Hz ademin hayatı, özellikleri ve nerden geldiğine kim olduğuna dair bir ödev istiyorum acil lütfen yardımcı olun? Şimdiden teşekürler
Din kategorisinde

1 cevap

0 oy
Hz Adem, İlk Peygamber ve ilk insandır. Allah O’nu topraktan yaratmış sonra ruhundan üfleyerek can vermiştir. Kur’an-ı Kerim’de Hz. Adem’in yaratılışı ile ilgili pek çok ayet-i kerime vardır. O, insanlığın babasıdır. Yaratıldığı zaman Allah meleklere Hz. Adem’e secde etmelerini emretmiş, ancak cin taifesinden olan şeytan yani iblis, “beni ateşten, Adem’i ise topraktan yarattın. Ben ondan daha kıymetli ve şerefliyim. O’na secde etmem” demiş ve Allah’ın emrine itaatsizliği sebebiyle cennetten ve Allah’ın rahmetinden kovulmuştur

-Yaratılmış olan ilk insandır.

-Tüm insanlığın soyu ondan gelmektedir.

-İlk peygamber olmasının yanı sıra, tüm insanlığın atasıdır.

-Allah, Hz.Adem'i topraktan var etmiştir, yani topraktan yaratmıştır.

-Allah, Hz.Adem'i yarattı ve sonrasında onu ilim, akıl ve güç ile donatmıştır. Tüm meleklerinin ona secde etmesini istemiştir. Tüm melekler Hz.Adem'e secde etti ancak yalnızca bir melek sevde etmedi, o melek İblis, yani şeytandır.


-Kuran-ı Kerim yaratılış hakkında şöyle der ; "O (Allah) her şeyi güzel yaratan ve insanı başlangıçta çamurdan yaratandır." (Secde, 32/7)

-"Andolsun biz insanı (Adem (as)'i) çamurdan süzülmüş bir hülasadan yarattık." (Mü'minun, 23/12)

-Allah, Hz.Adem'in eğe, yani kaburga kemiğinden de ona bir eş yarattı. O kişi Havva'dır. Allah, Hz.Adem ile Hz.Havva'ya cennete yerleşmelerini ancak yalnızca bir ağaçtan uzak durmalarını söyledi. Ancak İblis, onları kandırdı ve o ağacın meyvesini yediler.

Bu durumdan sonra Allah ikisini de cennetten kovdu.

İlgili sorular

1 cevap