Sitemap Hatası Hayır: “X-Robots-Tag” http başlığında “noindex” algılandı

REKLAM

Hayır: "X-Robots-Tag" http başlığında "noindex" algılandı
Hayır: “X-Robots-Tag” http başlığında “noindex” algılandı

Arkadaşlar özellikle 2019 yılında bu hatayı sıkça görmeye başladık, Benimde başıma gelen ve hala devam eden bu konuyu güncel bırakarak bu yazı başlığı altında çözüm arayabiliriz. Google search console de sitemap.xml site haritamızı eklerken veya bazende başka sayfalarımızı denetlerken Hayır: “X-Robots-Tag” http başlığında “noindex” algılandı veya “noindex” etiketi tarafından hariç tutuldu gibi hataları birlikde görebiliyoruz.

Çoğu makale ve yazıda gördüğüm tek şey noindex etiketini kaldırın denilmesi. İyide arkadaş noindex zaten yok. Ayrıca noindex olup olmadığını anlamanız için header başlıklarınıza(http başlıkları) bakınız. Header başlıklarınıza bakmanızın en kolay yolu Buradaki websitesi yardımı header başlıkları raporunuzu görmeniz. Eğer sayfalarınızda varsa noindex kaldırmanız gerekmektedir. Veya başka bir yardımcı chrome eklentisi olan web developer eklentisi ile kolayca header başlıklarınızı ve dahasını tek tıkla görebilirsiniz.

Şimdi gelelim google consol de sitemap,xml dosyamızın bizi deli ederek habire “X-Robots-Tag” http başlığında “noindex” algılandı hatasını vermesi.

Bakın arkadaşlar burası çok önemli çoğu wordpress seo eklentisi olan; Yoast SEO, All in One SEO, Rank Math SEO gibi eklentilerin bizim isteğimiz dışında sitemap.xml dosyamızın header başlıklarının arasına noindex etiketini atamaktadır. Verdiğim yöntemler ile Sitemap.xml haritanızın header başlıklarınıza bakarsanız X-Robots-Tag : noindex etiketini göreceksiniz.

Bu bağlamda seo eklentilerinin açıklaması ise şöyle ki : Biz seo eklentileri olarak sitemap.xml dosyanıza noindex etiketini atamaktayız. Çünkü google aramalar da sitemap haritalarının gözükmesi hoş bir şey değildir. Ayrıca sitemap dosyalarına noindex vermemiz google bunu okumasın anlamı taşımaz. Google sitemapı noindex olsa da okur tarar ve içindekileri alır sadece googlede listelemez.

yine önemli bi açıklamada yukarıda bahsettiğim seo eklentilerini kullanan çoğu ünlü wordpress sitelerinin sitemap.xml dosyalarına baktığımda noindex etiketi bulunmaktadır. Bu tamamen normal bir durum. Ve bu sitelerin sitemap hatalarıyla karşılaştığını da düşünmüyorum.

Sonuç olarak: Sitemap dosyanız hariç web sitenizin Ana sayfası dahil olmak üzere başka sayfalarında header başlıklarında noindex varsa bu tehlike arz eder.

Eğer anasayfa ve sayfalarınızda header başlıklarında ve kaynak kod dosyasında noindex etiketi olmadığı halde bu sorunu veriyorsa nedenin kesinlikle sunucunuz Yada googlenin yeni console calışmalarından dolayı kaynaklandığını düşünüyorum.

Diğer bir sonuç ise: Robot.txt dosyanız ve her şey normal olduğu halde Google conselde Sitemap.xml haritası “X-Robots-Tag” http başlığında “noindex” algılandı veya sitemap okunamadı getirilemiyor gibi hatayı almanız durumunda seo eklentilerinin normal olarak sitemaplara noindex koymasını baz alırsak kesinlikle Bu durumun sunucu bazlı veya google kaynaklı bir hata olduğunu düşünmekteyim. Bu durumda önerim kaliteli hostingler seçmeniz.

“Sitemap Hatası Hayır: “X-Robots-Tag” http başlığında “noindex” algılandı” üzerine bir yorum

 1. Merhaba aynı sorunu bende yaşıyorum wordpress sitede all n seo eklentis kullanıyorum.
  siz sorunu çözdünüzmü ? ve nasıl.
  teşekkürler

  Cevapla
  • Evet ben dediğiniz eklentiyi kullanmıyorum. yaost kullanıyordum onuda zamanla sevmedim. artık Rank Math SEO kullanıyorum herşey yolunda.

   Cevapla

Yorum yapın