Hemşire nasıl olunur | Hemşire olmak için hangi derslerin iyi olması gerekir

REKLAM

2014 Yılına kadar Sağlık Meslek Liselerinden mezun olmak yeterli iken bu tarihte hazırlanan kanun ile yeni meslek dalları getirilmiş olup, Hemşire Yardımcısı, Ebe Yardımcısı ve Sağlık Bakım Teknisyenliği gibi 3 yeni meslek ortaya çıkmıştır. Hemşire olmak isteyenlere ise en az 2 yıllık ön lisans okuma şartı getirilmiş,

Hemşire olmak isteyenler en az 2 yıllık ön lisans okuma şartı ile, Üniversitelerin Hemşirelik Yüksekokulu bölümlerinden mezun olmaları gerekmektedir. Tüm lise mezunlarının katılabileceği bu bölüme Sağlık Meslek Lisesi Mezunları eğitim aldıkları bölüme sınavsız giriş yapabilmektedir.

Diğer yol ise düz liseden, açık öğretim lisesinden ya da Anadolu lisesinden mezun olması fark etmeksizin her lise mezununun üniversite sınavında 4 yıllık lisans eğitimi veren Sağlık Bilimleri Fakültesi’ni tercih ederek hemşirelik mesleğine adım atmasıdır. Sağlık Bilimleri Fakültelerinin Hemşirelik bölümünden mezun olan kişiler, mezuniyetlerinden sonra mesleğe başlayabilirler.

Yani bu meslekte resmen hemşirelik unvanının alınabilmesi için üniversite mezunu olmak ve en az 2 yıllık ilgili ön lisans programından mezun olmak gerekir. Sağlık meslek liselerinin hemşirelik bölümünden mezun olanların unvanı hemşire yardımcısıdır.

Hemşire olmak için hangi derslerin iyi olması gerekir

  • Hemşire olabilmek için Matematik ve Fen bilimleri ( Fizik, Kimya, Biyoloji ) derslerin iyi olması gerekiyor. TYT kısmında Türkçe ve Matematik işinize yarar çünkü %65 lik kısmı etkiliyor.
  • AYT sınavı Alanınızı belirlemek için çok önemlidir. Hemşirelik için Matematik ve Fen bilimleri kısmını yapmak sizin için yeterlidir.
  • Hemşirelik Sayısal bölümlü kişileri alır.