REKLAM

bu konuda kompozisyon yazmadım
Edebiyat kategorisinde

2 Cevaplar

+1 oy

Eğitim ve öğretim hayatımız boyunca sürekli yeni şeyler öğreniriz. Her gün yeni bir bilgi, her gün yeni bir konu… Öğrendiklerimizin kalıcı olması için dikkat etmemiz gereken bir nokta vardır ki; ezberlememek.

Bizlere verilen her bilgiyi düşünmek ve mantığını kavramak gerekmektedir. Düşünmeden, anlamadan öğrenilen her bilgi kısa bir süre sonra unutulmaktadır. Bu da bize yalnızca vakit kaybettirir. Düşünmeden öğrenmek vakit kaybetmektir sözü de bu duruma işaret eder.

Düşünmeden öğrenmek demek, yalızca ezberlemek demektir. Bize verilen bilgilerin hepsinin mantığını kavramalı, düşünmeli, sorgulamalı ve o şekilde bilgiyi hafızamıza yazmalıyız ki kalıcı olsun. Düşünmeden öğrenildiği durumda, her gün yeni bilgileri kaydetmeye çalışan beynimizin içinde o bilgi kaybolacaktır. Sonuç olarak ise derslerde öğretmenlerimizin bize öğretmeye çalıştığı bilgiler çöpe gideceği gibi, bizim de derste geçirdiğimiz vakit çöpe gidecektir.

Zamanın bu kadar kıymetli olduğu çağımızda, öğrenmek, üretmek kendimize, ailemize ve ülkemize faydalı olmak için vaktimizi hiç bir zaman boşa harcamamalıyız. Hangi aktiviteyle uğraşıyorsak uğraşalım önemli olan vaktimizi verimli kullanmak. Oyun oynarken keyif alarak oynamamız gerektiği gibi ders çalışırken de ezberlemeden öğrenmek, yeni şeyler öğrenmenin keyfine varmak verimli zaman geçiriyor olduğumuzu göstermektedir.

Bence çok kısa
+1 oy

İnsanları diğer canlılardan ayıran en belirgin fark Yüce Allah tarafından onlara verilmiş olan akıldır . İnsanlar aklı ile hareket ederek yaşar . Aklı ile hareket eden insan da düşünerek hareket etmek zorundadır . İnsan düşünmelidir , sorgulamalıdır , araştırmalıdır ki öğrensin ve gelişsin . Düşünmeden öğrenmeye kalkmak vakit kaybından başka birşey değildir .

İnsan ilk önce şöyle bir oturup düşünmelidir . Geleceği ile ilgili planlar yapmalı , kendine hedefler koymalı ve bu hedefler doğrultusunda da hareket etmelidir . Düşünmeden öğenmeye kalkıştığımız zaman bu boş uğraşın ne bize faydası olur ne de içinde yaşadığımız topluma .Düşünmeden öğrenmek ezber yapmaktan başka bir işe yaramaz . Ezber edilen konular da kısa süreliğine bize fayda getirmiş gibi olsa da uzun sürede bize herhangi bir fayda sağlamaz . Çünkü çalışılan konular anlamaya çalışılmamıştır, sadece ezber yapılmak için çalışılmıştır . Bu da boş yere zaman kaybıdır . Onun için her zaman önce anlamalıyız , irdelemeyiz , merak etmeliyiz , daha sonra öğrenmeye koyulmalıyız ve hayatın tadını düşünerek öğrenmeye çalışmalıyız .

Düşünerek, anlayarak öğrenmeye çalışmak hayatımıza daha çok katkı sağlar ve bilginin , çalışmanın , sorgulamanın keyfini bu sayede daha çok anlayabiliriz . Düşünerek öğrendiğimiz takdirde soyut olan konuları bile somut hale dönüştürebiliriz ve bu da anlamadığımız konularda bile bize birçok fayda sağlar .

İlgili sorular

1 cevap
25, Şubat, 2021 Edebiyat kategorisinde İlayda NARE sordu