Sağır Köpekler Nasıl Eğitilir?

REKLAM

Köpekler, hepimizin bildiği gibi insanların en sadık dostlarındandır. Çoğu zaman kediler ile mukayese edilseler de kedilerin bir defa nankörlük ile adı çıktığı için köpekler her zaman bu kıyaslamayı kazanan varlıklar olurlar.
İnsanların sadık dostu olan köpeklerin eğitimi çok kolaydır. Eğitimli köpekler bugün insanoğluna arama ve kurtarma çalışmaları başta olmak üzere uyuşturucu ile mücadele gibi diğer konularda da oldukça yardımcı olmaktadır. Bu yüzden köpeklerin eğitimi çok önemlidir. Sağır köpekler de eğitilebilir. Peki sağır köpeklerin eğitimi nasıldır? Sağır köpeklerin eğitimi zordur. Ancak, tüm köpekler birbirleriyle iletişim kurarken beden dili ve vizyonu kullanır. Bu el işaretlerini öğrenmek için sağır da dahil olmak üzere herhangi bir köpek için kolay olduğu anlamına gelir. Sağır bir köpeği eğitirken eksik olan bir anlamdan ziyade, köpeğin sahip olduğu keskin hislere odaklanın. Sağır köpeğinizi eğitmek ilişkinizi kuracak ve dünyada güvende olmanıza yardımcı olacaktır.

Köpeğinize öğretmek için el sinyallerini öğrenin. Bunu duyamayacağınız bir köpeği eğitmeye çalışırken, onunla iletişim kurmak için görüş kullanmanız gerekecektir. Kendi el işaretlerinizi oluşturabilirsiniz, ancak bunun yerine yerleşik köpek el sinyallerini kullanmak iyi bir fikirdir. Köpeğinize bu el sinyallerini öğretmek için, bunları kendiniz öğrenmelisiniz.

Başlamak ve tutarlı bir şekilde kullanmak için birkaç el sinyalini seçin. Sağır köpeğinizi el sinyallerini anlamak için eğitirken, köpeğin her gün yaptığı şeyler için birkaç el işareti kullanmalısınız. Başlamak için kolay bir yol, günlük aktiviteler için işaret dilindeki ilk harfi kullanmaktır. Örneğin, köpek suyunu vermeden önce işaret dilinde “w” yapın ya da köpek mamasını vermeden önce “f” harfini yazınız.

Uygun ses komutlarıyla el sinyallerine eşlik edin. İtaat dersleri sırasında, hala köpeğinizle sesli komutları kullanmalısınız. Sağır bir köpek komutu duymaz, ama daha iyi cevap verir çünkü yüz ifadeleriniz ve beden diliniz daha doğal ve etkileyici olacaktır.

El işaretleri ile yüz ifadelerini koordine edin. Köpekler insan yüz ifadelerini okuyabilir ve sağır köpekler bunlara işitme köpeklerinden daha fazla güvenebilir. Köpeğinizle el sinyalleri kullanırken, mesajı güçlendirmek için yüz ifadeleri kullanın. İyi yaptıklarında gülün, kaşlarını çattığında ya da üzüntü duyduklarında üzgün bir surat çektiklerinde ve oyun oynarken heyecanlandıklarında gülün.

odevvebilim.com