Hatay Antakya arkeoloji müzesi | Nasıl bir özelliğe sahiptir?

REKLAM

Antakya arkeoloji müzesi nasıl bir özelliğe sahiptir? Antakya arkeoloji müzesi nerede? Antakya arkeoloji müzesi tarihçesi?

TARİHÇE

Hatay Arkeoloji MüzesiHatay Müzesi ya da Antakya Arkeoloji Müzesi, antik döneme ait eserlerin sergilendiği bir sanat müzesidir. 28 Aralık 2014 itibarıyla Dünya’nın en büyük mozaik sergileme alanına sahip müzedir. En büyük özelliği Yenilenme ve revizyon çalışmalarından sonra Dünyanın en büyük Arkeoloji müzesi olmasıdır.

Müzede, HititHelenistikRoma ve Bizans Dönemlerine ait olan ve Harbiye, Antakya, Atçana, Seleukia Pieria ile İskenderun’da bulunmuş eserler sergilenmekteydi. Bu eserlerin çoğunluğu, 1932-1939 yılları arasında yapılan kazı çalışmaları sonucu keşfedilmiştir.

Hatay Arkeoloji Müzesi inşaatı çalışmaları 1934 yılında başladı. Bu inşaat çalışmaları, 1932 yılında Antakya ve çevresinde başlayan kazı çalışmalarından esinlenerek ve de Fransız arkeolog Claude Prost’un tavsiyesi üzerine başlatılmıştır. Müze binası 1938 yılında tamamlandı, ve bir yıl sonra Hatay, Türkiye Cumhuriyeti’nin bir vilayeti oldu. Müze, 23 Temmuz 1948 tarihinde hizmete açıldı. 1975 Yılında müze tekrar bir revizyondan geçti.

Hatay Arkeoloji Müzesi koleksiyonu sekiz sergi salonu ve bahçesinde sergilenmekteydi. Eserler bulunduğu mekânlara uygun olarak düzenlenmişti. Odalar büyük pencerelerle dolu olduğundan doğal ışığın bol olması sağlanmaktaydı. Etiketlerin çoğu da Türkçe ve İngilizceydi.

YENİLENME VE REVİZYON

Yenilenme ve revizyon çalışmalarından sonra Dunyanın en büyük Arkeoloji müzesidir, Yapımına 2011 yılında başlanan yeni müze; toplam 32.754 metrekare kapalı alan, 10.700 metrekare sergi alanı ve 3500 metrekare sergilenen mozaikle dünyanın en büyük mozaik sergileme alanı olarak inşa edilmiştir. Yeni müze binası 28 Aralık 2014 tarihinde düzenlenen resmi törenle dönemin başbakanı Ahmet Davutoğlu tarafından açılmıştır.

YOL TARİFİ

Hatay Arkeoloji Müzesi , Antakya merkez, Küçükdalyan Mahallesinde ve Reyhanlı yolu üzerinde bulunuyor.

Toplu taşıma araçlarıyla gitmek isterseniz, Maşuklu güzergâhına giden minibüslere binebilirsiniz. Özel aracınızla gitmek isterseniz Kurtuluş Caddesinden tabelaları takip edebilirsiniz.