Hangi Mesleği Seçmeliyim – Meslek Seçmekte Kararsızım

REKLAM

Binlerce meslek içinden, size uygun bir mesleği nasıl seçeceksiniz ? Ne yapmak istediğiniz hakkında hiçbir fikriniz yoksa, kafanız fena halde karışa bilir. Neyse ki Hangi Mesleği Seçmeliyim – Meslek Seçmekte Kararsızım makalesini okuyarak karar verme şansınızı artıracaksınız.

Kendinizi Değerlendirin

Doğru mesleği seçmeden önce, kendiniz hakkında bilgi edinmelisiniz. Önem verdikleriniz, ilgi alanlarınız, becerileriniz ve yetenekleriniz, kişilik tipinizle birleştiğinde, bazı meslekleri size uygun hale getirirken diğerlerini tamamen uygunsuz kılar.

Öz değerlendirme araçları ve  kariyer meslek testleri size mükemmel bir deneyim sunabilir  bu araçları kullanarak özellikleriniz hakkında bilgi toplayarak, size uygun mesleklerin listesini değerlendirmeye alın. Bazı insanlar bir kariyer ve meslek danışmanıyla  veya bu süreçte kendilerine yardımcı olabilecek diğer kariyer geliştirme uzmanlarıyla çalışmayı seçerler.

Keşfedilecek Mesleklerin Bir Listesini Yapın

Muhtemelen bu noktada önünüzde birden fazla meslek listesi vardır – bunlardan biri kullandığınız öz değerlendirme araçlarının her biri tarafından oluşturulmuştur. Kendinizi organize etmek için, bunları tek bir ana listede birleştirmelisiniz.

İlk olarak, birden fazla listede görünen meslekleri arayın ve bunları boş bir sayfaya kopyalayın. “Keşfedilecek Meslekler” adını verin. Sizin için uygun olup olmadıklarını araştırın.

Ardından, listelerinizde size hitap eden meslekleri bulun. Biraz bildiğiniz ve daha fazlasını keşfetmek isteyebileceğiniz meslekler olabilirler. Ayrıca, hakkında pek bilmediğiniz meslekleri de dahil edin. Beklenmedik bir şey öğrenebilirsin.

Listenizdeki Meslekleri Keşfedin

Bu noktada, listenizi yalnızca 10 ila 20 listeyle daraltmayı başardığınız için çok heyecanlanacaksınız. Artık listenizdeki mesleklerden her biri hakkında bazı temel bilgiler edinebilirsiniz. 

Yayınlanmış kaynaklarda iş tanımlarını ve eğitim, öğretim ve lisanslama gereksinimlerini bulun. İlerleme fırsatları hakkında bilgi edinin.  Kazançlar ve iş detayları hakkında detaylı bilgilere ulaşın.

Türkiye için kpss de zorlanmayacağınız ve iş boşluğu olan mesleklere yönelmeniz sizi ilerde daha mutlu edecektir. Bunlara dikkat edin.

Not: Şu an için Türkiye’de en çok sağlık alanından mezun olanların diğer mesleklere oranla iş bulmaları kolaydır.

Bir “Kısa Liste” oluşturun

Artık daha fazla bilgiye sahipsiniz, listenizi daha da daraltmaya başlayın. Şimdiye kadar araştırmanızdan öğrendiklerinize dayanarak, daha fazla devam etmek istemediğiniz meslekleri ortadan kaldırmaya başlayın. “Kısa listenizde” iki ila beş meslek bulundurun.

Size hitap etmeyen  İş olanağı zayıf olan meslekleri ortadan kaldırın. Eğitimini veya diğer gereksinimleri karşılayamazsanız veya yerine getirme becerilerine sahip değilseniz, bu mesleklerden kurtulun.

Bilgilendirici Görüşmeler Yapın

Listenizde yalnızca birkaç meslek kaldığında, daha derinlemesine araştırma yapmaya başlayın. İlgilendiğiniz mesleklerde çalışan insanlarla bir araya gelin. Kısa listenizdeki kariyerler hakkında bilir kişilerden bilgi sağlayabilirsiniz.

Kariyer Seçiminizi Yapın

Son olarak, tüm araştırmanızı yaptıktan sonra muhtemelen seçiminizi yapmaya hazırsınız. Topladığınız tüm bilgilere dayanarak size en fazla memnuniyeti sağlayacağını düşündüğünüz mesleği seçin.

Hedeflerinizi Belirleyin

Karar verdikten sonra, uzun ve kısa vadeli hedeflerinizi belirleyin . Uzun vadeli hedeflere ulaşmak genellikle yaklaşık üç ila beş yıl alırken, genellikle kısa vadeli bir hedefi altı aydan üç yıla kadar gerçekleştirebilirsiniz.

Tüm ayrıntılara sahip değilseniz, biraz daha araştırma yapın. İhtiyacınız olan tüm bilgilere sahip olduğunuzda hedeflerinizi belirleyin. Uzun vadeli bir hedef için lisans öğrenimi sizin için iyi bir seçim olacaktır. Kısa vadeli hedefler isterseniz ön lisans yani meslek yüksek okulları seçiminiz olmalıdır.

Yorum yapın