Kediler Hakkında 13 İlginç Gerçek

REKLAM

Kediler, dünyanın en popüler evcil hayvanlarından biridir. Enerjik, sevimli ve meraklı olmalarıyla tanınırlar. Ancak, kediler hakkında bilinmeyen birçok ilginç gerçek var. İşte size kediler hakkında 11 ilginç gerçek:

 1. Kediler, insanlar tarafından 10.000 yıl önce evcilleştirilmiştir. İnsanlar, kedileri evcilleştirerek farelerden kurtulmayı hedeflemişlerdir.
 2. Kedilerin kalp atış hızı, insanlarınkinden daha hızlıdır. Kedilerin kalp atış hızı, dakikada 110-140 arasındadır, insanlarınki ise dakikada 60-100 arasındadır.
 3. Kediler, aslında suda yüzebilirler. Kediler, doğal olarak iyi yüzücülerdir ve bazıları suyun içinde yüzmeyi sever.
 4. Kediler, birçoğu insanların sandığından daha sosyal hayvanlardır. Kediler, sahiplerine ve diğer hayvanlara bağlılık gösterirler ve birbirleriyle oyun oynamayı severler.
 5. Kediler, dünyanın en popüler evcil hayvanıdır. Kediler, köpeklerin ardından dünyada en yaygın evcil hayvanlardır.
 6. Kediler, birçok farklı renk ve desende gelebilirler. Kediler, siyah, beyaz, kahverengi, gri ve hatta turuncu renklerde gelebilirler.
 7. Kediler, ayaklarına basarak yere yaydıkları özel bir yağ sayesinde sessizce hareket edebilirler. Bu yağ, ayaklarına sürtündükçe açığa çıkar ve sesi emerek, kedilerin avlanırken sessizce hareket etmelerine olanak sağlar.
 8. Kedilerin pençeleri, avlanırken ve tırmanırken kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Kediler, pençelerini geri çekerek ve kaslarını kullanarak çekiş yaparak tırmanabilirler.
 9. Kedilerin tüyleri, sıcaklığı düzenlemede önemli bir rol oynar. Kedilerin tüyleri, soğuk havalarda kendilerini ısıtmak ve sıcak havalarda serinlemek için ayarlanabilir.
 10. Kedilerin kulakları, insanlarınkinden daha iyi işitir. Kediler, insanların işitemeyeceği çok yüksek frekanslı sesleri işitebilirler.
 11. Kedilerin burunları, avlarını koklamak için gelişmiştir. Kedilerin burunları, insanlarınkinden daha iyi koku alabilir ve avlarını koklamak için kullanırlar.
 12. Kediler, nadiren itaat ederler. Kediler, insanların onlara ne yapmaları gerektiğini söylediklerinde genellikle yapmak istedikleri şeyi yaparlar.
 13. Kediler, hayatta kalmak için gerekli olan besinlerin yanı sıra, çim, bitki yaprakları ve hatta plastik torbalar dahil olmak üzere bazı ilginç şeyleri yemeyi tercih ederler.