havza ve amasya dan niçin genelge yayınlanmıştır
Tarih kategorisinde

3 Cevaplar

0 oy

Cevap: Milli mücadele fikri etrafında yurttaşlarını birleştirmeyi amaçlamak ve bu genelgeyle halkın işgallere tepki göstererek milli bilincin uyandırılması,Türkiye'nin temellerinin atılacağı, ulusal egemenliğin ve tam bağımsızlığın kazanılması için havza Amasya genelgesi yayınlanmıştır.

 Havza Genelgesi, Atatürk, milli mücadele fikri etrafında yurttaşlarını birleştirmeyi amaçladığı Bu genelgeyle halkın işgallere tepki göstererek milli bilincin uyandırılmasını amaçlamıştır. Havza Genelgesi'ni önemli kılan etkenlerden biri olarak da milli mücadele döneminde yayımlanan ilk ulusal genelge olmasını sayabiliriz.

Amasya Genelgesi, Türkiye'nin temellerinin atıldığı, ulusal egemenliğin ve tam bağımsızlığın en büyük adımlarının atıldığı önemli bir bildiridir. Yeni devletin temellerini atmak için adım adım hareket eden Mustafa Kemal, Havza'daki çalışmalarından sonra Amasya'ya geçerek silah arkadaşları olan Rauf Bey, Refet Bey ve Ali Fuat Paşa'yla bir araya gelerek Amasya Genelgesi'ni hazırlamışlardır. Hazırlanan bu genelge Kazım Karabekir ve Cemap Paşa'nın da onayıyla birlikte yayınlanmıştır.

0 oy
Halkın Kurtuluş Savaşından haberdar olsun diye. İki yerde genelge yayınladı
Onu biz de biliyoruz
0 oy

blushben 4. sınıfa gidiyorum sosyalden öğreneceğiz. yeni geçtim seçkin kolejine

Bende 4. Sınıfa gidiyom

İlgili sorular

1 cevap