Sigara içenlerin dudakları nasıl olur | Sigarayı bıraktıktan sonra dudaklarım

REKLAM

Sigara içenlerin dudakları ağız çevresindeki dikey kırışıklıklar ile karakterizedir. Dudaklar ve diş etleri de doğal renklerinden önemli ölçüde daha koyu hale gelebilir ( hiperpigmentasyon ).

Sigara içenlerin dudaklarında ki olumsuzluklar, sigara veya diğer tütün ürünlerinin kullanımısonrası aylar veya yıllar sonra ortaya çıkmaya başlayabilir. Sigara içenlerin dudaklarına sahipseniz, görünümünü azaltmak için yapabileceğiniz en iyi şey sigarayı bırakmaktır. Bu konuda size yardımcı olabilecek tedaviler de vardır.

Sigara içenlerin dudakları

Sigara içmek periodontal hastalığa ve çeşitli ağız kanserine neden olabilir .

Bu ciddi sağlık sorunlarına ek olarak sigara içmek görünüşünüzü etkileyerek ağzınızın etrafındaki cildin sarkmasına ve kırışmasına neden olabilir. Ayrıca dudaklarınızı ve diş etlerinizi koyulaştırabilir.

Sigara içmek cildin yaşlanma sürecini hızlandırarak kırışıklıklara neden olur. Bunun bir nedeni nikotindir. Nikotin, kan damarlarının küçülmesine ve daralmasına neden olarak kan akışını azaltır ve cildi oksijenden ve sağlıklı esnek kalması için ihtiyaç duyduğu besinlerden mahrum bırakır.

Kan akışının azalması ve katran ile nikotine maruz kalmak, dudaklarınızdaki ve dişetlerinizdeki melaninin koyulaşmasına ve bu da düzensiz pigmentasyona neden olabilir. (Lekeli, mor, koyu kahverengi veya siyah görünebilirler.)

Sigaradaki kimyasalların cilt üzerinde de olumsuz etkileri vardır. Bir sigarada ki tütün dumanında 4.000’den fazla zehirli kimyasal madde vardır.

Bu kimyasallar, cildinizin elastikiyetini ve yapısını korumaya yardımcı olan iki protein olan kolajen ve elastine zarar verir. Güçlü kalmasını sağlayacak kadar kolajen ve elastin olmazsa, cildinizin lifleri zayıflayarak sarkmalara ve kırışıklıklara neden olur.

Sigara içerken dudaklarının tekrar tekrar buruşması ve sigaranın yakılmasıyla oluşan ısı da sigara içenlerin dudaklarında olumsuz etkiler yaratır.

Dudaklarımda ki zararı nasıl düzeltebilirim

Sigarayı bırakmak genellikle dudaklara ve ağza daha fazla zarar gelmesini durdurabilir. Sigarayı bıraktıkdan 6 ay sonra bunu fak etmeye başlayabilirsiniz.

Sigarayı bıraksanız da bırakmasanız da, sigaradaki toksinleri sisteminizden atmak için bol su için ve dudaklarınızı güneşten koruduğunuzdan emin olun. 

Dudaklarım çok koyu

Hiperpigmentasyon için birkaç tedavi yöntemi vardır. Dudaklarınızın doğal rengine dönmesine yardımcı olabilirler.

1. Limon

Limonun doğal renk açma ve peeling özelliği vardır. Her gün ya yarım limonu sıkıp doğrudan dudaklarınıza sürün ya da ince bir dilim limon alıp üstüne biraz şeker serpip dudaklarınıza sürün. Daha taze bir cildin ortaya çıkması için ölü hücreleri pul pul dökecektir. 

Mükemmel dudaklar edinmek için bu karışımı birkaç hafta boyunca günlük olarak kullanın. Limonun içindeki asit ayrıca siyahlığın giderilmesine ve orijinal dudak renginin geri gelmesine yardımcı olur. 

2. Zeytinyağı

Zeytin yağının sağlığınız, cildiniz ve saçınız için faydalarını biliyor olabilirsiniz, aynı zamanda size pembe dudaklar sağlayabilir ve nemlendirebilir: Yarım çay kaşığı şeker ve birkaç damla sızma zeytinyağını karıştırarak kendi doğal peelingini hazırla.

En iyi sonuç için haftada bir kez bu karışımla dudaklarınızı nazikçe fırçalayın. Zeytinyağını kurumayı ve çatlamayı önlemek için tek başınada kullanabilirsiniz. Piyasadan satın alınan diğer dudak kremleri gibi kullanın.

3. Nar

Nar dudaklarınızın doğal pembemsi tonunu geri getirebilir. Bir çorba kaşığı nar suyu , pancar suyu ve havuç suyunu karıştırın. En iyi sonuç için, koyu renkli dudaklarınıza günde bir kez uygulayın. Biraz süt ve ezilmiş nar çekirdeği de kullanabilirsiniz. Günlük olarak kullanabilirsiniz.

Bu konuda yorum yapan insanlar

Liz Hilton, Emekli

Ben beyaz biriyim 50 yıldır sigara içtim. Dudaklarımın rengi asla değişmedi! Bence köken kaynaklı genetik bir durum.
kaynak(https://www.quora.com/How-many-months-after-quitting-smoking-will-my-lips-get-their-natural-color-back)

Fawad Asghar, Baş Teknoloji Sorumlusu, We.R.Play

Kişiden kişiye büyük ölçüde değişir. Benim için genellikle 1-2 hafta sigara içmeyince dudaklarım normale döner. Biliyorum, çünkü genellikle yılda 5-6 kez ‘sigarayı bırakırım’ 🙂
kaynak(https://www.quora.com/How-many-months-after-quitting-smoking-will-my-lips-get-their-natural-color-back)