Kasıkta Görülen Şişlik veya Yumru Nedir?

REKLAM

Kasık bölgesinde oluşan şişliğin ya da yumrunun şekli ve büyüklüğü değişebilir. Bu şişlik ağrılı ya da ağrısız olabileceği gibi tek bir şişlik veya toplu şişlik halinde de meydana gelebilir. Ayrıca bazıları hareketli de olabilirler. Kasıkta oluşan bir yumru, cilt renginde olabileceği gibi kırmızı veya mor renkte de olabilir ve bu yumrular yaraya sebebiyet verebilir. Bir kasık yumrusunun şekli ve görünümü belli bir nedene bağlıdır ve görüldüğünde en kısa dönemde doktora başvurulması gerekir.

Kasık Yumrularının Nedenleri Nelerdir?

Kistler: Birçok kasık yumruları kisttir. Kistler iyi huyludur veya kanserli olmayan yumrulardır. Acı veya rahatsızlığa neden olabilecek şekilde genişleyebilirler ve daha ciddi bir durumun göstergeleri olabilir.
Şişmiş bezler: Soğuk algınlığı, grip, mononükleoz gibi bir enfeksiyon veya hastalık söz konusuysa kasıklarda şişkin bir lenf bezi olabilir.

 

 

 

 

 

 

Tipik olarak bunlar boğazda bulunan lenf veya koltuk altı bezleriyle aynı anda alevlenir. Lenf bezleri bakteri ve yabancı parçacıklara karşı bağışıklık tepkisini harekete geçirir dolayısıyla şişme, hastalık bittikten sonra kaybolmalıdır. Kaybolmadığı takdirde doktora müracaat edilmesi önemli bir konudur. Ayrıca; genitoüriner enfeksiyonlar kasık bölgesinde lenf nodu iltihabına da neden olabilir.
Fıtık: Bir fıtık, büyük, yumuşak bir yumru gibi hissedilebilir. Bu yumru bağırsaklar veya karın dokusu, sınır sağlamak için bir açıklığa girdiğinde oluşur. Örneğin, bağırsaklar, alt karın duvarındaki zayıf bir bölgeden ayrılabilir. Kas gerginliği ile birleşmiş karın duvarındaki bir kusur veya zayıflık genellikle buna neden olur ve fıtıklar acil tıbbi yardım gerektirir.
Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar (CYBE)
Cinsel yolla bulaşan bazı enfeksiyonlar (STI) şişmiş lenf bezleri nedeniyle kasıklarda yumrulara neden olabilir. Bunlar enfeksiyonlar aşağıdaki gibidir:
•Uçuk
•Klamidya
•Belsoğukluğu
•Frengi
Bazı CYBE’ler, patlayabilecek veya yaralar açabilecek bir yumru kümesine neden olabilir. CYBE iyileşmek için tıbbi tedavi gerektirir.
Safen varis: Yattığınız zaman kaybolan şişlikler varsa, bir safen varis olabilir. Bu, safen veninin valfi, kanın akmasını sağlamak için kanın damar içinde toplanmasına neden olacak şekilde doğru şekilde açılmadığında meydana gelir. Safen varis, mavi bir tonda olan golf topu büyüklüğünde yumrulara neden olur. Genellikle bacaklarda veya ayaklarda oluşan genişlemiş damarlar olan varisli damarlarınız varsa, bu durumu geliştirme olasılığınız daha yüksektir. Safhen varis oldukça nadir görülen bir durumdur.

Kasık Yumrusu Nasıl Tedavi Edilir?

Bir kasık yumrusunu fark ettikten sonra mümkün olan en kısa sürede tıbbi yardım almalı ve üç hafta tedavi den sonra ya da durum kötüleşirse veya tekrarlarsa acil olarak doktora müracaat edilmelidir.
Bir kasık yumrusunun birçok nedeni olabilir ve doktor soracağı bazı sorularla ve kan testi ile teşhisi koyabilir. Bu sorular bireyin şu anki sağlığıyla ilgili ve başka bir semptomla karşı karşıya kalıp kalmadığına dair sorulardır. Yapılacak kan testi ile Lenf bezlerinde iltihaplanma olup olmadığı teşhis edilir. Teşhiste sorulacak olası sorular şunlardır;
•Yumru ilk ne zaman ortaya çıktı?
•Yumru ne kadar büyük?
•Ne kadar büyüdü?
•Aniden mi, yoksa birkaç gün içinde mi gelişti?
•Öksürdüğünüzde yumruların büyüklüğü veya şekli değişiyor mu?
Ayrıca cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyonu (CYBE) olup olmadığını anlamak için kontrolsüz olarak biriyle cinsel ilişkide bulunup bulunmadığı hastaya sorulan sorular arasındadır. Çoğu CYBE bir kan testi, bir idrar testi veya bir üretranın sürüntü kullanılarak teşhis edilir. Yapılacak olan tedavi şekli kasıkta oluşan yumruların nedenine göre değişiklik göstermektedir. Bu tedaviler şu şekildedir:
•Doktorunuz, büyük veya ağrılıysa kisti çıkarmak için ameliyat önerebilir.
•Bir fıtık, dokuyu tekrar yerine yerleştirmek ve sınır dokusundaki deliği kapatmak için ameliyat gerektirebilir.
•Şişmiş bezler genellikle zamanla azalır, ancak doktorunuz altta yatan bir enfeksiyonu tedavi etmek için bir antibiyotik reçete edebilir.

Tedavi Edilmeyen Kasık Şişi

Kasıkta görülen yumru veya şişkinlikleri doktor her zaman incelemelidir. Kistler ve şişmiş bezlerin uzun vadeli komplikasyonlara neden olma ihtimalleri olmasa da, hızlı bir şekilde tedavi alamazsanız fıtık ölümcül olabilir. Sıkışık bir fıtık, bağırsakların bir kısmını karın duvarında sıkışıp kaldığında, bağırsak tıkanıklığına neden olduğunda ortaya çıkar. Bu, kusma, şiddetli ağrı ve mide bulantısına yol açabilir. Fıtık, tıbbi acil bir durumdur ve bağırsak parçası tutulduğunda kan akışını keserek oluşur. Bu durum hızla bağırsak dokusunun ölümüne yol açabilir ve acil ameliyat gerektirir. Bel soğukluğu ve klamidya gibi kasık yumrularına neden olan CYBE, tedavi edilmediği takdirde kısırlığa neden olabilir. Frengi gibi enfeksiyonlar körlüğe, felce ve bunamaya neden olabilir. Tüm CYBE tedavisine ihtiyaç duyar ve korunmasız vajinal veya oral seks yoluyla başkalarına kolayca yayılabilir.

Kasık Yumruları Nasıl Önlenebilir?

Çoğu kasık yumruları doğal olarak oluşur ve önlenebilir değildir. Bununla birlikte, her zaman bir prezervatif kullanarak bir CYBE’nin önlenmesine yardımcı olunabilir. Fıtık geliştirme riski altındaysa, ağır kaldırma durumundan kaçınarak, bağırsak hareketleri sırasında zorlanmadan ve sağlıklı bir kiloyu koruyarak ortaya çıkma olasılığını azaltabilir. Fıtık riski aşağıdaki durumlarda daha yüksek olabilmektedir;
•Ailede fıtık öyküsü varsa
•Fazla kiloluysa
•Hamilelik durumunda
•Kronik öksürük olunduğunda

Kaynakça:
• patient.co.uk/doctor/Lumps-in-the-Groin-and-Scrotum.htm
• nhs.uk/conditions/lumps-swellings/Pages/Introduction.aspx#groin

odevvebilim.com