Orta Avrupa’daki En Romantik 6 Yer

REKLAM

Avrupa turu, manzaralarıyla, taş döşeli sokaklarıyla, kendine has mimarileri ile romantizm soluklayabileceğiniz ölmeden önce herkesin yapmak istediği hedefler arasında bulunur. Bu romantik turu herkesin bilmediği yerlerde veya turist sezonu olmayan bir dönemde yapmanız çok daha iyi olacaktır. Çiftler için birbirleriyle daha çok vakit geçirebilecekleri ve gezecek daha çok alan bulabilecekleri az tanınmış bölgeler daha ilgi çekicidir.

Romantizm kavramı kişiden kişiye farklılık gösteren, öznel ve çok yönlü bir kavramdır. Avrupa şehirlerinin çoğunda yayalar rahatlıkla gezebilmekte ve daha az tehlike ile karşılaşmaktadır. Dolayısı ile Avrupa’daki bu eşsiz güzellikleri yürüyerek gezerek turunuza biraz macera ekleyebilirsiniz. Diğer bir alternatifiniz ise eşinizle daha çok vakit geçirmek, bir fincan kahve içerek sohbet etmek, güzel anları ve düşünceleri paylaşmak olacaktır. Bunları yapabilmek için Avrupa’nın doğal ve harika manzaraları sizin için yeterli olacaktır.

Bu yazıda çiftler için mutlaka gezilmesi gereken Orta Avrupa’daki en romantik şehirlerden bahsedeceğiz.

1. Innsbruck (Avusturya)

Innsbruck, Avusturya’daki Salzburg veya Viyana’ya kısa bir mesafede olup Orta Avrupa’daki en romantik yerlerden biridir. Günü birlik bir gezi ile dağ ile gizlenmiş bu şehri gezmeniz romantizmi doruklarda yaşamanızı sağlayacaktır. Innsbruck’un 800 yıllık tarihi düzeni hem büyüleyici hem de kişisel olarak oldukça çekicidir.

Bu şehirde Gotik ve Barok mimarisini yansıtan binaların seyrine doyulmaz bir manzara sunmaktadır. Ayrıca ortaçağ evlerinin pastel renklerle yamaçlarda oluşturduğu manzara da oldukça güzel bir seyir sunmaktadır.

Innsbruck’taki turistik yerler: İmparatorluk Sarayı, İmparatorluk Şapeli, Altın Çatı (2,738 altın kaplama bakır kaplama), Dom zu St. Jakob, Bergisel Kayak Atlama, Swarovski Kristal Dünyası ve Tirol Panorama (360 derecelik Bergisel savaşı gösterimi).
Innsbruck’ta yapılacak şeyler: Teleferik yolculuğu ile muhteşem manzarayı seyredin ve Hungerburg kablolu treni ile yolculuk yapın.

2. Budapeşte (Macaristan)

Viyana veya Salzburg’dan günübirlik bir şekilde rahatlıkla Macaristan’ın başkenti Budapeşte’ye gezmeye gidilebilir. Kale tepesi (castle hill) olarak bilinen bu muhteşem Buda şehrini gezmek için turistler iki geceyi bile ayırabilir. Bu güzel şehir, eski Buda tepeleri, Kraliyet Sarayı, 18. yüzyıl Barok evleri, taş kaldırımlı sokakları ve fazlasıyla gösterişli yapısıyla size muhteşem anlar vadetmektedir.

Budapeşte’de, eski dünya cazibesini bulabileceğiniz muhteşem yerel lezzetlerin uygun fiyatla sunulduğu butik kafeler bulunmaktadır. Bir teras gözetleme yeri olan Fisherman Bastion’da oturmak ve çevreyi izlemek size benzersiz bir fırsat sunmaktadır. Burada, keyifli bir iklimin ve huzur dolu ortamın keyfini sürerek, Tuna nehrinin eşsiz manzarasını, görkemli Charles köprüsünü ve Budapeşte’nin tam manzarasını seyrederler. Kaliteli bir manzara kamerası ile burada geçirdiğiniz romantik anları ölümsüzleştirmeniz güzel olacaktır.

