Wi-Fi ile Alakalı Sağlık Riskleri Nelerdir? Zararlı Mıdır?

REKLAM

Kablosuz teknoloji, her gün kullandığımız bir şey. Ancak, bu teknoloji ile ilişkili sağlık risklerini biliyor musunuz? Wi-Fi kullanımına bağlı meydana gelen sağlık sorunları ve nasıl bunları engelleyebilirsiniz keşfedelim. Yetişkinlere göre, çocukların radyasyona karşı daha duyarlı olduklarını ve çocuklar daha hızlı büyüdüğü için, hücrelerinin daha hızlı bölündüğünü böylece daha fazla hücrenin radyasyona maruz kalarak bozulduğunu biliyor muydunuz? Kablosuz teknoloji, günlük yaşamın bir parçası haline gelmiştir. Cep telefonları günlük kullandığınız kablosuz teknolojinin en yaygın örneğidir. Ancak, bu makalede biz Wi-Fi ile ilgili sağlık sorunları üzerine daha fazla odaklanacağız.

Wi-Fi ile Alakalı Sağlık Problemleri:

Birçok kişi mikrodalga fırın ya da cep telefonu kullanmanın olası yan etkilerinin farkında. Ancak Wi-Fi’nin zararlı yan etkilerini biliyor muydunuz? Wi-Fi cihazlarının radyo frekans maruziyetine bağlı pek çok zararları olabilir. Bugün potansiyel tehlike ile gelen birçok ev, kafe, okul, ofis gibi Wi-Fi bağlantısı sunan yer var. Hemen her yerde var olan Wi-Fi teknoloji nedeniyle meydana gelen sağlık sorunlarının ortaya çıkmasıyla bu durumun farkına varıldı. Kablosuz internet veya radyo frekans radyasyon yayan başka bir cihaza maruz kalma sonucu ortaya çıkan elektromanyetik aşırı duyarlılık denilen bir durum vardır. Ancak, burada asıl soru, Wi-Fi’ nin yaydığı radyo frekans radyasyon gerçekten zararlı mıdır? Wi-Fi den yayılan bu radyasyonun etkilerini kontrol etmek için yapılmış birçok çalışma vardır. Ancak, Wi-Fi’den yayılan bu radyasyonun zararlı olduğunu destekleyen kesin bir kanıt yoktur.

Sağlık Koruma Ajansına göre, bir kişinin Wi-Fi’ye bir yıl boyunca maruz kalarak aldığı radyasyon miktarı, bir cep telefonuyla 20 dakika konuşarak maruz kaldığı radyasyon miktarı aynıdır. Buna göre bir kişinin Wi-Fi ile maruz kaldığı radyasyon miktarının çok olmadığını görebilirsiniz. Dünya Sağlık Örgütü düşük seviyeli elektromanyetik alanlara maruz kalmanın sağlığa belirgin bir etkisinin olmadığına karar vermiştir. Bu size endişelenecek bir şey olmadığını düşündürebilir ancak bir çok kişide elektromanyetik aşırı duyarlılık ortaya çıkmıştır.

Elektromanyetik Aşırı Duyarlılığı:

Wi-Fi teknolojisi ile elektromanyetik aşırı duyarlılığı bağlantılıdır. Kanada‘da okul çocuklarında ve Fransa Milli Kütüphanesi personelinde Wi-Fi’ye maruz kalmaktan kaynaklanan şikayetler görülmüştür. Bir kadın doktor ortalama 60-Hz elektrik alanına maruz kaldığında, kendine elektromanyetik aşırı duyarlılık tanısı koydu. Baş ağrısı, kas seyirmesi ve temporal ağrı gibi belirtiler göstermekteydi.

Dünya Sağlık Örgütü radyo frekans radyasyona bağlı bazı sağlık problemleri olabileceğini kabul etti. Elektromanyetik aşırı duyarlılık bireysel kablosuz teknoloji veya elektrikli cihazlara maruz kalma sonucu baş ağrısı, baş dönmesi, uykusuzluk veya olağan dışı kalp çarpıntısı gibi belirtiler gösterebilen bir durumdur. Bu durum Wi-Fi gibi kaynaklardan, cep telefonları, telsiz telefonlar, elektrik hattı manyetik alanlar, akıllı sayaçlar, hücre kuleleri ve diğer çeşitli elektronik cihazlar elektrik alanlardan yıllar boyunca radyasyona maruz kalındığında gelişebilir. Elektromanyetik aşırı duyarlılığı iyi bilinen bir durum olmasa da, kesinlikle giderek büyüyen bir sorundur. Elektronik cihazlardan yayılan zararlı radyasyona maruz kalmayı azaltmak için atabileceğiniz bazı adımlar vardır.

Radyasyona Maruz Kalmamak İçin Neler Yapabilirim?

Wi-Fi ve diğer elektronik cihazlardan aldığınız radyasyon miktarını azaltmak için alabileceğiniz bazı önlemler vardır. Bunlar;
*Cep telefonuyla direk konuşmak yerine bir kulaklık kullanın.
*Cep telefonu ile uzun süreler boyunca konuşmamaya çalışın.
*Cep telefonu ile konuşmak yerine mesajlaşmayı deneyin.
*Wi-Fi cihazınızı, telefonunuzu ve diğer elektronik cihazlarınızı 7/24 açık bırakmamaya çalışın.
*Wi-Fi cihazını kullanırken en az 1 m mesafe uzaklıkta olduğunuzdan emin olun.
*Laptobunuzu direk kucağınıza yerleştirmek yerine bir masa kullanın.

Aradaki mesafe 8 inç veya daha az ise kablosuz cihazların, kalp pillerinin çalışmasını engelleyebileceğini biliyor muydunuz? Bu nedenle, kalp pili olan bireyler onlara yakın bir kablosuz aygıtı kullanmaktan kaçınmaları gerekir Wi-Fi ile ilişkili sağlık sorunlarını destekleyen pek çok kanıt var olmasa da, daha uzun vadeli çalışmalar kesin kanıt için gereklidir. Ancak bu süreçte radyasyona maruz kalmamızı azaltmak için önleyici tedbirler almalıyız.

Kaynakça:
http://www.buzzle.com/articles/health-risks-associated-with-wi-fi.html

odevvebilim.com