Odamı Kiralamak İstiyorum ? Evinizde ki Odayı Kiralamadan Önce Bilmeniz Gerekenler

REKLAM

Bir Ay sonu daha geldi çattı ve kiranı zor ödeye bildin, peki ya faturalar? Evet yalnız değilsin! Bir çok insan ekonomik açıdan sıkıntı çekmekte. Sende bu ailenin içinde yer alıyorsan eğer, Bu içeriği dikkatle oku!

Neyse ki bir çözüm var. Bu durumdan muzdarib birçok ev sahibi,  geçimlerini sağlamak ve ek gelir elde etmek adına evlerinde bir oda kiralıyor. Bu zor bir adım gibi görünse de, Bir kiracıya ev sahipliği yapmak, faturaları ödemeye yardımcı olmanın yanı sıra daha iyi bir gelir kazanmanızı sağlayacak.

Peki, güvenilir bir kiracı nasıl bulacağım? Bu konu hakkında yerel yasalar nedir? Evinizde bir odayı başarıyla kiralamanıza yardımcı olacak bazı kurallara bir göz atalım.

Oda Kiralamanın Artıları ve Eksileri

Evinizi bir yabancıyla paylaşmanın avantajları ve dezavantajları vardır. Bu kararla ilerlemeden önce bu artıları ve eksileri göz önünde bulundurun.

Faydaları

En önemli avantaj, aldığınız kiranın direk cebinize girmesidir. Bu sayede fatura ev masraflarından dolayı çektiğiniz çileden kurtulmuş olursunuz. Belki de daha fazlasını kazanacaksınız. Emin ol aylık bütçende büyük bir fark yaratabilirsin.

Kira sözleşmenizi nasıl yapılandıracağınız sizin seçiminiz olacaktır, dilerseniz kiracınızın kira indirimi karşılığında ev işlerine veya ev alışverişine yardım etmesini sağlayabilirsiniz. 

Yalnız yaşıyorsanız, başka birinin evinizde yaşaması size huzur verebilir. Herhangi bir acil durumda birisinin sizin yakınınızda olacağını bilmeniz, size avantaj sağlayacaktır.

Dezavantajlar

Evinizde bir oda kiralamak söz konusu olduğunda en büyük dezavantaj, güvenlik endişesidir. Kapılarınızı bir yabancıya açmak sizi veya aile üyelerinizi rahatsız edebilir. Eşyalarınızı çalacaklarından endişelenebilir veya güvenilmez birine evinizi açmış olabilirsiniz.

Kişiliği ve yaşam alışkanlıkları sizinkiyle iyi örtüşen bir kiracı bulmak da zor olabilir. Örneğin, akşam saat 20: 00’de erkenden uyuyan sessiz bir insansanız, geç saatlere kadar yüksek sesle müzik çalmayı seven biriyle bir evi paylaşmak zor olacaktır. Uyumlu bir kiracı bulmak, bir evde uyumu sürdürmek için çok önemlidir.

Oda Kiralama Adımları

Artıları ve eksileri tarttıktan sonra , hala bir kiracı almak sizin için harika bir seçenek ise, Olumlu ve başarılı bir alım için yapmanız gerekenler aşağıda yer almaktadır.

Yasaları ve Kurallarını Kontrol Edin

İlk adımınız, şehrinizdeki veya belediyenizdeki kiracı yasalarını ve yönetmeliklerini gözden geçirmektir. Bu konu hakkında gerekli bilgileri edinmeniz sizin açısından olumlu bir sonuç doğuracaktır.

Bununla birlikte, çevre sakinlerini gözden geçirin bu durumu yadırgamaları bir soruna yol açabilir.

Oda kiralamayla ilgili yasal bilgileri öğrenmek için internete veya belediyenize danışabilirsiniz.

Sigorta Acentenizle Konuşun

Evinizde yasal olarak oda kiralamanıza izin verildiğinden emin olduktan sonra,  ev sigorta poliçenizin  bunu onaylayıp onaylamadığını kontrol edin. Bazı şirketlerin bu konuda bir sorunu yokken, diğerleri özellikle evinizin bir kısmını kiralamanızı yasaklıyor.

Bir kiracıya ev sahipliği yapmak, sorumluluğunuzu ve mala zarar verme riskinizi artırır. Bu durumda ev eşya sigortası yaptırmanız yerinde bir davranış olacaktır.

Uygun Odayı Bul

Artık yasal işlemlerinizi ve sigorta işlemlerinizi bitirdiyseniz, ayrıntılar hakkında düşünmeye başlayabilirsiniz. Bir sonraki adım, evinizin düzeni hakkında düşünmektir.

