Bill Gates Güneşi Söndürmek İstiyor – sCoPex

REKLAM

Microsoft’un kurucusu Bill Gates, küresel ısınmayı azaltmayı amaçlayan bir projenin finansmanına yardım ediyor. Harvard üniversitesi stratosfer kontrollü pertürbasyon deneyi (sCoPex) ile gezegenimizi korumak ve güneş ışınlarını engellemek için kalsiyum karbonat tozu püskürtülmesini amaçlıyor. Ancak bazı bilim insanları yarardan çok zararı olacağına inanıyor.

Bill Gates Güneşi Söndürmek İstiyor - sCoPex
scopex projesi

Bu durum kulaklara, bilim kurgu filmlerinden cıkmış bir sahne gibi gelebilir yada gerçeği yansıtmayan bir habermiş gibi gelebilir. Fakat gerçek den bu projeyi onaylayan ve finansmanına yardım eden bill gates elinden geleni yapıyor.

Önerilen bu proje üzerinde çalışmaya devam eden Harvard üniversitesi bilim adamlarına göre Amaçlananın ise gezegenimizin yüzeyinin üzerine kalsiyum karbonat tozu püskürtülerek güneşin ışınlarında sapma yaratmaktır.

Daily mail tarafından yayınlanan bir makalede, aslında bu projenin bir kaç ay önce başlaması gerektiği, ancak şuanda bekletilip bırakıldığı belirtildi.
ilk sCoPex projesinin deney maliyeti ise 3 milyon dolara mal olması bekleniyor. Bazı kesimler ise bu durumun ozon tabakasına zarar vererek ultraviyole ışınlarının insanlar üzerinde kanseri tetikleyeceğine inanıyor.

Harvard üniversitesi SCoPex projesi takım lideri ise “düşüncemiz korkunç fakat iklim değişikliğide öyle” dediği belirtiliyor.

kaynak : https://projects.iq.harvard.edu/keutschgroup/scopex

Yorum yapın