E-sigaralar Sağlığa Ne Kadar Zararlı – Bakteriyle Mücadele Eden Akciğer Hücrelerine Zarar Veriyor

E-sigaralar Sağlığa Ne Kadar Zararlı - Bakteriyle Mücadele Eden Akciğer Hücrelerine Zarar Veriyor
E-sigaralar Bakteriyle Mücadele Eden önemli Akciğer Hücrelerine Zarar Veriyor.

E-sigaralar Sağlığa Ne Kadar Zararlı Diye bir sürü araştırma varken halk dilinde de bir çok rivayet var. Son yapılan bir çalışmaya göre E-sigaralar Bakteriyle Mücadele Eden önemli Akciğer Hücrelerine Zarar Veriyor.

Akciğerlerimizde, alveolar makrofajlar olarak bilinen Bakteriyle Mücadele Eden koruyucu hücreler, bakteriler, toz partikülleri ve alerjenler gibi maddeleri temizliyor ve yok ediyor. BMJ tarafından yayınlanan Thorax dergisinde yayınlanan araştırma , e-sigara buharının bu hücrelere zarar vererek devre dışı bıraktığını göstermektedir.

Araştırmacılar bulgularını sağlık uzmanları arasında e sigaraların belki de daha önce düşünüldüğü kadar sağlıklı olmadığı endişelerini aktardı.

Araştırmacılar, uzun vadede E-sigaralar Sağlığa Ne Kadar Zararlı iyce araştırılması gerektiğini savundu.

Son on yılda e-sigara oranları yükseldi ve ABD bu pazarda dünyanın en büyük pazarı oldu ve perakende satışlarının bu yıl 5.5 milyar dolar seviyesine ulaşması bekleniyor .

E-sigara likitinin buharlaşıp akciğere girdiğinde ne olduğunu araştırmak için araştırmacılar likitler ile ortaya çıkan yoğuşmayı topladılar. Hayatında hiç sigara ve e-sigara içmemiş bir grub insanda denediler. Buhara maruz kalan alveolar makrofaj hücreleri fazlasıyla zarar gördü. Buhar ayrıca inflamatuar kimyasalların üretimini arttırdı.

Araştırmanın baş yazarı ve Birmingham Üniversitesi’nde solunum tıbbı profesörü olan Dr. David Thickett, e-sigaraların geleneksel sigaralardan daha güvenli görünmekle birlikte, uzun vadede yine zarar vereceğini açıkladı.

E-sigaraların daha az karsinojen içerdiği görülüyor, bu nedenle kanser riski açısından daha güvenli.

profesör ayrıca “Fakat 20-30 yıl boyunca e-sigara içerseniz ve bu KOAH’a neden olursa, o zaman bilmemiz gereken bir şey var” dedi. “E-sigaraların sıradan sigaralardan daha zararlı olduğuna inanmıyorum” diye devam etti. “Ancak, bir okadar da güvenli olduklarına inanmıyorum” dedi. (kaynak:https://www.newsweek.com/vaping-safe-e-cigarettes-could-damage-important-lung-cells-which-fight-1071417)

Yorum yapın