kibele hangi uygarlığa aittir
Tarih kategorisinde

1 cevap

0 oy
Doğru cevap

Kibele Frig uygarlığına aittir. En yaygın kullanımı Frig uygarlığındadır. Frigya mitolojisinde bir ana tanrıça olan Kibele'ye genellikle dağ zirvelerinde tapınılırdı. Doğa ile özdeşleştirilmiş, özellikle bazı vahşi hayvanlarla ilişkilendirilmiştir. Anadolu'da çok sayıda Kybele anıtı vardır.

kibele tanrısı

Anadolu’da Kibele’yi baş ilahe (ana tanrıça) olarak kabul eden bir topluluğun vecde dayalı bir organizasyon biçimini Frigyalılar döneminde kazandığı sanılmaktadır. Eski metinler Koribantlar denilen Frigyalı Kibele rahiplerinin psişik yeteneklere sahip olduklarını, tılsımlı taşlar kullandıklarını ve kendilerini hadım ettiklerini bildirmektedir. Enerjik etkinliğe sahip olduklarına inanılan bu tılsımlı taşlardan en ünlüsü vaktiyle Pessinus’ta bulunan, Kibele kara-taşı olarak bilinir. Friglerde bereket ve çoğalmanın simgesi olmuştur.

Ödev için kullanacağınız metini toparlarsak: Kibele ismi verilen bereket ve doğa tanrıçası Friglere aittir. Frigler inançta ve dinlerindeki seçim yönünden Hititler'in etkisinde kalmıştır. Bereketin kibele tanrısından geldiğine inanılırdı.

İlgili sorular

1 cevap
27, Kasım, 2020 Tarih kategorisinde merve sordu