Woff uzantılı dosyalar nedir? Nasıl açılır? Nasıl düzenlenir? | How to open files with Woff extension?

REKLAM

Woff uzantılı dosyalar nedir? Nasıl açılır? Nasıl düzenlenir? | How to open files with Woff extension?
Woff uzantılı dosyalar nedir? Nasıl açılır? Nasıl düzenlenir? | How to open files with Woff extension?

I recommend using fontlab software to open and edit .woff files in your font files. You can easily make changes to any font files by downloading and installing this software.

Here you can download the latest version of Fontlab IV software and use it free of charge for 30 days. Here you can see in detail how I open and edit my .VOFF file using this software in my previous article.

Woff uzantılı dosyalar nedir?

Web Open Font Format (Kısaca Web sayfası yazı tipi yada biçimleri deriz.) Woff uzantılı dosyalar, yazı biçiminden tutunda iconlara kadar bir çok biçimi barındırabilir.

Örnek: Herkesin kendine göre yazma biçimi vardır. Ve siz bu yazıları gördüğünüzde bu ayşenin yazısı yada bu alinin yazısı diyerek bunları tanımlaya bilirsiniz. İşte burda da mantık tam olarak budur.

Web Açık Yazı Tipi olan WOFF, oluşturulan bir web sitesinde yazı tipi dosyasıdır. Bu dosyalar sıkıştırılarak uzantılar biçiminde kaydedilir. TrueType (.TTF ), OpenType ( .OTF ). Bu uzantıları açmak için ise özel yazılımlar gerekmektedir.

WOFF, TTF ve OTF arasındaki farkların ayrıntıları

Biricisi sıkıştırma. WOFF ile kayıpsız bir sıkıştırma elde ediliyor. Sıkıştırılmamış bir TTF ya da OTF ile karşılaştırılan bir WOFF yazı tipi orijinaliyle bire bir aynıdır. Benzer bir sıkıştırma HTTP sıkıştırmasında da kullanılabilir ancak az boyutlu olmak WOFF biçimin temel özelliğidir. Ayrıca web yazarları için, özellike sunucu ayarlarını değiştirmenin mümkün olmadığı durumlarda bunu kullanmak çok kolaydır.

Woff uzantılı dosyalar nasıl açılır? nasıl düzenlenir?

woff uzantılı dosyaları windows sistemindeki araçlar ile açmak imkansızdır. Bu bu tür uzantıları açmak için özel yazılımlara ihtiyaç duyarız.

Genelde insanlar .woff uzantılı dosyaları açmak değil de hazır olarak indirerek web siteleri için font biçiminde kullanırlar. Var olan bir font dosyasında (woff, Ttf, .otf) herhangi bir iconu yada harfi değiştirmek istiyorsanız tam yerindesiniz.

Font dosyalarınızda ki .woff uzantılı dosyaları açmak ve düzenlemek için benim kullandığım fontlab yazılımını öneririm. Bu yazılımı kolayca indirerek ve kurarak her türlü font dosyalarında değişiklik yapabilirsiniz.

Buradan Fontlab ıv yazılımın Son sürümünü indirerek 30 günlük deneme süreci içinde ücretsiz kullanabilirsiniz. Buradan ise bir önceki yazımda bu yazılımı kullanarak .VOFF uzantılı dosyamı nasıl açtığımı ve düzenlediğimi detaylı biçimde inceleyebilirsiniz.

Sonuç

Fontlab ıv yazılımını font dosyaları için bir çok kez kullanmış biri olarak gerçekten şiddetle tavsiye ederim.

Yorum yapın