Vajinismus Nedir?

REKLAM

Halk arasında; “Cinsel İlişkiden Çekinme” olarak tanımlanan Vajinismus, günümüzde cinsel hastalıkların en sık görülenleri arasında yer alıyor. Vajinismus kadınlarda görülen psikolojik bir rahatsızlıktır ve kadınlar, cinsel ilişkiyi istediklerine rağmen yaşayamazlar.

Vajinismus, çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıkar. Bu nedenler ise tam anlamıyla psikolojiyle yakından alakalıdır. Cinsel ilişkiye başlanılacakken gelen korku ve stres, vajinismus’un ortaya çıkmasına neden olur.

Vajinismus yaşayan kadınların vajina girişinde yer alan kaslar sıklaşmaya başlar. Bu sıklaşma sonucunda ise penis, vajinaya rahat bir şekilde giremez. Dolayısıyla cinsel ilişki gerçekleşmez. Penis eğer vajina içerisine bir şekilde girdiyse, bunun sonucunda ağrılı bir cinsel ilişki meydana gelir.

Kısacası vajinismus, vajina girişinde yer alan kasların sıkılaşması sonucu penisin vajinaya girememe durumudur. Vajinismus, cinsel ilişkinin tatmin edici bir şekilde yaşanmamasına ya da hiçbir şekilde cinsel ilişkiye girilememesine neden olur.

Vajinismus Neden Olur?

Çeşitli etkenlere bağlı olarak ortaya çıkan vajinismus, tüm çiftlerin korkulu rüyası haline gelmeyi başardı. Vajinismus’un en büyük nedeni geçmişte yaşanılan cinsel sıkıntılar veya olumsuz cinsel duyumlardır. Örneğin ilk cinsel ilişkisini anlatan bir kadın; “Çok ağrılı geçti ve çok fazla kan geldi.” şeklinde konuşma yapmış ise bu konuşmaya şahit olan kadınlarda vajinismus görülebilir. Bu duyum, cinsel ilişkiye girmemiş bir kadında; “Acaba bende de mi aynısı olur.” düşüncesinin oluşmasına neden olur.

Genel olarak vajinismus hastalığının nedenleri şunlardır;

 • Tecavüz
 • Stres
 • Aile tarafından aşırı baskıya maruz kalmak
 • Çiftler arasında meydana gelen güven kayıpları
 • Cinsel ilişkiden korkma ve kaçınma
 • Cinsel yönden kendini oldukça zayıf ve yetersiz hissetme
 • Anksiyete

Vajinismus Nasıl Anlaşılır?

Vajinismus olduğunu düşünen kadınlar, çeşitli belirtiler ile bunu çok rahat bir şekilde anlayabilirler. Bu kadınların ilk yapmaları gereken; cinsel ilişkiye girmektir. Cinsel ilişki esnasında ağrılar meydana geliyorsa, vajinismus olma olasılığı yüksektir. Ayrıca cinsel yönden istek olmasına rağmen, cinsel ilişkiye girilemiyorsa, yine vajinismus olabilir. Cinsel ilişki esnasında penisin vajinaya girmemesi de vajinismus olduğunun göstergesidir.

Vajinismus Nasıl Geçer?

Vajinismus olan kişilerin uzman desteklere başvurması gerekiyor. Psikolojik yönden çeşitli işlemler uygulanır ve vajinismus ortadan kaldırılır.

Vajinismusu doğal bir yolla ortadan kaldırmak isteyen kişiler içinde bazı yöntemler vardır. Bu yöntemleri uygulayan kişiler, vajinismus hastalığını ortadan kaldırırlar.

Bu yöntemler şu şekildedir;

 • Kendinize olan güveninizi artırın ve cinsel yönlerinizi keşfedin.
 • Korkularınızı yenin ve cinsel ilişkiden korkmayın. Çünkü o bir gerekliliktir.
 • Vajinismus egzersizleri yapın.
 • Vajina kaslarınızı gevşetmek için kremler kullanın.

Kaynakça:
https://www.acibadem.com.tr/ilgi-alani/vajinismus/
https://www.jinekolognet.com/vajinismus-egzersizleri.asp

odevvebilim.com