Budapeşte’deki turistik yerler: Gellért Tepesi, Buda Kalesi, Güzel Sanatlar Müzesi, Macaristan Ulusal Müzesi, Parlamento binası, Tuna Gezisi, Şehir Woodland Parkı (Városliget), Budapeşte’nin En İşlek Bulvarı ve Margaret Adası.
Budapeşte’de yapılacak şeyler: Széchenyi termal hamamlarına gidin, bir Tuna Nehri gezisi ile şehri gezin, zincir köprüden yürüyüş yapın ve şarap tadımı yapın.

3. Cesky Krumlov (Çek Cumhuriyeti)

Prag, güzel ve turistik zenginliklerle dolu bir şehirdir. Biraz sakinlik yakalamak için kale şehri olarak bilinen ve Avrupa’nın en romantik yerlerinden biri olan Cesky Krumlov’u ziyaret edin. Prag’dan bir trene binip Çek Cumhuriyeti’nin daha az kalabalık ve güneybatı köşesinde bulunan bu şirin kasabaya ulaşmanız oldukça kolay olacaktır. Çek Cumhuriyeti’nin ortaçağ bölgelerinden birisidir. Etkileyici, zihniniz, bedeniniz ve ruhunuz için oldukça çekici bir cazibeye sahiptir.
Tarihi yürüyüş alanları, tipik ortaçağ Avrupa mimari görünümü ve harika bahçe alanları ile gezebileceğiniz birçok alan bulunmaktadır. Ünlü Cesky Krumlov Kalesi, burada imparator hayatını yansıtan ve dikkatle saklanan eserlerden oluşan güzel bir vitrin konumundadır. O devirlerde hayatın ne kadar lüks yaşandığını anlamak için şöyle bir göz gezdirmeniz yeterli olacaktır.

Cesky Krumlov’daki turistik yerler: Cesky Krumlov Kalesi, Aziz Vitus Kilisesi, Balmumu Müzesi, Güzel Freskler ve Egon Schiele Sanat Merkezi, Minorite Manastırı, Marionette Müzesi ve Klet Dağı.
Cesky Krumlov’da yapılacak şeyler: Ortaçağ sokaklarında gezinin, Temmuz ayında Uluslararası Müzik Festivali’ne katılın ve kasabada yürüyüş turuna çıkın.

4. Münih (Almanya)

Almanya’nın en yüksek zirvesi olan Zugspitze, tüm doğa tutkunları veya macera arayanları için özel bir sözü hak etmektedir. Bu zirveye ulaşmak için, dişli çark trenine veya yavaş raylı teleferiğe binmek gibi seçenekleriniz bulunmaktadır. Yolculuk zirvenin girişinde başlar ve zirveye çıkıncaya kadar turistler nefes kesici manzaranın tadını çıkarır.

Dağın zirvesinde, bol miktarda dağ güneşi, dev Alplerin sonsuz güzelliği ve yaklaşık 3.000 metre yükseklikte farklı ve maceralı bir deneyim turistleri bekliyor. Bu panoramik görüntü büyülü ve olağanüstü bir izlenime sahiptir. Turistlerin muazzam dağ manzaraları yanında, Zugspitze’de kaliteli yemek yeme imkanı da bulunmaktadır. Alpspitze ve Zugspitze manzarası eşliğinde yavaş yürüyüşler ve spor turları yapabilirsiniz. Bayerischen Zugspitzbahn dağ demiryolunu kullanarak Zugspitze’nin ince, bozulmamış ve doğal çevresini olağanüstü bir deneyimle gezebilirsiniz.

