İngiliz karbonatı ile normal karbonat arasındaki fark

REKLAM

İngiliz karbonatı ile normal karbonat arasındaki farkKarbonat olarak bilinen maddenin kimyasal adı sodyum karbonat iken, İngiliz karbonatı olarak bilinen maddenin kimyasal ismi sodyum bikarbonattır. Sodyum karbonat ve sodyum bikarbonat kulağa aynı gelen isimlere ve birçok kimyasal benzerliğe sahip olmalarına rağmen, kullanıldıkları alanlar açısından farklılık gösterirler.

Sodyum karbonat evde ve endüstride kullanılırken, yiyeceklerde ve yemek pişirmede kullanılmaz. Sodyum bikarbonata göre daha güçlü bir bazik tuz olup, yıkama sodası olarak bilinir. En yaygın olarak endüstrüde cam yapımında kullanılır.İnsan vücudu tarafından herhangi bir fizyolojik önemi olmamakla beraber vücut tarafından üretilmez ya da  kullanılmaz.

Sodyum bikarbonat ise pişirme sodası olarak bilinir ve yemek pişirmede ve temizlikte kullanılır. Ev işlerinde – temizlik maddesi ve kabartma tozu gibi- oldukça yaygın olarak kullanılır. Suda çözünerek kandaki ve midedeki asidin düzenlenmesinde ve yanık tedavisinde kullanılır.

Ayrıca son zamanlarda zayıflama amaçlı ağızdan alınarak kullanılmaktadır. Bir çok yararının yanında zararlarıda olabilmektedir. Tansiyon hastalarının kesinlikle almaması gereklidir.

Yorum yapın