Final sınavlarına nasıl çalışılır – Başarı garantili

REKLAM

Final sınavları Birçok öğrenci için en önemli sorulardan biridir. Ne yapacağınızı bilirseniz ve gerçekten yaparsanız, kesinlikle başaracaksınız. Peki finallerinize etkin bir şekilde hazırlanabilmek için neleri bilmeniz ve yapmanız gerekiyor? Neyse ki bu makalede, final sınavlarınızdan önce ne yapmanız ve ne yapmamanız gerektiğine dair bazı uygulanabilir ipuçları paylaşacağım

Finalleriniz için hazırlanırken yapmamanız gereken 5 hata

Çoğu zaman hatalar size çok pahalıya mal olabilir, değil mi? Özellikle, final notunuz söz konusu ise, önleyebileceğiniz bazı künt hatalar nedeniyle başarısız olmak istemezsiniz. Öyleyse neden diğer öğrencilerin finallerine hazırlanırken yaptıkları en yaygın hatalardan ders çıkarmayasınız?

a. Her şeyi kendi başına yapma

Her şeyi kendi başınıza yapmak, odaklanmanızı ve üretkenliğinizi öldürür. Dönem sonunda yapılacaklar listenizdeki pek çok şey nedeniyle odak noktanız dağılabilir. Denemeler, araştırma projeleri, dönem ödevleri, ödevler, finallere hazırlık. Öyleyse bu proje veya ödevlerinizi küçük ödemeler karşılığı yaptırarak kafanızı rahatlata bilirsiniz.

Örneğin, odevvebilim, herhangi bir proje veya ödevleriniz için yardımcı olmak için tasarlanmış uzman bir hizmettir. Bu sayede Sınav hazırlığınıza ayırabileceğiniz ek bir zamanınız olacak. Tüm görevleri kendi başınıza yapmaya çalışmak yerine en önemli şeye odaklanmak her zaman daha iyidir.

b. Final sınavından önce gece geç saatte çalışmayın

Pek çok öğrenci oturup final sınavları zamanı son gün ders çalışırlarsa sorun olmayacağını düşünüyor. Genellikle kendilerini sınavdan önceki gece geç saatlerde çalışırken bulurlar, beyinleri tamamen bunalır, çok fazla stres hissederler. 

İşin en kötü yanı, sınav zamanı geldiğinde, dinlenemedikleri için bitkin hissediyorlar ve iyi performans gösteremiyorlar.

Araştırmacılar tarafından kanıtlanmış ve öğrenciler tarafından test edilmiştir ki final sınavlarından önceki bu tür uykusuz geceler size stres ve kötü sonuçlardan başka bir şey getirmeyecektir. Bu nedenle, bu yaklaşımdan kaçınmanızı şiddetle tavsiye ederiz. Bunun yerine finalleriniz için önceden hazırlanmaya başlayın. Günde 2-3 saat çalışmak çok daha etkili ve stressizdir. Hazırlığınıza en az bir hafta önceden başladığınızdan emin olun.

c. Şansına güvenme

Buna inanabiliyor musun? Bazı öğrenciler aslında yeterince şanslı olabileceklerini ve iyi bildikleri soruları finallerde başarı ile yapabileceklerini düşünüyorlar. Yani hiçbir hazırlığa ihtiyaç duymadıklarını düşünüyorlar. Bu büyük bir hata. Yapma. Finallerinize uygun şekilde hazırlanmak için zamanınızı ve çabanızı harcayın. Malzemeyi doğru şekilde inceleyin ve gerçekten iyi anladığınızdan emin olun.

d. Kopya çekerek hazırlığa ihtiyacınız olmadığını düşünme

Bazı öğrenciler, kopya kâğıtları veya başka herhangi bir hile yöntemi ile finallerini geçebileceklerini düşünebilirler. Dolayısıyla, konuları öğrenmeye odaklanmak yerine, zamanlarını kısa notlar oluşturmaya harcıyorlar. Bu da büyük bir hata. 

Öğretmenleriniz kopya çekmenizi önlemek için her şeyi yapar. En kötü durumda, yakalanırsanız, aldığınız bu not dikkate dikkate alınmayacak, aynı zamanda üniversite hayatınızın geri kalanında itibarını zedelenmiş olacaktır. Bu muhtemelen dünyada olmasını isteyeceğiniz son şeydir. Bu yüzden her türlü hile yapmaktan uzak durun.

e. Malzemeyi yazıldığı gibi ezberlemeye çalışma

Pek çok öğrenci, her şeyi ezberlemeye çalışırken kendilerine işkence ediyor. Bu yaklaşım işe yarayabilir fakat çok yorucudur. 

Bununla birlikte, her şeyi ezberlemek için çok zaman harcayacağınız için öğrenmenin etkili bir yolu değildir. Bunun yerine, verilen konunun özüne inmek, onu doğru bir şekilde anlamak ve kendi sözlerinizle ifade etmeye çalışmak çok daha iyidir.

Konulara çalışırken not alarak bunlara çalışın. Odak konuları belirleyerek bu kısımlara çalışın. Hem zaman kazanmış olacaksınız hem de hedefi 12 den vurmuş olursunuz.

Final sınavlarına etkili bir şekilde hazırlanmanıza yardımcı olacak 7 kanıtlanmış ipucu

Son olarak, Finalinize hazırlanırken fark yaratmanıza yardımcı olabilecek 7 uygulanabilir ipucunu sizinle paylaşalım .

  1. İyi çalışma alışkanlıkları geliştirin. Bu, tüm derslere katılmanın, not almanın ve bu notları düzenli olarak yeniden okumanın her zaman daha iyi olduğu anlamına gelir. Sıkıcı görünebilir. Ancak bu şekilde, birinci günden itibaren finalleriniz için hazır olacaksınız, böylece final zamanı yıpranmayacaksınız.
  2. En az bir kez test yapın. Bu şekilde, hazırlığınız sırasında neye odaklanmanız gerektiğini anlayacaksınız.
  3. Sınav sırasında yapacaklarınız için bir plan oluşturun. Önce odaklanmanız gereken soruları belirleyin
  4. Finallerinizle ilgili sorularda yardıma ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, danışmanınızdan veya öğretmeninizden yardım isteyin. Çoğu durumda, cevapları nerede bulabileceğinizi söyleyecekler
  5. Sınavdan önce beyninizi dinlendirin.
  6. Sabahları bazı fiziksel egzersizler yapın. Daha iyi hissetmene yardımcı olacaktır.
  7. Sağlıklı beslenin. Beyninizi aptallaştıracakları için karbonhidratlardan kaçının

Yorum yapın