Yunan Mitolojisi ilk Kadın : Pandora

REKLAM

Yunan Mitolojisi ilk Kadın : Pandora
Yunan Mitolojisin de ilk Kadın Pandora’dır. Zeus, oldukça başarılı bir usta olan oğlu Hephaistos’tan ilk kadını yaratmasını istedi. Zeus’un kadının yaratılmasını istemesinin ana nedeni: Prometheus’un kurnazlıkla çalarak, verdiği akıl yüzünden şımaran insanlara ceza vermek istemesiydi.

Yunan Mitolojisin de ilk Kadın Pandora’dır. Zeus, oldukça başarılı bir usta olan oğlu Hephaistos’tan ilk kadını yaratmasını istedi. Zeus’un kadının yaratılmasını istemesinin ana nedeni: Prometheus’un kurnazlıkla çalarak, verdiği akıl yüzünden şımaran insanlara ceza vermek istemesiydi. Hephaistos, babası Zeus’un isteği üzerine çamurla suyu yoğurdu. Ve Görenleri şaşırtacak güzellikte bir kadın vücudu yarattı.

Olympos’ta oturan tanrıçaların en güzeli olan ve kendi karısı olan Aphrodite’in vücudunu model olarak kullanmıştı. Heykel bitince onun kalbine ruh yerine bir kıvılcım koydu. O zaman heykelin gözleri açıldı. Kolları bacakları kıpırdamaya ve dudakları konuşmaya başladı.

Onu süslemek için bütün tanrılar ve tanrıçalar yardım ettiler. Herkes ona bir şey armağan etti. Ve ona “bütün armağan” anlamına gelen Pandora adını taktılar. Athena ona güzel bir kemer, süslü elbiseler verdi. Letafet perileri; beyaz göğsüne parlak altın gerdanlık taktılar. Aphrodite başına güzellikler saçtı.

Zeus da ona esrarlı bir kutu armağan etti ve dedi ki; baş tanrı ilk kadını yeryüzüne indirdi ve Prometheus’un kardeşi Epimetheus’a gelin olarak gönderdi. Prometheus, kardeşine Zeus’tan hiçbir şekilde hediye kabul etmemesini tembih ettiği halde Pandora’nın güzelliğine hayran kalan Epimetheus öğüdü tutmadı ve onunla evlendi.

Pandora ise yaradılışından dolayı meraklı olduğu için dünyaya gelir gelmez kutunun içinde ne olabileceğini düşünmeye başladı. Ve merakına yenilip bir gün kutuyu açtı. Kutunun içindeki hastalık, keder, ıstırap, yalan, riya gibi insanları rahatsız edecek ve onları felakete sürükleyecek ne kadar kötülük varsa serbest kaldı. Pandora hatasını anlayarak biraz sonra kutuyu kapattı. Ancak kutuya kapatılan kötülüklerin arasında, insanları yaşatacak, teselli edecek “ümit” de vardı. Fakat ümit dışarı çıkamamış kutuda kalmıştı…

Mitin hangi versiyonunu tercih ederseniz edin, Pandora’nın merakı nedeniyle insanlık, güçlüklere karşı adeta savunmasız kalmış; böylece Zeus da intikamını almıştır.

Yorum yapın