Astronotların uzay yolculuğu sırasında gündelik yaşamlarını nasıl sürdürürler?

REKLAM

Uzayda yaşam kulağa havalı gelse de durum öyle değildir. Bir çok zorlukla baş etmek durumundalar. Astronotlar uzay görevlerini tamamlayabilecek kadar iyi eğitilmişlerdir. Tüm çalışmalarını NASA gözetiminde yapmakta olup. Uzay mekiği ve uzay elbiseleri uzay görevlerinde önemli bir rol oynamaktadır.

Astronotların uzay yolculuğu sırasında gündelik yaşamlarını nasıl sürdürürler?
Astronotların uzay yolculuğu sırasında gündelik yaşamlarını nasıl sürdürürler?

Bu öykü, uzaydaki astronotların hayatının açıklanmamış gerçeğidir. İnsanların çoğu uzay görevlerinde astronotların yaşamından habersizler. Bu yüzden araştırmamı burada paylaştım. 

Tuvalet

Astronotlar bir metre büyüklüğünde bir tuvalet kullanırlar. Hem erkek hem kadın aynı tuvaleti kullanırlar. Tuvalet, atıkları emen ve kurutulmuş paket haline getiren makineye sahiptir.

Yıkanma

Astronotlar vücutlarını temizlemek için ıslak havlu , saçlarını yıkamak içinse susuz şampuan kullanırlar. Yer çekiminin sıfır olduğu uzayda, vücutlarını yıkamak için lavaboları yoktur. Saçlarını yıkamak için daha az köpüklü şampuanlar kullanırlar çünkü köpüklü şampuanlar uzay mekiği içinde sıçramalar yaratabilir. Vücutlarını ıslak havluyla yıkamak için alkol de kullanabilirler.

Yemek Yemek

Astronotlar, dünyadakilerle aynı şekilde yemek yerler. Daha önceden yemek yemek için diş macunu tipi tüpler kullanmak zorundaydılar. Günümüzde astronotlar vitamin kapsülleri, meyveler, kuruyemişler ve ekmek tüketebiliyorlarAyrıca özel paketlerinde pipetle sıvılar içerler.

Giyim

Uzay mekiğinin iç basıncı, dünya atmosferi ile aynı olan 1 atmosferik basınca ayarlanmıştır. Astronotlar Pamuklu giysiler tercih ederler ve Çamaşırlarını uzay mekiğinde kullanamazlar, bu nedenle düzenli olarak değiştirmek zorundalar. Ayrıca ekstra pantolon ve gömlek de getiriyorlar. Uzay mekiğinin dışına çıkmaları gerektiğinde, astronotların, onları zararlı radyasyonlardan ve basınç değişikliklerinden koruyan beyaz renk uzay elbiseleri giyerler.

Egzersizler

Egzersiz astronotların kemiklerini ve kaslarını kuvvetlendirmeleri için çok önemlidir. Yer çekimsiz Boşlukta veya sıfır yer çekimi bölgesinde vücut boş da kalır ve bu nedenle kaslar zayıflar. Astronotlar uzay mekiği içinde egzersiz yapmak için koşu bandı ve ergo metre ekipmanlarına sahiptir. Vücutlarını güçlendirmek için düzenli olarak günde 2-3 kez egzersiz yaparlar.

Temizlik

Astronotlar , uzay mekiğini temizlemek için tek kullanımlık eldivenler, sıvı deterjanlar, elektrikli süpürge ve çok amaçlı havlular kullanıyorlar. Uzay mekiğini, sıvı deterjanlar püskürterek, atık paketlerini veya çöpleri tek kullanımlık eldivenlerle toplayıp zemini elektrikli süpürgeyle temizleyerek. Tek kullanımlık eldivenleri toplar ve dünyaya geri getirirler.

Eğlence

Astronotların eğlence unsurları arasında kitap okumak, müzik dinlemek ve uzaydan dünyayı izlemek yer alıyor. Astronotlar boş zamanlarını yeryüzündeki gibi harcarlar. Dünya, diğer gezegenler ve yıldızlar uzay mekiğinden muhteşem görünmekteler, bu yüzden onları izleyerek telefonlarıyla öz çekim yapmaktadırlar.

Uyku

Astronotlar 6 ile 8 saatlik bir uyku döngüsüne sahiplerdir. Özel Uyku tulumlarının içinde uyumaktadırlar. Gürültü ve rahatsızlıkları gidermek için göz maskeleri ve kulak tıkaçları kullanıyorlar.

Hastalık

Uzay görevi sırasında, astronot ekibinin bir sağlık görevlisi vardır . Her astronot acil durum için eğitilmiş olsa da bu görevli Acil durumlarla başa çıkmak için özel ilaçlar, enjeksiyonlar ve cerrahi kitler taşır.

Yorum yapın