Zugspitze çevresinde yapılacak şeyler: Çiftler, göl Eibsee ve Riessersee’nin etrafında romantik bir yürüyüş yapabilir, Wasserfall-Erlebnisweg Ehrwald’ı ziyaret edebilir ve Zugspitzbad’da dinlenebilir.

5. Obersalzberg Dağı (Almanya)

Hem Hitler’in ünlü dağdaki saklanma yerini gezmek hem de Avusturya ve Münih’ten Kartal Yuvası gezisini planlamak oldukça kolaydır. Geçit kapısı ne olursa olsun, turistler, Obersalzberg’deki Muhteşem Bavyera Alpleri’ni de gezmelidir. Burada birçok çiftin birbirine aşık olduğu ve birkaç romantik resim çekilmeden gitmediği bilinmektedir. Berchtesgaden, Almanya’nın tarihsel kökenlerine de bağlı bir yerdir. Sıra dışı bir yer arayan çiftler için Orta Avrupa’daki en romantik yerlerden biridir. Hitler’in ve Nazi alayı üyelerinin birçok siyasi liderleri karşıladığı yer burasıdır. Çiftler daha sakin bir gezi bir gezi amacıyla saf ve doğal bir çevreye sahip olan bu yeri sıklıkla tercih etmektedirler. Bu zirvede birçok güzel manzaranın yanında güzel bir dağ restoranı da bulunmaktadır.

Obersalzberg’teki turistik yerler: Ulusal Park Merkezi, Konigssee, Rossfeld doğal yolu, Gollinger Şelalesi, Bacyera Gölü.
Obersalzberg’de yapılacak şeyler: Bavyera Gölü’nde botla gezin, Obersee Gölü’nün çevresinde romantik bir yürüyüşe çıkın ve Watzmann Termal’de rahatlayın.

6. Neuschwanstein Şatosu (Almanya)

Neuschwanstein, Almanya’da Sindrella kalesinin muhteşem manzarası ile turistlerini karşılamaktadır. Neuschwanstein, dünyaca ünlü bir kale yerinin ve Disneyland’daki “Uyuyan Güzellik” Disney hikayesine ilham kaynağı olduğu söylenmektedir. Kale bazıları için masal romantizmidir ve bazıları içinse kaleye ulaşmak maceralı bir yolculuktur. Bu kaleyi ve etrafını bir rehber eşliğinde gezmeniz tarihini ve yapısını anlamanız için daha iyi olacaktır.

Bu kalenin en ilginç gerçeklerinden birisi, Neuschwanstein’ı inşa eden Monarch Kralı 2. Ludwig’nin burada hiç yaşamamış olmasıdır. Bir savaşta yenildikten sonra, servetinin tamamını dekorasyon ve süslerle dolu bir yer yaptırmak için kullanmış ve ardından acınacak hale gelmiş. Burada turistler, kaleye, kale içlerine ve göle, şelale vadisine ve Kral Ludwig’in çocukluğunu geçirdiği başka bir kaleye, Hohenschwangau Kalesine kadar uzanan uzun yürüyüşler gerçekleştirmektedir.

Hohenschwangau çevresindeki turistik yerler: Bavyera Kralları Müzesi ve Hohenschwangau Kalesi.
Hohenschwangau çevresindeki gezilecek yerler: Alpseebad’da dinlenin ve eşinizle birlikte yamaç paraşütü yapın.

Avrupa’da günü birlik gidebileceğiniz, eşinizle romantik anlar yaşayabileceğiniz ve hatıralar biriktirebileceğiniz muhteşem altı yer paylaştık. Güzel bir planlama ile Avrupa turuna çıkabilir ve bahsedilen romantik yerleri turunuza dahil edebilirsiniz. Turist sezonu dışında ve mümkünse daha fazla zaman ayırarak gezmeniz tavsiye edilir. Romantik ve keyifli geziler.

Kaynakça:
http://traveltriangle.com/blog/romantic-places-in-central-europe/

odevvebilim.com