REKLAM

ilahi kitapların adlarını ve hangi peygamberlere gönderildiğini araştırıp defterinize not ediniz
Din kategorisinde

1 cevap

0 oy
Doğru cevap
İlahi kitapların adlarını ve hangi peygamberlere gönderildiği

Tevrat - Hz.Musa'ya
Zebur - Hz. Davud'a
İncil - Hz. İsa'ya
Kuran-ı Kerim - Hz. Muhammed'e gönderilmiştir.

Tevrat: İslâm inancına göre inanılması gereken dört ilâhî kitaptan ilki Tevrat' tır. Tevrat, Hz. Musa’ya indirilmiştir.Günümüzde Tevrat’ın orijinal nüshası bulunmamaktadır ve elde mevcut Tevrat nüshalarının çeşitli müdahaleler sonucunda, ilâhî kitap olma özelliğini önemli ölçüde yitirmiştir.

Zebur: Sözlük anlamı "yazılı şey ve kitap" olan  Zebûr, Hz. Dâvud’a verilen ilahi kitabın adıdır. Bugün elimizde bağımsız bir Zebur kitabı yoktur. Bu yüzden müslümanlar Zebur’un Hz. Dâvud’a inen asıl şekline inanmakla yükümlüdürler.

İncil: İncil kelimesi sözlükte "müjde" anlamına gelmektedir. İncil, Hz. İsa aracılığı ile İsrail­oğulları’na indirilmiştir. Kur’an-ı Kerim’de Hz. İsa ve İncil ile ilgili geniş bilgiler vardır ve Hıristiyanların değişikliğe uğrattığı yerler açıklanmaktadır.Bugün Hristiyanlar’ın ellerinde Ahd-i Cedîd adıyla, anılan sekiz kişi tarafından yazılmış -yaklaşık altmış kadar- İncil nüshası mevcuttur.

Kur’ân-ı Kerim: Kur’ân-ı Kerim şöyle tarif edilir: "Yüce Allah’ın Hz. Muhammed’e (s.a.s) Arapça olarak indirilmiş, bize kadar tevatür yoluyla nakledilmiş, mushaflarda yazılı, Fâtiha sûresi ile başlayıp Nâs sûresi ile sona ermiş kelâmıdır."Kur’an-ı Kerim, bir benzeri asla meydana getirilemeyen bir mucizedir.

İlgili sorular

2 cevap
10, Eylül, 2019 Din kategorisinde misafir sordu