Cinsel yolla bulaşan hastalıkların belirtileri ne zaman ortaya çıkar

357
Görüldü

Cinsel yolla bulaşan hastalıkların belirtileri ortalama 1 veya 2 ay içinde belirti gösterse de AİDS gibi cinsel yol ile geçen hastalıkların belirtisi kişiye göre 6 ile 12 yıl kadar dahi belirti göstermeyebilir. Bu yüzden hastalığın belirti zamanını düşünmeden bir sağlık kurumunda önleminizi alın.

Çok sayıda farklı belirtileri olan en az 25 cinsel yolla bulaşan farklı hastalık bulunmaktadır. Bu hastalıklar vajinal, anal ya da oral yollarla bulaşmaktadırlar.

Cinsel hastalıklarda en sık karşılaşılan hastalıklar HPV virüsü, vajinal siğiller, tek hücreli parazitler, genital uçuk, klamidya ve bel soğukluğudur. Bunlar dışında nadir rastlanan hastalıklar ise AİDS, sifiliz, Hepatit B, C ve HIV virüsüdür.

Bunu ya belirtiler sayesinde anlayabilirsiniz ya da partneriniz bu hastalıklardan birinin kendisinde olduğunu söylediğinde öğrenebilirsiniz. Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan bazıları belirtileri görülmese bile, hastalığa sahip olan insanlar tarafından da bulaştırılabilmektedir. Ayrıca belli hastalıklar hamile annelerin doğmamış çocuğuna da bulaşabilmektedir.

Cinsel yolla bulaşan hastalıkların belirtileri çok çeşitlidir, ancak en sık görülen belirtiler ağrı, normal olmayan şişlik ya da yaralar, kaşınma, idrar yaparken yanma ve/veya üreme organlarından gelen akıntıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz