hanedanlığı döneminde (960-1279), Cuju’nun popülaritesi patladı. Köylülerden kraliyet ailesine kadar her sınıftan insan bu sporu hem oynamaktan hem de izlemekten zevk aldılar. Cuju’nun seyirci sporu olarak popülaritesi arttıkça, profesyonel oyuncular bundan bir kariyer yapabildiler. Bu dönemde ölçeği belki de erken futbol tarihiyle karşılaştırılabilirdi, ancak bu eğilim devam etmedi. Ming Hanedanlığı (1368-1644) sırasında, Cuju’nun popülaritesi keskin bir şekilde azaldı, yalnızca nispeten az sayıda insan tarafından oynandı.

Nasıl Oynanır?

Zhuqui adı verilen geleneksel Cuju tarzı , modern futbolla bazı benzerliklere sahiptir. 12-16 oyuncudan oluşan iki takım, her biri cuju topuyla bir gol atarak puan kazanmaya çalışır. Ancak, futbolun aksine, sahanın ortasına yerleştirilmiş tek bir kale vardır. Bu kale, ortasında bir delik bulunan, aralarında yükseltilmiş gerilmiş bir ağ bulunan iki direkten yapılmıştır. Her takım kendi taraflarından bu delikten topu atmaya çalışır. Tarihinin başlarında, Cuju’nun iki amaçlı bir versiyonu da vardı. Her takımın sahanın ortasında kendi kalesine sahip olduğu, ancak tek gollü varyasyonun popülaritesi nedeniyle bu terk edildi. Bir maçı kazanmak için kaç gol atılması gerektiği veya bir zaman sınırının kullanılıp kullanılmadığı ise belli değildir.

Tang Hanedanlığı (618-907) sırasında, sporun Baida adı verilen başka bir versiyonu, özellikle kadınlar arasında popülerlik kazandı. Bu oyunda 2-10 bireysel oyuncudan oluşan bir grup, sırayla gol atmaya çalışır. Bir yargıç veya yargıç grubu, beceri, stil ve top kullanımı için puan verir ve düşük performans için puanları düşürebilir. Oyunun sonunda en yüksek puanı alan oyuncu kazanır.

Günümüzde Cuju

Bugün Cuju oynamak için bir topa (standart bir futbol topu ya da antika tarzda bir deri futbol topu ) ve bir kaleye ihtiyacınız olacak. Hedef için, bir voleybol takımı (veya zaten direkleriniz varsa sadece ağ ) alın ve ortada 2 fit çapında bir delik açın. Ağı değiştirmek istemiyorsanız, yerden 5 ila 8 fit yüksekte iki direğe çocuk boyutunda bir hulahoop monte edin (koli bandı yapacaktır). Hedef hazır olduğunda, alanınızın ortasına kurun.

Takım Sporu (Zhuqui): Sahanın her iki tarafında birer tane olmak üzere, her biri en fazla 16 oyuncudan oluşan iki takım kurun. Her takımın amacı, eller dışında vücudun herhangi bir bölümünü kullanarak topu kendi sahasından merkezi kaleye geçirmektir. Top kaleden geçtiğinde, gelen takım bir puan alır. Ya belirli sayıda puanla oynayın ya da geleneksel futbol gibi bir zaman sınırı belirleyin. Oyunun sonunda, en çok puanı alan takım kazanır!

(Şüpheniz olduğunda, gerektiği gibi futbol kurallarını değiştirin.)

Beceri Yarışması (Baidi): Oyunun bu versiyonu antrenmanı bir yarışmaya dönüştürüyor. Becerilerini sergilerken istediğiniz sayıda oyuncunun sırayla gol atmasını sağlayın. Eller dışında vücudun herhangi bir kısmıyla topa dokunabileceğinizi unutmayın, bu yüzden yaratıcı olun!

Bir yargıç, atışın ne kadar etkileyici olduğuna bağlı olarak her gol için puan verir (gol başına 1 ila 5 puanlık bir ölçek iyi sonuç verir) ve özensizlik için puanlar düşer. Her oyuncu için belirli sayıda denemeden sonra en çok puanı alan kişi kazanır!

Kısıtlamalar

Oyuncuların elleri dışında vücudunun herhangi bir kısmıyla topa dokunmalarına izin verilir. Bir hakem faul verebilir ve/veya puan düşebilir, ancak neyin faul olduğu veya bu sistemin bütünüyle nasıl çalıştığı açık değildir.

Teçhizat

Tang Hanedanlığı’ndan (618-907) önce, Cuju, tüylerle doldurulmuş deriden dikilmiş iki yarım küreden yapılmış bir topla oynanırdı. Spor popülerlik kazandıkça, daha kaliteli bir top standart hale geldi. Birbirine dikilmiş sekiz parça deri ile, yeni cuju topu öncekinden çok daha düzgün bir şekle sahipti ve iç kısımdaki hava dolu bir hayvan kesesi, daha kolay manevra için daha hafif bir ağırlık verdi.

Bu zaman dilimi aynı zamanda sonraki yüzyıllar için standart olacak hedef kurulumunu da oluşturdu. Tipik olarak, iki direk, sağda gösterildiği gibi, ortasında bir delik olacak şekilde aralarında gerilmiş bir ağ ile alanın ortasına otururdu.
Song Hanedanlığı döneminde (960-1279) cuju topları, şeklini daha da yuvarlamak için on iki parça deri ile hazırlanmış ve yaklaşık 21 onsluk profesyonel bir standart ağırlık oluşturulmuştur. Cuju top kalitesi ve tekdüzeliğindeki bu gelişmeler, profesyonel oyuncular arasında topun daha fazla kontrol edilmesini sağladı.

Kaynakça:
Oxford

odevvebilim.com