Boğazınızda Yumru Hissi Neden Oluşur?

REKLAM

Eğer bir şeyler yutarken sürekli boğazınızda yumru hissi oluşuyorsa, bu yazımızda bu sorunun olası nedenleri ve tedavisi hakkında bilgi vereceğiz. Bu sorunu tanımlamak kolaydır ancak bu sorunun pek çok nedeni olabilmektedir. Bu konu hakkında daha fazla bilgi öğrenmek için okumaya devam edin.

Dikkat!

Eğer yaşadığınız şey boğazınızda bir yumru hissi değil de, gerçekten gözle görülebilir bir yumru ya da şişlik ise derhal bir doktora başvurmanız gereklidir.

Son zamanlarda boğazınızda bir yumru hissi yaşadınız mı? Eğer uzun süredir devam ediyorsa, gözardı edilmemelidir. Tıp terminolojisinde, bu his “Globus Pharyngis” veya sadece “Globus” olarak anılır. Bu boğaz probleminin uzun tıbbi geçmişi ve bir çok kayıtlı nedeni bulunmaktadır. İyi haber ise kolayca iyileştirilebilen bir durum olduğu için panik yapmaya gerek yoktur.

Belirtiler:

Bu durum bir zamanlar stresin neden olduğu bir bozukluk olarak görülen “Globus Histerikus” olarak adlandırılmaktaydı, ancak bugünkü araştırmalar aksini göstermektedir. Bu durum artık psikolojik kaynaklı bir durum olarak görülmüyor. Dikkat etmeniz gereken önemli semptomlar şunlardır;

-Gerçekte boğazda bir şey bulunmadığı halde boğazda sürekli bir tıkanıklık hissi
-Hafif göğüs ağrısı
-Yutarken ağrı hissi
-Yutma esnasında şiddetli ağrı ve takılma hissi
-Yumru hissi periyodik olarak gelip gider ya da aşağı-yukarı, sağa sola hareket eder.
-Ses kısıklığı ya da boğukluğu gibi ses problemleri
-Bazı durumlarda yemeklerin yutulması kolaydır ancak tükrüğün yutulması rahatsızlık yaratmaktadır.
-Stresli koşullar altında rahatsızlık hissi artmaktadır.

Sebepler ve Tedavi:

Boğazdaki yumru hissinin belirtileri bir çok nedene işaret edebilir. Gırtlak kaslarında aşırı gerginlik nedeniyle ortaya çıkar. Boğazdaki yumru hissi için en önemli nedenlerden biri, boğazın altında bulunan krikofaringeal kasında bir spazm olduğu belirtildi. Yutma güçlüğü ayrıca boğazdaki hipofarenks veya gırtlak bölümlerindeki bir iltihaplanma ile tetiklenebilir. Bu bozukluk, boğaz kanserinin neden algılanmadığının sebeplerinden biridir. İnsanlar genellikle belirtilerin benzerliği nedeniyle boğaz kanseri olabileceklerini düşünmektedirler. Bununla birlikte, kanserli bir tümörün kendisini görünür bir yumru olarak göstereceği ve yenilen yemekleri yutmayı zorlaştıracağı unutulmamalıdır. Çoğu durumda bu kanseri erken aşamalarda tespit etmek zordur. En ufak bir şüpheniz olması durumunda, bir doktora gitmek en iyisidir. Tedavi yöntemleri ile birlikte boğazdaki yumru hissini tetikleyebilecek önemli nedenlerin bazıları aşağıda verilmiştir.

-Krikofaringeal Spazm:

Krikofarinks kasındaki bir sorun boğazda yumru hissine neden olabilir. Bu kas, gıda içeriğinin yemek borusundan anormal ters akışını önleyen bir vana görevi görür. Boğazda yumru hissi bu kas normal kasılma ve gevşeme görevlerinin yerine spazm geçirdiğinde oluşur. Bu bozukluk, zararsız olmasına rağmen çok rahatsızlık verebilir.

Bu durumun kesin nedeni hala bilinmiyor. Mutlak bir iyileşme olmamasına rağmen, yoğunluğu Lorazepam gibi kas gevşetici maddelerin alımı, çay gibi sıcak sıvıların alımı ve stresten kaçınma ile hafifletilebilir. Bozukluk genellikle zamanla kendiliğinden kaybolur.

-Reflü:

Reflü hastalığı bu durumun bir başka nedenidir. Reflü, vücuttaki sıvıların anormal akışıdır. Bu durumda midedeki sıvıların yemek borusuna geri akışının yarattığı mukozadaki hasar bir iltihap yaratarak boğazda bir tıkanma hissine neden olur. Eğer mide ekşimesi ilişkili semptomlardan biri ise, sebep kesinlikle asit reflüsüdür. En etkili tedavi yöntemleri, diyet ve yaşam tarzı değişiklikleri ile birlikte anti-asidlerin alınmasıdır. Asit reflüsünü önlemek için kullanılabilecek bir takım ilaçlar var ancak mutlaka bir doktora danışmanız önerilir.

-Dil Problemleri:

Dil üzerindeki mantar enfeksiyonları ve iltihaplanmalar da boğazda yumru hissine neden olabilir. Bu durumda hemen bir doktora danışmak tedavi için en önemli basamaktır.

-Larenjit ve Farenjit:

Boğazda yumru hissi aynı zamanda viral, bakteriyel veya fungal ajanların oluşturduğu boğaz enfeksiyonu olan farenjitin de bir semptomudur. Bu durumda, boğazda yumru hissine boğaz ağrısı, öksürük ve ateş de eşlik eder. Tedavi olarak ağrı kesiciler, antibiyotikler ve steroidler reçete edilebilir.

Diğer bir sebep ise gırtlak iltihaplanması olan larenjittir. Bakteriyel, viral veya mantar enfeksiyonları ya da alerjiler nedeni ile ses telleri gerilmektedir. Tedavi larenjitin sebebine bağlı olarak antibiyotikler, sıvı alımı ya da ses tellerinin dinlendirilmesi olabilir.

Belirtiler uzun süre devam ederse mümkün olduğunca çabuk bir doktora başvurmalısınız. Bunun gibi küçük semptomlar yok sayılmamalı ve tedaviye mümkün olan en kısa sürede başlanmalıdır.
Kaynakça:
buzzle.com/articles/lump-in-throat-feeling.html

odevvebilim.com