sübhaneke duasında hangi konudan söz edilir
Din kategorisinde

1 cevap

0 oy

Sübhaneke Türkçe anlamı ; Allah'ım! Sen eksik sıfatlardan pak ve uzaksın. Seni daima böyle tenzih eder ve överim. Senin adın mübarektir. Varlığın her şeyden üstündür. Senden başka ilah yoktur. Sübhâneke, cenaze namazında parantez içindeki "Ve celle senâük" cümlesi ile beraber okunur. 

Sübhaneke duası neden okunur?
Anlatılan rivayetlere göre Sübhaneke duasının sözleri Adem Aleyhisselam’a aittir ve Allah-ü Teala tarafından ona öğretildiği söylenmektedir. Hz Adem Peygamber yapmaması gereken bir hatayı yaparak kendisine yasak kılınan cennet meyvesinden yedi ve Allah-ü Teala tarafından cezalandırılıp dünya ya gönderildi. Dünya hayatının Ahiret hayatından zor olduğunu gören ve bu durum karşısında oldukça zorlanan Adem Aleyhisselam Allah’tan af ve özür dilemek için dua etmiştir. Allah-ü Teâlâ onu dünyada yalnız bırakmayıp ona yardım etmiştir.

Sübhaneke duasında hangi konudan söz edilirAnlatılan rivayetlere göre Hz adem peygamberden ve yapmaması gereken bir hatayı yaparak kendisine yasak kılınan cennet meyvesini yemesinden söz edilir.

Sübhaneke duası hangi konudan söz etmiştir? Belirtiniz.

İlgili sorular

1 cevap
4, Kasım, 2019 Din kategorisinde EFE AKTAS sordu