Hangi odayı kiracıya vereceğini planladıysan, ardından sonraki işlem olan kiracınızla birlikte, banyo, tuvalet, mutfak kurallarınızı gözden geçirin.

Ne yapmaya karar verirseniz verin, hem size hem de kiracı konforunu ve mahremiyetini koruyan bir düzenleme bulmaya çalışın.

Bir Fiyat Belirleyin

Bölgenizdeki karşılaştırılabilir kira ücretlerini kontrol edin. Uygun bütçeyi belirleyin. Bunun için interneti kullanabilirsiniz.

Reklamınızı verin

Airbnb (telefon uygulaması) , Letgo ve Sahibinden gibi hizmetler bularak, kişiliklerine ve alışkanlıklarına göre potansiyel kiracıları bulun. Yukarda bahsi geçen uygulama ve programlara ilan vererek, bulunduğunuz çevrenin ve odanın resimlerini özenle ve güzel bir şekilde listeleyin.

Kiracınıza Doğru Soruları Sorun

Potansiyel bir kiracıya sormamanız gereken şeyleri öğrendikten sonra, neler sormanız gerektiğini merak ediyor olabilirsiniz . Görüşmeleriniz sırasında aşağıdaki soru listesini referans olarak kullanın:

  • Şu anda nerede yaşıyorsun?
  • Neden taşınmaya karar verdin?
  • Ne kadar süreye ihtiyacınız var veya neden kiralamak istiyorsunuz?
  • Nerede çalışıyorsun?
  • Ne kadar zamandır burada çalışıyorsun?
  • Mevcut geliriniz ne kadar?
  • Seninle yaşayan biri olacak mı?
  • Sigara içer misiniz?
  • Bekar mısın?
  • Hiç mahkum oldun mu?

Sabıka Kaydı

Kiracınıza ait bir sabıka kaydı isteyin. E- devlet web sitesi üzerinden kolayca çıkarabilir.

Sınırları Belirleyin ve Kira Sözleşmesi İmzalayın

Aklınıza yatan ve güvenebileceğiniz bir kiracı bulduğunuzda, ilk günden itibaren sınırlarınızı belirleyin ve açıklayın. İkinizin de imzalayacağı, yaşam düzenlemenizin ayrıntılarını belirten bir kira sözleşmesi oluşturun.

Yiyecekler nasıl ve nerede saklanacak? Diğer odalara erişim olacak mı? Evcil Hayvanlara izin veriliyor mu? Gece ziyaretçileri ne olacak? Kiracının çamaşır makinesini ne zaman kullanabileceği belli olacak mı?

Kiracınız taşınmadan önce tüm bu ayrıntıların üzerinde konuşulması  gerekir.

Kira sözleşmesinin nasıl uygulandığını öğrenerek, bütçe, güvenlik ve hasar kaydı içeren kira sözleşmenizi uygulayın.

Değerli Eşyalarınızı Koruyun

Zamanla, kiracınızın tamamen güvenilir olduğunu keşfedebilir ve endişelenmeden eşyalarınızı kısıtlamazsınız. Ancak, o mutlu gün gelene kadar, en değerli eşyalarınızı güvence altına almak için adımlar atın. Evde olmadığınızda değerli eşyaları güvende tutmak için bir kasaya koymanız gerekebilir..

Doğum belgeleri, kredi kartı başvuruları ve diğer mali formlar gibi sizi kimlik hırsızlığı riskine sokabilecek tüm belgeleri korumayı unutmayın. 

Sormadan Yerlerini İstila Etmeyin

Kiracınız eve taşındığında, kira öderken odasının kendisine ait olduğunu anlamanız önemlidir. Kiracınıza, size sunmasını beklediğiniz aynı düzeyde saygı ve mahremiyet sağlayın. Kiracınızın odasına özel bir konut gibi davranın. Bu konuyla ilgili yasaları öğrenin, çünkü uymazsanız gizlilik ihlali nedeniyle dava açılabilir.

Son söz

Evinizde bir oda kiralamak zor gibi görünse de, ev sahipleri için geçimlerini sağlamaya yardımcı olacak yaratıcı yollardan birisidir. Uyumlu bir kiracı ile, her iki taraf için de olumlu, para tasarrufu sağlayan bir deneyim olabilir. Dahası, evinizde bir kiracının olmasından hoşlandığınızı görmek sizi şaşırtabilir, özellikle de bekarsanız.

Yorum yapın