Radar Savunma Sistemlerinin Dünden Bugüne Tarihi ve İcadı

REKLAM

Radar Savunma Sistemlerinin Dünden Bugüne Tarihi ve İcadı 1935 yıllarına dayanmaktadır. 1935 yılında ingiliz Arnold Wilkins, ilk radar savunma sistemini denedi.. Radyo dalgaları, 13 kilometre uzakta, yerden 3050 metre yükseklikten uçmakta olan bir uçağı saptadılar.
Radar Savunma Sistemlerinin tarihi ve icadı

Radar Savunma Sistemlerinin Dünden Bugüne Tarihi ve İcadı 1935 yıllarına dayanmaktadır. 1935 yılında ingiliz A. wilkins, ilk radar savunma sistemini denedi.. Radyo dalgaları, 13 kilometre uzakta, yerden 3050 metre yükseklikten uçmakta olan bir uçağı saptadılar. 1939 yılına gelindiğinde İngiltere güney ve doğu kıyılarında bir radar zinciri oluşturmuştu. Bu zincir düşman uçağını 160 km uzaktayken saptayabilecek nitelikteydi. Günümüzde antibalistik füze sistemleri, hedefi 3200 km ötedeyken saptayabiliyor.

1980 lerde ingiliz yapısı BAe Nimrod uçağı havadan erken uyarı sistemiyle donatıldı. Uçağın burnuna ve kuyruğuna monte edilen radar sistemleri, aşağıda ve yukarıda hareket halindeki tüm nesneleri belirleyebiliyordu. Radarların topladığı bilgi bilgisayarda değerlendirildikten sonra yerdeki istasyona aktarılıyordu.

Yorum yapın