Drakula efsanesi Romanyanın hangi şehrinde

REKLAM

Tarih de Drakula efsanesi romanyanın transilvanya şehrinde yer almaktadır.
Drakula efsanesi romanyanın hangi şehrinde – transilvanya

Transilvanya 

Bugünkü Romanya‘nın batı ve orta bölgelerine o tarihlerde verilen isimdi. Asıl ismi Macarca Erdély, Rumence Ardeal, SırpBulgar ve Yunan dillerinde ise Erdel olarak kullanılmıştır. Diğer Avrupa ülkeleri aynı bölgeye genellikle Transilvanya ismini vermişlerdir. Erdel 1526 yılındaki Mohaç Muharebesi’nden sonra Osmanlılara bağımlı hale geldi ve 1683’e kadar Erdel Prensliği adıyla iç işlerinde serbest dış işlerinde Osmanlı İmparatorluğu’na bağlı bir özerk devlet olarak yaşadı. 1683 yılındaki II. Viyana Kuşatması’nın bozgunla sonuçlanmasından sonra bölge 1691’de Macaristan ile birlikte fiilen Avusturya Arşidüklüğü’nün eline geçti. Bölge 20. yüzyılın başlarında Macaristan ve Romanya arasında birkaç kere el değiştirdi. II. Dünya Savaşı sonrasında Romanya’nın elinde kaldı.

Asıl vampir PRENS VLAD TEPEŞ
PRENS VLAD TEPEŞ, Voyvoda III. Vlad Tepeş

Gerçek Drakula PRENS VLAD TEPEŞ

Voyvoda III. Vlad Tepeş, 20.000 Osmanlı askerini kazığa oturtarak öldüren, Fatih Sultan Mehmet’e kafa tutan, sadistliği ile meşhur Kazıklı Voyvoda olarak biliyoruz. 456 yılında Osmanlılara esir düşmüş sonraki yıllarda ülkesi Eflak beyliğinin valisi olarak atanmayı başarmıştır. İlk yıllarda Osmanlılara vergisini düzenli ödemeye devam etse de sonraki yıllarda Avrupa ittifakına katılıp Osmanlı’ya baş kaldırmış ve tutsak ettiği askerleri türlü işkencelerle öldürmüştür.

En tanınmış işkencesi

kazıklara oturtmasıdır. Kazıkları makattan sokup sırt kısmından çıkartır. Ve kazıkladığı kişileri öldürmez, bunlar bir gün içerisinde kan kaybından, açlıktan yahut susuzluktan ölürler. Dracula bu yaptıklarından sonra Osmanlı İmparatoru, tarafından başı kesilerek idam edilmiştir. Romanın önermesine göre Voyvoda Dracula öğrendiği kara büyü ve simya teknikleri sayesinde ölümden kurtulmuş, bir vampire dönüşmüş ve 400 yıl hayatta kalmayı başarmıştır.

Drakula, Bram Stoker’ın III. Vlad’dan yola çıkarak yazdığı roman.

Bram Stoker, vampirler ve Drakula hakkındaki bilgilerini İngiliz gezgin Emily Gerard tarafından yazılan Ormanın ötesindeki topraklarından isimli gezi kitabından almıştır. Aslında Stoker, kitabın adının “Kont Wampyr”olmasını ve Avusturya’nın Steirmark bölgesinde geçmesini planlamıştı (bu hikaye’nin taslakları Dracula’nın bazı baskılarının başına eklenir). Fakat Gerard’ın III. Vlad, Romanya ve Transilvanya hakkındaki notlarını okuduktan sonra romanının adını “Dracula” olarak değiştirir. Stoker ayrıca orijinal romanın başında kullanmak istediği fakat sonradan ayrı olarak yayınladığı Dracula’nın Konuğu isimli bir öykü de yazmıştır.

Yorum yapın