Renkli televizyon türkiyeye ne zaman geldi

REKLAM

Renkli televizyon türkiyeye ne zaman geldiTürkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) İlk renkli televizyon yayınını 1976 yılında gerçekleştirdi. 1984 yılında TRT tümüyle renkli yayına geçti.

O gün İstanbul TV stüdyolarında TRT2 TV yayınları için görkemli bir tören ve Emel Sayın konseri ile Atatürk Kültür Merkezi’nde de davetliler huzurundaki bir konserle işletmeye açılmıştır. Yayın merkezi İstanbul TV olan bu yayınlar önce sadece Ankara, İstanbul ve İzmir´de günde 3 saat olarak yapılmış ve yayın akışında yer alan “Haber” yayını ise linkle İstanbul TV’ye getirilerek buradan yayına verilmiştir. TRT2 yayınları, bir yıl sonra 29 adet yeni verici ile daha geniş bir alana ulaştırılmış ve yayın saatleri arttırılmıştır. Bu arada İstanbul TV stüdyolarında da bir haber ve bir devamlılık stüdyosu ile diğer eksik cihazlar tamamlanarak yapım yanında yayın yapan bir televizyon istasyonu haline getirilmiştir. Ankara TV stüdyoları da renkli yapım ve yayın yapacak şekilde yeniden donatılmıştır.

Teknik imkanların artması ile İstanbul TV stüdyoları tamamen yayın saatleri artırılan TRT2 yayınları için program üreten ve yayınlayan bağımsız bir televizyon kanalı haline gelmiştir. Böylece Ankara TV TRT1 kanalı yapım ve yayınlarını, İstanbul TV’de TRT2 kanalı yapım ve yayınlarını yapan ayrı iki televizyon kanalı olarak birbiriyle rekabet eder duruma gelmiştir.

Yorum yapın